City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

عمارت جهان نما

(95 رای)


باغ جهان نما يکي از کهن ترين باغ هاي شيراز است و با فاصله اي کمي از آرامگاه حافظ در شمال‌شرقي شيراز و نزديکي چهارراه حافظيه قرار دارد. در وسط اين باغ عمارتي کوچک اما زيبا بنا شده که محل پذيرايي از ميهمان هاي حکومت بوده و داستان هاي زيادي در طول تاريخ دارد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • عمارت جهان نما
 • عمارت جهان نما
 • عمارت جهان نما
 • عمارت جهان نما
عمارت جهان نما عمارت جهان نما عمارت جهان نما عمارت جهان نما مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : اقتصادی
 • آدرس : شیراز- چهارراه حافظیه- خیابان قرآن

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»کریم خان زند در سال ۱۱۸۵ هجری قمری این باغ را که در زمینهای مقابل جعفرآباد و مصلی قرار داشته حصار کشید و عمارت کوشک را در وسط آن ساخت و در اطراف عمارت خیابان کشیهای زیبا و درختکاری مفصلی بعمل آورد. طرح و اسلوب این باغ را کریمخان نظیر باغ نظر در داخل دارای چهار خیابان و اطراف چهار حوض دو بزرگ و دو کوچک ساخته‌است.

 • تاریخچه

  این باغ همچون سه باغ مشهور دیگر یعنی باغ ارم، باغ دلگشا و باغ تخت در دوره آل مظفر و آل اینجو (قرن هشتم هجری قمری) یعنی قبل از یورش تیمور گورکانی به شیراز در نهایت آبادانی بوده‌است.
  باغ جهان نما در سال ۱۳۸۳ توسط شهرداری شیراز و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان فارس احیا و مورد بهره برداری قرار گرفت.
 • ویژگی ها

  عمارت باغ جهان‌نما به شکل هشت ضلعی است و در وسط آن یک حوض از سنگ مرمر یکپارچه ساخته شده و 4 شاه‌نشین در چهار گوشه آن ایجاد گردیده است. نمای عمارت از آجر ساخته شده و در سال‌های گذشته پنجره‌های چوبی و قدیمی عمارت توسط مالک خصوصی آن برداشته شده و پنجره‌های آهنی و ناهماهنگ با ساختمان نصب گردیده است.
 • سیمای عمومی

  در ضلع جنوبی بنا، بقایای آبنمایی به چشم می‌خورد که فواره آن هنوز پابرجاست. این آبنما از جلوی ضلع جنوبی آغاز می‌شود و به حوضی در جلوی بنایی که در دوره قاجاریه و در انتهای ضلع جنوبی احداث شده منتهی می‌شود که اخیراً مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته‌است.
 • زمان مناسب بازدید

  اگر علاقه مند به بازدید از این اثر تاریخی هستید، میتوانید در طول هفته از صبح تا عصر از این بنا دیدن کنید.
 • پیشنهاد ویژه

  باغ جهان نما با فاصله ای کم از آرامگاه حافظ قرار دارد. پس از بازدید از این باغ زیبا می توانید با کمی پیاده روی از آرامگاه خواجوی کرمانی، حافظیه و دروازه قرآن که در کنار هم قرار گرفته اند نیز بازدید کنید.
 • سایر اطلاعات

  ین باغ در دوره صفویه نیز از اهمیت زیادی برخوردار بوده و در سفرنامه شاردن و تاورنیه (جهانگردان فرانسوی) به آن اشاره شده است. پس از انقراض سلسله صفویه که ناامنی کشور را فرا می‌گیرد، این باغ تقریباً ویران می‌شود. با روی کار آمدن کریم خان زند این باغ بازسازی شده و عمارتی در میان آن ساخته می‌شود. کریم خان این باغ را در سال 1185 هجری قمری حصارکشی نموده و در اطراف عمارت، خیابان‌کشی‌های زیبا و درختکاری مفصلی ایجاد کرد. پس از دوره زندیه، در دوره قاجاریه نیز باغ جهان نما یکی از باغ‌های آباد و باشکوه به شمار می‌رفته و عمارت باغ محل پذیرایی از مهمانان حکومت بوده است.
 • منبع

  شهرداری شیراز– سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری- دانش نامه ویکی پدیا- خبرگزاری میراث فرهنگی

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها

باغ جهان نما چهارراه حافظيه خيابان قرآن شيراز باغ جهان نما چهارراه حافظيه باغ جهان نما خيابان قرآن باغ جهان نما شيراز چهارراه حافظيه باغ جهان نما باغ جهان نما خيابان قرآن چهارراه حافظيه شيراز خيابان قرآن باغ جهان نما خيابان قرآن چهارراه حافظيه خيابان قرآن شيراز شيراز باغ جهان نما شيراز چهارراه حافظيه شيراز خيابان قرآن باغ جهان نما چهارراه حافظيه خيابان قرآن باغ جهان نما چهارراه حافظيه شيراز باغ جهان نما خيابان قرآن چهارراه حافظيه باغ جهان نما خيابان قرآن شيراز باغ جهان نما شيراز چهارراه حافظيه باغ جهان نما شيراز خيابان قرآن چهارراه حافظيه باغ جهان نما خيابان قرآن چهارراه حافظيه باغ جهان نما شيراز چهارراه حافظيه خيابان قرآن شيراز چهارراه حافظيه خيابان قرآن باغ جهان نما چهارراه حافظيه شيراز باغ جهان نما چهارراه حافظيه شيراز خيابان قرآن خيابان قرآن باغ جهان نما چهارراه حافظيه خيابان قرآن باغ جهان نما شيراز خيابان قرآن چهارراه حافظيه باغ جهان نما خيابان قرآن چهارراه حافظيه شيراز خيابان قرآن شيراز باغ جهان نما خيابان قرآن شيراز چهارراه حافظيه شيراز باغ جهان نما چهارراه حافظيه