City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

شهر زيرزميني نوش آباد

(81 رای)


شهر زير زميني نوش آباد يکي از جاذبه هاي تاريخي اعجاب انگيز اطراف کاشان است که به دليل ساختارهاي متراکم چون دالان هاي باريک تودرتو و اتاقق هايي با ابعاد کوچک  معروف است. مجموعه اويي در زير بافت قديم شهر شکل گرفته و تا سطح کنوني شهر نيز گسترده شده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • شهر زيرزميني نوش آباد
 • شهر زيرزميني نوش آباد
 • شهر زيرزميني نوش آباد
 • شهر زيرزميني نوش آباد
شهر زيرزميني نوش آباد شهر زيرزميني نوش آباد شهر زيرزميني نوش آباد شهر زيرزميني نوش آباد مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»شهر زیرزمینی نوش‌آباد اثری منحصر به فرد است که در عمق حدود 14 متری زیر زمین واقع شده و تا 18 متر هم ادامه دارد. اثری دست‌کند که به آن اویی می‌گویند و بیش از 1500 سال قبل با کاربری جان‌پناه در دل کویر ساخته شده‌است. شهر زیرزمینی امروز یکی از مهمترین مراکز گردشگری نوش‌آباد است و همچنان ناشناخته‌های زیادی دارد که در صورت تداوم کاوش‌های باستان‌شناسی، آشکار می‌شوند. نوش‌آباد در 10 کیلومتری کاشان و در استان اصفهان واقع‌ شده‌است.

 • تاریخچه

  نوش آباد پاِتخت انو شیروان پادشاه ساسانی بوده است.قدیمی ترین مأخذی که به نوش آباد اشاره دارد کتاب «الاعلاق النفیسه» ابن رسته (290هجری) است. وی از نوش آباد بعنوان یکی از منزلگاههای راه بین ری و اصفهان نام می برد.
 • ویژگی ها

  کشف این سازه‌ها به صورت اتفاقی و توسط فردی که قصد حفر چاه در منزل خود داشت صورت گرفته است. برای ورود به آن، به دلیل پیدا نشدن ورودی اصلی, از آب انباری که مجاور این شهر زیر زمینی است استفاده می‌شود .
  شهر نوب آباد دارای آب و هوای گرم و خشک در تابستان و سرد و خشن در زمستان است ." نوش آباد از انوشه (انوشه روان) به معنی بی‌زوال و جاویدان و بی‌مرگ می‌باشد. جایی که خوش و خرم است.
 • سایر اطلاعات

  پیش از برچیده‌ شدن راهزن و راهزنی، شهرها و جاده‌ها همواره مکان تاخت و تاز غارت‌گرانی بود که نه تنها راه بر کاروان‌ها می‌بستند که به هنگام برداشت محصول به روستاها و شهرهای کوچک همچون نوش‌آباد حمله می‌کردند؛ مردانی که مقاومت می‌کردند، می‌کشتند و زنان‌شان را به اسارت می‌بردند. یکی از آخرین و معروف‌ترین آن‌ها نایب حسین است که با دسیسه حکومت وقت، گرفتار و اعدام شد. شهر زیرزمینی نوش‌آباد جان‌پناهی‌است که با فکر گریز از همین حملات، بیش از 1500 سال قبل در دل کویر ساخته شد.
  شهر زیرزمینی را در نوش‌آباد "اویی" صدا می‌کنند. این آوایی است که احتمالا در زیر زمین و میان تالارهای تودرتو شهر با آن یکدیگر را صدا می‌زدند. سیستم دفاعی شهر خیره‌ کننده‌است. در این سیستم بدون استفاده از سلاح و تنها به واسطه معماری و شکل بخشی به ابعاد و ایجاد زیرگذرها و نشیمن‌گاه‌های دفاعی، ساختاری تدافعی و در نهایت مغلوب‌کننده ایجاد شده‌است. ساختار معماری شهر این امکان را فراهم می‌کند که در صورت لزوم به مانند دامی خطرناک، دشمن را به درون خود بکشاند و در نقطه‌ای از پیش تعیین شده آن را از پا درآورد.
  شهر زیرزمینی تا سال‌های 1381 همچنان مخفی مانده بود. حجوم سیلاب‌هایی که به نوش‌آباد آمد، دالان‌ها و اطاق‌ها را پر از گل کرد و به این ترتیب برای سال‌های طولانی این شهر در زیر زمین مدفون ماند. پس از سال 81 کاوش‌های باستان‌شناسی پرده از اسرار شهرزیرزمین برداشت اما بخش‌هایی از این شهر گرفتار فاضلابِ خانه‌های نوش‌آباد شده بود؛ مشکلی که هنوز به تمامی از بین نرفته و امکان کاوش بیشتر و کشف ناشناخته‌های بیشتر شهر را از بین برده است. شهر زیرزمینی امروز به یکی از مراکز تفریحی و گردشگری نوش‌آباد تبدیل شده‌است. شهری که هنوز رازهای سربه مهر دارد و کسی نمی‌داند در آن سوی تونل‌های دست‌کندی که تا امروز کشف شده، چه چیزی نهفته‌ است.

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها