City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

عمارت شهرستانک

(38 رای)


ناصرالدين شاه که بسيار به گشت و گذار و شکار علاقه داشت دستور داد تا اين کاخ را مانند کاخ‏هاي عشرت آباد، سلطنت‌آباد، صاحبقرانيه و قصر ياقوت در خارج از شهر تهران به منظور اقامت خاندان سلطنتي و ملازمان در طول سفرهاي ييلاقي بسازند.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • عمارت شهرستانک
 • عمارت شهرستانک
 • عمارت شهرستانک
 • عمارت شهرستانک
عمارت شهرستانک عمارت شهرستانک عمارت شهرستانک عمارت شهرستانک مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : کرج، روستای شهرستانک، کاخ ناصری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»بنای کاخ ناصری شهرستانک در میان شیارکوه با مناظر طبیعی بسیار زیبا در کنار رودخانه قرار گرفته است. ساخت بنای این کاخ در سال 1295 هجری قمری به دستور ناصرالدین شاه در دره "گل کیله" شهرستانک آغاز شد و تا سال 1298 ادامه داشت.

 • تاریخچه

  این کاخ درحدود سال‌های 1295 قمری به دستور ناصرالدین شاه ساخته شد و امروز در فهرست میراث فرهنگی به ثبت رسیده است. این کاخ غیرمسکونی است و درِ اتاق‌ها بسته است؛ تقریبا تمام کاخ دوره ناصری تخریب شده و فقط یک ساختمان که در دوره پهلوی دوم مرمت شده بود سرپا است.
 • ویژگی ها

  جاده ناصری، راهی که از زمان های دور شهر ری را به مازندران متصل می‌کرد و در دوره قاجار توسعه یافت، از این آبادی می‌گذرد و کوهنوردان هنوز هم از این مسیر استفاده می‌کنند. انتهای شهرستانک بن بست است و به قله شاه‌نشین می‌رسد که اگر از توچال کوهنوردی کرده باشید، از اینجا پایین خواهید آمد. اطراف کاخ محوطه‌ای پر از درخت دارد و رودخانه‌ای کم عمق هم از کنار کاخ می‌گذرد.
 • سیمای عمومی

  آن‌چه امروز از ساختمان کاخ باقی مانده، ویرانه‌ای رها شده است که با آن‌چه به عنوان یک کاخ قدیمی انتظار دارید تفاوت دارد. دیوارهایی که گفته شده بر روی آن نقاشی‌های زیبای کمال‌الملک نقش بسته بود حالا محل یادگاری‌های بازدیدکنندگان شده است. از شکوه کاخی که گفته شده در سال ۱۲۹۵ هجری قمری توسط معماری به نام "آقا محمد ابراهیم خان" بنا شده حالا جز مخروبه‌ای باقی نیست.
 • شرایط استفاده

  درب این کاخ فقط روزهای صبح جمعه برای بازدید باز می‌شود.
 • سایر اطلاعات

  این کاخ در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده‌ است. سنگ نوشته که در حیاط کاخ قرار دارد و گفته می‌شود که شرح ساخت این کاخ روی آن حک شده، تنها شمایلی بر سر دارد و تقریبا حکاکی روی سنگ در گزند باد و بوران از بین رفته است.
  برای جلوگیری از هرج و مرج و ورود افراد غریبه به روستا، در تابلویی از بازدیدکنندگان خواهش کرده‌اند که با ماشین به داخل روستا نیایند. با این حال عده‌ای هنوز هم تا نزدیکی کاخ با ماشین آمده و از آلوده کردن محیط زیست نیز ابایی ندارند.
 • نقاط منفی

  پس از ترور ناصر الدین مردم به کاخ حمله کرده و طبقه دوم بخش شاه نشین را از بین بردند و از آنجایی که این مجموعه مورد استفاده دیگر شاهها قرار نگرفت تا قبل از بازسازیهای اخیر در چند ساله گذشته، کاملا رها شده و بدست عوامل طبیعی و غیر طبیعی دیگر تخریب شده است.
 • منبع

  خبرگزاری مهر، همشهری آنلاین، آنوبانینی، وبلاگ های محلی

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها