City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

عمارت شمس‌ العماره

(72 رای)


عمارت‌ شمس‌‌العماره‌ يکي‌ از کاخ‌هاي‌ زيبا و نسبتا قديمي‌ تهران‌ است‌ و در ضلع‌ شرقي‌ باغ‌ گلستان‌ قرار دارد.  اين‌ عمارت قديمي در زمان‌ ناصرالدين‌ شاه‌ احداث‌ شده‌ و ظاهرا اين‌ پادشاه‌ خوشگذران‌ با ديدن‌ بناها و عمارات‌ مرتفع‌ کشورهاي‌ اروپايي‌ هوس‌ مي‌کند بناي‌ مرتفعي‌ نظير بناهاي‌ فرنگستان‌ در تهران خود ايجاد نمايد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • عمارت شمس‌ العماره
 • عمارت شمس‌ العماره
 • عمارت شمس‌ العماره
 • عمارت شمس‌ العماره
عمارت شمس‌ العماره عمارت شمس‌ العماره عمارت شمس‌ العماره عمارت شمس‌ العماره مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : رایگان
 • آدرس : تهران - میدان امام خمینی - خیابان ناصرخسرو

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»شمس العماره یکی از بناهای تاریخی تهران، مربوط به دورهٔ قاجار و از شاخص‌ترین بناهای کاخ گلستان و برجسته‌ترین ساختمان ضلع شرقی مجموعه کاخ گلستان است. شمس‌العماره دارای پنج طبقه و ۳۵ متر ارتفاع است که در زمان ساخت بلندترین ساختمان آن دوره در تهران بوده است و اولین ساختمانی بود که از فلز در سازهٔ آن استفاده کرده‌اند. کلیهٔ ستون‌های طبقات بالا و حفاظ‌ها چدنی هستند.

 • تاریخچه

  ناصرالدین شاه‌ در سال‌ 1282 تصمیم‌ خود را با دوستعلی‌خان‌ نظام‌الدوله‌ معیرالممالک‌ در میان‌ نهاده‌ و وی‌ را مأمور ساخت‌ قصر زیبایی‌ در سمت‌ شرق‌ ارگ‌ سلطنتی‌ احداث‌ کند.
  کار ساخت این‌ بنای عظیم‌ طی‌ 2 سال‌ به‌ پایان‌ می‌رسد و در سال‌ 1284 شاه‌ این‌ قصر زیبای‌ 5 طبقه‌ را افتتاح‌ می‌کند. در سال 1284 به مناسبت اتمام این بنای عظیم ، روزی را جشن گرفتند و ناصرالدین شاه در مراسم افتتاح آن حضور یافت.
  حاج میرزا حسین خان سپهسالار نیز در مراسم افتتاح در رکاب شاه حاضرشد . شعرا با مدیحه های آبدار به شاه تهنیت گفتند و شاه پس از بازدید از قسمت های مختلف این بنای عظیم و تحسین بسیارروبه معیرالممالک کرده ، گفت: « به راستی که بنایی عالی ومجلل است ولی باید برای دولت گران تمام شده باشد.»
  اعتماد السلطنه 10 سال پس از افتتاح این بنا، در وصف شمس العماره درروزنامه ایران که یک روزنامه دولتی بود می‌نویسد:«...دیگر کوچه و خیابان شمس العماره است که بهترین بناها و بهترین کوچه های تهران می باشد. این کوچه یک دروازه از آخر باغ و عمارت بادگیر و شمس العماره دارد که شاه اغلب از این در سوار شده به تفرج می روند ...»
 • ویژگی ها

  قصر شمس‌ العماره‌ در دوران‌ قاجاریه‌ از بناهای‌ معظم‌ آن‌ عهد به شمار می‌آمد و نوع‌ معماری‌ آن‌ با 5 اشکوبه‌ زیبا، برج‌ ساعت‌، ایوان‌های‌ بلند و بادگیرهای‌ مصفا شباهت‌ زیادی‌ به‌ قصرهای‌ آن‌ زمان‌اروپا داشته‌ است‌. مورخان‌ آن‌ عهد نیز از آن‌ به عنوان‌ یکی‌ از زیباترین‌ کاخ‌های‌ ایران‌ یاد کرده‌اند. عمارت‌ شمس‌ العماره‌ تالارهای‌ آینه‌ و ستون‌های‌ بلند بزرگ‌ از مرمر و راه‌پله‌ها نیز کلا از مرمر و مراتب‌ زیادی‌ الی‌ بالای‌ عمارت‌ دارد. چهل‌ ذرع‌ ارتفاع‌ این‌ عمارت‌ است‌ و دو برج‌ دارد با یک‌ مهتابی‌ که‌ روی‌ برج‌ها نشیمن‌عالی‌ ساخته‌اند.
 • سیمای عمومی

  کاخ‌ شمس‌ العماره‌ از نظر نقشه‌ و شکل‌ ظاهری‌ از ابنیه‌ تاریخی‌ و زیبای‌ تهران‌ است‌ و آینه‌کاری‌ها و نقاشی‌ها و گچ‌بری‌های‌ ازاره‌ها و دیوارها و سقف‌های‌ آن‌ از لحاظ شیوه‌های‌ مختلف‌ و متنوع‌ معماری‌ و نوع‌ تزئینات‌ داخلی‌ قصرهای‌ ایران‌ بی‌نظیر است‌. در این‌ قصر مجلل‌ معماری‌ ایرانی‌ و اروپایی‌ تؤامان به کار رفته‌ و کاشی‌کاری‌های‌ نمای‌ خارجی‌ آن‌ بسیار زیبا و جالب‌ توجه‌ است.
  طبقه اول شامل ایوان و تالار شاه‌نشین است که دارای آینه‌کاری ممتاز و کم‌نظیری است و اتاق‌های گوشواره که در دو طرف شاه‌نشین واقع شده‌اند دارای تزئینات درخور توجهی هستند. در سایر طبقات هم اتاق‌های کوچک با تزئینات مشبک، نقاشی، آینه‌کاری وجود دارند.
  کف شاه‌نشین و نمای بنا با کاشی‌کاری هفت‌رنگ به سبک قاجاری تزئین شده‌اند. این کاشی‌کاری‌ها نماها و تصاویری از طبیعت اروپا و معماری غربی را به نمایش می‌گذارند با این وجود سبک آنها ایرانی است.
 • سایر اطلاعات

  معمار این‌ قصر زیبا بر اساس‌ نوشته‌ سر در این‌ عمارت‌ استاد علی‌محمد کاشی‌ بوده‌ است‌. کاخ‌ شمس‌ العماره‌ در حال‌ حاضر تحت‌ نظارت‌ سازمان‌ میراث‌ فرهنگی‌ قرار دارد و جزو گنجینه‌ نفیس‌ آثار تاریخی‌ تهران‌ بشمار می‌رود.
  ساعت شمس‌العماره نیز پیشکشی ملکه ویکتوریا به کاخ ناصرالدین‌شاه است، همان کاخی که به شیوهٔ اروپایی ساخته شده و در میان ساختمان‌های کاخ گلستان، رنگ و رویی دیگر گونه دارد. ساعت پیشکشی بر بلندای کاخ شمس‌العماره نصب شد و آوای ناقوسش، همهٔ تهران کوچک آن زمان را از گذر زمان آگاه می‌کرد. اما بلند بودن صدای نواختن ساعت پس از چندی سبب آن شد که با گلایهٔ کاخ‌نشینان، به دستور شاه، صدای آن‌را کمتر کنند. این دستکاری همانا و خاموش شدن ساعت شمس‌العماره، همانا. خاموشی‌ای که نزدیک به ۱۰۰ سال به درازا انجامید. اما از ۲۲ آبان ماه ۱۳۹۱، (با تعمیراتی که روی آن انجام شد) این خاموشی پایان گرفت و ناقوسش به صدا درآمد.
 • منبع

  بناها و آواها- نشریه تخصصی موسیقی و معماری، شماره ۲، بهار ۱۳۸۶.
  وبگاه مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ گلستان
  هفته‌نامهٔ امرداد، شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۱، سال سیزدهم، شمارهٔ ۲۸۷، ص ۲.
  همشهری آنلاین

 • مسیر پیاده روی می توانید از مسیر پیاده راه خیابان ناصر خسرو و یا مسیر پیاده راه خیابان 15 خرداد استفاده کرده و از طریق میدان ارگ به کاخ موزه گلستان بروید. همچنین عمارت شمس العماره از خیابان ناصرخسرو نیز قابل مشاهده است.
 • مسیر مترو نزدیک ترین ایستگاه مترو به این عمارت ایستگاه 15 خرداد واقع در خط یک و همچنین ایستگاه امام خمینی واقع در تقاطع خطوط یک و دو مترو تهران است.
 • نظر مهدیه
  دوشنبه 16 فروردين 1395

  شمس العماره یک زمانی بلند ترین ساختمون شهر بوده و نگین طهران شناخته می شده اما الان لا به لای پاساژ ها و دود و دم و شلوغی بازار گم شده. کمتر مردمی هستن که از خیابون 15 خرداد و شلوغی کوچه مروی رد بشن و این ساختمون براشون جلب توجه کنه

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها

شمس العماره عمارت تاريخي کاخ گلستان شهر تهران شمس العماره عمارت تاريخي شمس العماره کاخ گلستان شمس العماره شهر تهران عمارت تاريخي شمس العماره شمس العماره کاخ گلستان عمارت تاريخي شهر تهران کاخ گلستان شمس العماره کاخ گلستان عمارت تاريخي کاخ گلستان شهر تهران شهر تهران شمس العماره شهر تهران عمارت تاريخي شهر تهران کاخ گلستان شمس العماره عمارت تاريخي کاخ گلستان شمس العماره عمارت تاريخي شهر تهران شمس العماره کاخ گلستان عمارت تاريخي شمس العماره کاخ گلستان شهر تهران شمس العماره شهر تهران عمارت تاريخي شمس العماره شهر تهران کاخ گلستان عمارت تاريخي شمس العماره کاخ گلستان عمارت تاريخي شمس العماره شهر تهران عمارت تاريخي کاخ گلستان شهر تهران عمارت تاريخي کاخ گلستان شمس العماره عمارت تاريخي شهر تهران شمس العماره عمارت تاريخي شهر تهران کاخ گلستان کاخ گلستان شمس العماره عمارت تاريخي کاخ گلستان شمس العماره شهر تهران کاخ گلستان عمارت تاريخي شمس العماره کاخ گلستان عمارت تاريخي شهر تهران کاخ گلستان شهر تهران شمس العماره کاخ گلستان شهر تهران عمارت تاريخي شهر تهران شمس العماره عمارت تاريخي شهر تهران شمس العماره کاخ گلستان شهر تهران عمارت تاريخي شمس العماره شهر تهران عمارت تاريخي کاخ گلستان شهر تهران کاخ گلستان شمس العماره شهر تهران کاخ گلستان عمارت تاريخي شمس العماره عمارت تاريخي کاخ گلستان شهر تهران شمس العماره کاخ گلستان شهر تهران عمارت تاريخي شمس العماره شهر تهران عمارت تاريخي کاخ گلستان شمس العماره کاخ گلستان عمارت تاريخي شهر تهران شمس العماره کاخ گلستان شهر تهران عمارت تاريخي شمس العماره عمارت تاريخي شهر تهران کاخ گلستان عمارت تاريخي شمس العماره کاخ گلستان شهر تهران عمارت تاريخي شمس العماره شهر تهران کاخ گلستان عمارت تاريخي کاخ گلستان شهر تهران شمس العماره عمارت تاريخي کاخ گلستان شمس العماره شهر تهران