City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

عصار خانه حاج حسین صالحی

(17 رای)


عصار خانه حاج حسین صالحی مربوط به دوره معاصر است و در فرخ‌شهرواقع در شهرستان شهرکرد، استان چهارمحال و بختیاری، در داخل شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۹ فروردین ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت۲۲۹۰به‌عنوان یکی از آثار ملی ایرانبه ثبت رسیده است. 

این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»آثار به جا مانده از حيات اجتماعي در نقاط مختلف ايران، نشان از تاريخي پويا و مردمان سختكوش اين مرز و بوم داشته است. از مهمترين بناهايي كه نقشي اقتصادي- صنعتي در زماني نچندان دور داشته عصارخانه ها (كارخانه هاي روغن گيري) مي باشند. كارخانه هايي پيشرفته، كوچك با ساختار هاي پيچيده كه مويد ويژگي هاي اقتصادي ـ كشاورزي و صنعتي بوده و از طرفي داراي ساختار معماري جالب و در خور توجه بوده اند، غالب بناها امروزه به جهت اينكه كاربري خود را دست داده اند، متروك شده و در حال ويراني و فراموشي مي باشند و امروزه مي توان با حفظ و احياء اينگونه بناها هويت هاي فرهنگي- محلي را حفظ نمود و نيز در جذب گردشگر كوشش نمود. عصارخانه صالحي در شهر فرخشهر از توابع شهركرد مركز استان چهارمحال و بختياري، نمونه اي است كه علي رغم منسوخ شدن شيوه هاي قديمي روغن گيري، در همان شكل و فضا با وسايل برقي و جديد به انجام عمل و روغن گيري مي پردازد، بنايي كه هم به جهت معماري و هم به جهت موقعيت جغرافيايي و قابل توجه است.
از آنجا كه چنين موضوعاتي كمتر مورد توجه بوده است، بخشي از اين تحقيق با بررسي ميداني صورت گرفته است. ارزيابي و تحليل عصارخانه ها و مخصوصا عصارخانه فرخشهر، مي تواند بخشهايي از تاريخ اجتماعي و حتي اقتصادي ايران را روشن سازد

اماکن مرتبطتگ ها