City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سي و سه پل اصفهان

(33 رای)


سي و سه پل يکي از پل‌هاي زيبا و جالبي است که در دوره صفويه روي زاينده رود احداث شده است؛ سي و سه پل  به پل الله ورديخان، سي و سه چشمه، چهارباغ، جلفا و زاينده رود هم معروف است همچنانکه سي و سه پل اصفهان در گذشته «پل جلفا» ناميده مي‌شد. زيرا از اين طريق به جلفا که تازه احداث شده بود مي‌رسيدند.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • سي و سه پل اصفهان
 • سي و سه پل اصفهان
 • سي و سه پل اصفهان
 • سي و سه پل اصفهان
سي و سه پل اصفهان سي و سه پل اصفهان سي و سه پل اصفهان سي و سه پل اصفهان مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : رایگان
 • ساعت کاری : 24 ساعته
 • آدرس : اصفهان ، میدان انقلاب

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»سی‌وسه‌پل یا پل الله‌وردی خان پلی است با ۳۳ دهانه، ۲۹۵ متر طول و ۱۴ متر عرض است و نیز توسط الله‌وردی خان اوندیلادزه بر روی زاینده‌رود در شهر اصفهان و همزمان با حکومت شاه عباس صفوی ساخته شده و محل برگزاری مراسم جشن آب‌پاشان و همچنین مراسم خاج‌شویان ارامنهٔ اصفهان در دورهٔ صفویه بوده است.

 • تاریخچه

  پل الله وردیخان که در سال 1011 هجری بنا شده است از آثار مشهور اصفهان است که اکثر سیاحان و جهانگردان به توصیف آن پرداخته‌ است .
 • ویژگی ها

  سی و سه پل اصفهان در سال (1011 ه.ق) باهتمام الله ورديخان سپهسالار شاه عباس و بنا به فرموده شاه مزبور شروع به ساختمان گرديد و به طورى كه در عالم آراى عباسى نوشته شده داراى چهل چشمه (دهانه) بوده كه از هر چشمه آب خارج مى‏گرديده، پلى بسيار عريض و طويل و مرتفع، شالوده آن با سنگ و آهك ريخته شده و با آجر و گچ بالا رفته و دو طرف پل غرفات و غلام گردشهاى بلند فوقانى ساخته و چشمه ‏هاى زيرينش زياد با عرض و مرتفع و طول آن 350 قدم و عرضش بيست قدم و شش معبر است .
 • سیمای عمومی

  در طرفین سی و سه پل اصفهان ، معبر باریک مسقفی است که در سراسر طول پل دیده می‌شود و سی و سه پل دارای یک پیاده رو برای گردش در بالا و یک پیاده رو در پایین است و همچنین پیاده رو پائین گذرگاه مسقفی است که میان پایه‌های مرکزی پل و به فاصله کمی از بستر رودخانه ایجاد شده است و نیز مصالحی که در ساخت سی و سه پل به کار رفته، آجر در قسمت فوقانی و سنگ در طبقه تحتانی پل است.
 • زمان مناسب بازدید

  در هر فصلی از سال شما می توانید برای دیدن این پل زیبا در اصفهان لذت ببرید و همچنین خيابان با شكوه چهارباغ از يك طرف به پل الله ورديخان كشيده مى‏شود، كه با اين كه حاليه روى بويرانى نهاده معذا از پل هاى درجه اول عالم به شمار مى‏آيد، اينجا از يك شاهراه سنگ فرش شده وارد مدخل عمومى پل مى‏شوند شكل فوق العاده و شگفت آور اين پل كه 388 يارد طول آنست مقابل يك جاده سنگ فرش شده‏اى به عرض 30 پا بدين قرار ايت كه در آن سه معبر در سه سطح مختلف تعبيه شده كه يكى از آنها راه معمولى روى پل است كه در دو طرف آن طاق نماهاى سرپوشيده ساخته‏اند. طاقنماها از طرفى برودخانه و از طرفى به همين جاده مشرف مى‏باشند، در بالا و پائين اين طاقنماها كه با تابلوى نقاشى شده تزيين يافته بود هر كدام يك پياده روهائى است كه با پله كانها باين راه اصلى وصل مى‏شود و در كنار سطح رودخانه معبر ديگرى است كه به طول رودخانه امتداد مى‏يابد. تنها انتقاد مخالفى كه براى ساختمان اين پل مى‏شود كرد و آن از تصوير هم نمايان است آنكه، پل مزبور در مقابل جريان ضعيف و باريك زنده رود در بيشتر فصول سال بيش از، انداغزه جنبه ظرافت دارد.
 • پیشنهاد ویژه

  اگر به اصفهان رفتید و قصد رفتن به سی و سه پل را داشتید به هیچ عنوان نمای شب را از این پل از دست ندهید زیرا در شب نمای فوق العاده ای دارد .
 • امکانات ویژه

  سی و سه پل یکی از معروفترین بناهای آبی است که نماد آناهیتا است و نیز بیشتر سازه های آبی و پل ها به نوعی نمادی از آناهیتا هستند بعضی از گرجی تبارها اعتقاد دارند چون حروف الفبای گرجی سی و سه عدد است و الله وردی خان گرجی بوده به این شوند سی و سه پل سی و سه دهانه دارد، البته این نطریه را بیشتر کارشناسان و محقیقن رد کرده‌اند، و عدد ۱۰۰ و سی سه را مربوط به آناهیتا می دانند.
 • سایر اطلاعات

  1- پل شاه عباسى از آن جهت گويند كه شاه عباس اول دستور بناى آن را داده است .
  2-چون بمباشرت و اهتمام اللهورديخان ساخته شده به پل اللهورديخان معروف گرديده.
  3-از لحاظ اينكه معبر مردم به جلفا بوده آن را پل جلف هم گفته‏اند .
  4-چون در ابتداء چهل چشمه داشته پل چهل چشمه .
  5- و اينك سى و سه چشمه دارد به پل سى و سه چشمه اشتهار دارد.

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها

سي و سه پل گردشگري پل اصفهان سي و سه پل گردشگري سي و سه پل پل سي و سه پل اصفهان گردشگري سي و سه پل سي و سه پل پل گردشگري اصفهان پل سي و سه پل پل گردشگري پل اصفهان اصفهان سي و سه پل اصفهان گردشگري اصفهان پل سي و سه پل گردشگري پل سي و سه پل گردشگري اصفهان سي و سه پل پل گردشگري سي و سه پل پل اصفهان سي و سه پل اصفهان گردشگري سي و سه پل اصفهان پل گردشگري سي و سه پل پل گردشگري سي و سه پل اصفهان گردشگري پل اصفهان گردشگري پل سي و سه پل گردشگري اصفهان سي و سه پل گردشگري اصفهان پل پل سي و سه پل گردشگري پل سي و سه پل اصفهان پل گردشگري سي و سه پل پل گردشگري اصفهان پل اصفهان سي و سه پل پل اصفهان گردشگري اصفهان سي و سه پل گردشگري اصفهان سي و سه پل پل اصفهان گردشگري سي و سه پل اصفهان گردشگري پل اصفهان پل سي و سه پل اصفهان پل گردشگري سي و سه پل گردشگري پل اصفهان سي و سه پل پل اصفهان گردشگري سي و سه پل اصفهان گردشگري پل سي و سه پل پل گردشگري اصفهان سي و سه پل پل اصفهان گردشگري سي و سه پل گردشگري اصفهان پل گردشگري سي و سه پل پل اصفهان گردشگري سي و سه پل اصفهان پل گردشگري پل اصفهان سي و سه پل گردشگري پل سي و سه پل اصفهان