City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

عمارت ارباب هرمز

(120 رای)


عمارت ارباب هرمز در منطقه‌اي معروف به «باغ اناري» كه سال‌هاست باغ انار آن از بين رفته، قرار گرفته است. هرمز، ارباب معروفي است كه در اواخر دوران قاجار و اوايل پهلوي منطقه‌ي تهران‌پارس را تأسيس كرد. 


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • عمارت ارباب هرمز
 • عمارت ارباب هرمز
 • عمارت ارباب هرمز
 • عمارت ارباب هرمز
عمارت ارباب هرمز عمارت ارباب هرمز عمارت ارباب هرمز عمارت ارباب هرمز مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : رایگان
 • آدرس : تهران - خیابان تهرانپارس - فلکه چهارم تهرانپارس - پارک پلیس

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»در قلب پارک پلیس، عمارتی دوطبقه با سرستون‌ها و گچ‌بری‌هایی بی‌نظیر قرار دارد که هنر ایرانی را به‌نمایش می‌گذارد.

 • تاریخچه

  این باغ که در گذشته 32 هکتار مساحت داشته میراث ارباب جمشید پدر، برای ارباب هرمز پسر است. ارباب هرمز در گذشته مالک اصلی زمین‌های تهرانپارس و از متولیان زرتشتی شکل‌دهنده این منطقه بوده در اواخر دوران قاجار و اوایل پهلوی، منطقه تهرانپارس را تأسیس می‌کند.
  در سال‌هاي ابتدايي 1300 ارباب هرمز استخر عمارت خود را به‌جاي ماليات به وزارت دارايي آن دوران بخشيد و بر اين اساس، خيابان منتهي به باغ اناري به اين نام معروف شد.
  ارباب هرمز که یکی از منصف‌ترین و بخشنده‌ترین مالکان تهرانپارس بوده، در زمان شهرداری مهام به کمک گروه مهندسانی که طراحی بهشت‌زهرا را انجام داده بودند، اقدام به خیابان‌بندی و جدول‌کشی در تهرانپارس می‌کند.
  فلكه‌ چهارم تهران‌پارس، پارك پليس، باغ اناري و بالاخره عمارت ارباب هرمز؛ اين كلمات يك خان زرتشتي به نام ارباب جمشيد و فرزندان او ـ هرمز و آرش ـ را به ياد ساكنان قديمي شمال شرق تهران مي‌آورند. اكنون عمارت قاجاري «ارباب هرمز» تنها يادگار باقي‌مانده از اوست كه قديمي‌ترهاي تهران‌پارس خاطرات خود را با آن مرور مي‌كنند.
 • ویژگی ها

  این اثر به عنوان یکی از بی نظیرترین آثار به جا مانده از دوران قاجار با تزیینات منحصر به فرد بوده است.
 • سیمای عمومی

  در قسمت شمالی و انتهایی باغ، در میان درختان نمای آجری خانه‌ای قدیمی که خانه باغ بزرگ ارباب است به چشم می‌خورد. خانه‌ای که رو به سوی دشت تهران و پشت به کوهستان البرز دارد. نزدیک‌تر که می‌شوم در اولین نگاه، سقف فلزی و قدیمی خانه را می‌بینم که پر از دودکش است و از رونق مطبخ‌خانه در سال‌های دور خبر می‌دهد. این عمارت که از کم نظیرترین آثار بجا مانده از دوران قاجار در شرق تهران به حساب می‌آید خانه‌ای با تزیینات اعیانی و منحصر به فرد است که با وجود همه بی‌توجهی‌ها هنوز رنگ و لعابی از معماری قدیم ایران را در خود حفظ کرده است.
  این عمارت قاجاری در دو طبقه و در بخش میانی باغ اناری قرار گرفته است، که شامل یک تالار مجلل در طبقه نخست با 8 پایه ستون و سر ستون های کرنتی و سقف گچ بری شده با طرح های زیبای هنر ایرانی است. تزیینات چوبی و گچ بری های رنگ شده در طبقه دوم این عمارت نیز به همراه اتاق های مجلل با معماری قاجاری جلوه ویژه ای به این بنای تاریخی زرتشتی بخشیده است.
  عکاس‌خانه‌ی شهر، عطاری شهر و شاید مغازه‌های دیگر با پسوند «شهر» تا چندی پیش در هریک از اتاق‌های این عمارت که به گفته‌ی برخی ساکنان منطقه، تنها بنای تاریخی در شمال شرقی تهران است، فعالیت می‌کردند و به‌مرور زمان غیرفعال شدند.
 • سایر اطلاعات

  این عمارت پس از سال‌ها بی‌توجهی از سوی متولیان، سرانجام در سال 1384 توسط مسؤولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری باشماره 14610در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
  همچنین از سال 84 مرمت این بنای تاریخی در دستور کار شهرداری منطقه قرار گرفت تا با مرمت این عمارت و تغییر کاربری آن، قدری وضعیت بنا سروسامان یابد و به نظر می‌رسد این بنا به‌زودی آماده خواهد شد.
 • نقاط مثبت

  ویژگی‌های خاص معماری این عمارت دو طبقه، جلوه ویژه‌ای به این بنای تاریخی زرتشتی داده است
 • منبع

  روزنامه جام جم
  تارنمای خبری تحلیلی زرتشتیان
  کتاب اول
 • پارکینگ
 • سرویس بهداشتی
 • نمازخانه
 • بوفه
 • محل استراحت
 • مناسب برای کودکان
 • تلفن عمومی
 • مسیر اتوبوس بعد از پیاده شدن و خروج از مترو در ایستگاه تهرانپارس در بزرگراه رسالت غرب، در ايستگاه تير انداز سوار اتوبوس خط 8808 پايانه علم و صنعت-شهرك فرهنگيان شويد و در ايستگاه پلیس پياده شويد. این عمارت در پارک پلیس واقع شده است.
 • مسیر مترو نزدیکترین ایستگاه مترو به یوستان پلیس، ایستگاه تهرانپارس است. می توانید با هر نوع وسیله نقلیه عمومی از جمله تاکسی و اتوبوس به فلکه چهارم تهرانپارس بروید. با کمی پیاده روی به بوستان پلیس خواهید رسید.
 • مسیر خودروی شخصی در مسیر بزرگراه شهید حسن باقری به شمال حرکت کنید. پس از آن با گردش به راست وارد بلوار استقلال شوید.مسیر را در بلوار استقلال ادامه دهید. پس از 35 متر به بوستان پلیس می رسید.

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها

ارباب هرمز تهرانپارس باغ اناري پارک پليس ارباب هرمز تهرانپارس ارباب هرمز باغ اناري ارباب هرمز پارک پليس تهرانپارس ارباب هرمز ارباب هرمز باغ اناري تهرانپارس پارک پليس باغ اناري ارباب هرمز باغ اناري تهرانپارس باغ اناري پارک پليس پارک پليس ارباب هرمز پارک پليس تهرانپارس پارک پليس باغ اناري ارباب هرمز تهرانپارس باغ اناري ارباب هرمز تهرانپارس پارک پليس ارباب هرمز باغ اناري تهرانپارس ارباب هرمز باغ اناري پارک پليس ارباب هرمز پارک پليس تهرانپارس ارباب هرمز پارک پليس باغ اناري تهرانپارس ارباب هرمز باغ اناري تهرانپارس ارباب هرمز پارک پليس تهرانپارس باغ اناري پارک پليس تهرانپارس باغ اناري ارباب هرمز تهرانپارس پارک پليس ارباب هرمز تهرانپارس پارک پليس باغ اناري باغ اناري ارباب هرمز تهرانپارس باغ اناري ارباب هرمز پارک پليس باغ اناري تهرانپارس ارباب هرمز باغ اناري تهرانپارس پارک پليس باغ اناري پارک پليس ارباب هرمز باغ اناري پارک پليس تهرانپارس پارک پليس ارباب هرمز تهرانپارس پارک پليس ارباب هرمز باغ اناري پارک پليس تهرانپارس ارباب هرمز پارک پليس تهرانپارس باغ اناري پارک پليس باغ اناري ارباب هرمز پارک پليس باغ اناري تهرانپارس ارباب هرمز تهرانپارس باغ اناري پارک پليس ارباب هرمز باغ اناري پارک پليس تهرانپارس ارباب هرمز پارک پليس تهرانپارس باغ اناري ارباب هرمز باغ اناري تهرانپارس پارک پليس ارباب هرمز باغ اناري پارک پليس تهرانپارس ارباب هرمز تهرانپارس پارک پليس باغ اناري تهرانپارس ارباب هرمز باغ اناري پارک پليس تهرانپارس ارباب هرمز پارک پليس باغ اناري تهرانپارس باغ اناري پارک پليس ارباب هرمز تهرانپارس باغ اناري ارباب هرمز پارک پليس