City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

شهر باستاني استخر

(62 رای)


استخر نام شهري باستاني است واقع در استان فارس ايران. در حال حاضر تنها ويرانه هايي از آن که امروزه به تخت طاووس معروف است، در دشت پلوار و در 7 کيلومتري شمال تخت جمشيد کنار جاده مرودشت- ارسنجان بر جاي مانده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • شهر باستاني استخر
 • شهر باستاني استخر
 • شهر باستاني استخر
 • شهر باستاني استخر
شهر باستاني استخر شهر باستاني استخر شهر باستاني استخر شهر باستاني استخر مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : اقتصادی
 • آدرس : شیراز - مرودشت - شهر استخر

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»یکی از مهم ترین آتشکده های ایران در شهر استخر واقع بوده است و مهم ترین پرستشگاه ایران، معبد آناهیتا یا الاهه آب در این شهر قرار داشته است. پادشاهان ساسانی در این معبد تاج گذاری می کردند و در همین معبد بود که موبدان موبد هنگام تاج گذاری یزد گرد سوم به رستم فرخ زاد اظهار کرد که طبق اوضاع کواکب در زمان پادشاهی یزد گرد سوم اعراب بر ایران مسلط خواهند شد و روحیه رستم فرمانده سپاه ایران و یزد گرد را خرد کرد تا به شکست و انحطاط ایران انجامید.

 • تاریخچه

  استخر یکی از شهر های کهن ایران است که تا پایان روزگار ساسانیان زیستگاه و محل بالندگی و شکوفایی بوده و از بزرگ ترین و آباد ترین بخش های ایران باستان محسوب می شده است. در گستره تاریخ بسیاری از پادشاهان بوده اند که آرزوی تسخیر و فتح این شهر آباد را داشتند.
  شهر اصطخر ۵ سال پیش از میلاد و ۱۰ سال پس از آن قدمت دارد و شاهد تاجگذاری‌ها و جشن‌ها و شکوه بسیاری بوده و صدها هزار نفر ساکن داشته‌است.
 • سیمای عمومی

  کنار جاده مرودشت ارسنجان چند قطعه سنگ حجاری شده بر روی هم قرار دارد که حالت دروازه را دارد و مردم در قدیم به آن تخت طاووس می گفتند. این دروازه شهر استخر بوده و شهر در برابر آن بین دو کوه رحمت و حاجی آباد یا نقش رستم قرار دارد. در شمال ویرانه های شهر استخر اکنون رودخانه سیوند یا پلوار که در ایران باستان مدوس نامیده شده است وجود دارد که به رود کر می پیوندد؛ اما در سده چهارم هجری قمری روی آن رودخانه در مجاورت یکی از دروازه های شهر استخر پلی به نام پل خراسان وجود داشته است که امروزه اثری از پل و جای آن وجود ندارد. شهر استخر مانند همه شهرهای دوران باستان باروی محکمی داشته است که در سده های اول ورود اسلام به ایران چندین مرتبه توسط اعراب ویران شده است.
 • شرایط استفاده

  اصطخر در دره‌های باریک پلوار (رود)، بین شمال کوه رحمت و نقش رستم واقع شده‌است. اصطخر در نزدیکی جایی که دره به‌سوی مرودشت باز می‌شود قرار گرفته‌است و تا نزدیکی‌های تخت جمشید گسترش می‌یابد.
 • منبع

  شهرداری شیراز - وبلاگ شهر استخر - دانش نامه ویکی پدیا - خبرگزاری میراث فرهنگی

اماکن مرتبطتگ ها

شهر باستاني استخر مرودشت شيراز شهر باستاني استخر شهر باستاني مرودشت شهر باستاني شيراز استخر شهر باستاني شهر باستاني مرودشت استخر شيراز مرودشت شهر باستاني مرودشت استخر مرودشت شيراز شيراز شهر باستاني شيراز استخر شيراز مرودشت شهر باستاني استخر مرودشت شهر باستاني استخر شيراز شهر باستاني مرودشت استخر شهر باستاني مرودشت شيراز شهر باستاني شيراز استخر شهر باستاني شيراز مرودشت استخر شهر باستاني مرودشت استخر شهر باستاني شيراز استخر مرودشت شيراز استخر مرودشت شهر باستاني استخر شيراز شهر باستاني استخر شيراز مرودشت مرودشت شهر باستاني استخر مرودشت شهر باستاني شيراز مرودشت استخر شهر باستاني مرودشت استخر شيراز مرودشت شيراز شهر باستاني مرودشت شيراز استخر شيراز شهر باستاني استخر شيراز شهر باستاني مرودشت شيراز استخر شهر باستاني شيراز استخر مرودشت شيراز مرودشت شهر باستاني شيراز مرودشت استخر شهر باستاني استخر مرودشت شيراز شهر باستاني مرودشت شيراز استخر شهر باستاني شيراز استخر مرودشت شهر باستاني مرودشت استخر شيراز