City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

عمارت عزيزيه (خانه مليجک)

(119 رای)


عمارت عزيزيه که ساختمان فعلي کتابخانه مجلس شوراي اسلامي است با عنوان خانه اصلي مليجک شناخته شده و يکي از بناهاي تاريخي پايتخت محسوب مي شود.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • عمارت عزيزيه (خانه مليجک)
عمارت عزيزيه (خانه مليجک) مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : رایگان
 • آدرس : خیابان مصطفی خمینی - روبری میدان بهارستان - ساختمان کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»عمارت ملیجک در محوطه و مجموعه بهارستان در تهران واقع شده است. تاریخ ساخت این عمارت، بر اساس خاطرات ملیجک، سال ۱۳۱۳ هجری قمری است. مجموعه بهارستان در کل متعلق به میرزا حسین خان سپهسالار بوده است و عمارت ملیجک اندرونی باغ سپهسالار است.

 • تاریخچه

  سپهسالار چون فرزندی نداشت املاک خود را وقف کرد و سرپرستی آنها را به ناصرالدین شاه سپرد (که از جمله موقوفات وی مسجد سپهسالار و مدرسه سپهسالار است). پس از فوت او عمارت بیرونی به مجلس شورای ملی اختصاص پیدا کرد و عمارت اندرونی در اختیار همسر او قمرالسلطنه قرار گرفت. پس از فوت قمرالسلطنه، عمارت اندرونی به تملک ناصرالدین شاه در آمد. ناصرالدین شاه اندرونی را از قمرالسلطنه خرید و بنابر روایتی دیگر، پس از فوت قمرالسلطنه، آنجا را به تملک خود درآورد.
  به هر حال ناصرالدین شاه پس از مدتی مجموعه اندرونی سپهسالار را به ملیجک و همسر وی که دختر ناصرالدین شاه به نام اخترالدوله بوده می بخشد و این واقعه مربوط به ۷ رمضان ۱۳۰۹ هجری قمری می‌باشد که سال فوت قمرالسلطنه نیز همین بوده است. پس از اینکه مجموعه به عزیز السلطان (ملیجک) واگذار می‌شود، این مجموعه عزیزیه نام می‌گیرد.
 • ویژگی ها

  آنچه که از خاطرات ملیجک به دست می‌آید، این است که یقیناً تا سال ۱۳۲۸ هجری قمری در آن مجموعه زندگی می‌کرده است و عمارت ملیجک و همچنین عمارات اندرونی سپهسالار متعلق به وی بوده است. بعدها به دلایلی، سید حسن مدرس به رئیس مجلس پیشنهاد می‌کند که مجلس، ملک عزیزیه را خریداری کند و چنین نیز می‌شود.
  بین سالهای ۱۳۳۴ تا ۱۳۳۹ هجری قمری، ملیجک ملک را تخلیه کرده و به طور موقت در اختیار فردی به نام دکتر کردستانی قرار می‌دهد. بین سالهای ۱۳۴۱ هجری قمری (افتتاح مجلس چهارم) و ۱۳۴۴ هجری قمری (پایان مجلس پنجم) مجموعه عزیزیه به مجلس شورای ملی واگذار می‌شود. از سال ۱۳۳۰ هجری شمسی که مجلس سنا تشکیل می‌شود، عمارت ملیجک تبدیل به دفتر کار اولین رئیس مجلس سنا یعنی سید حسن تقی زاده می‌شود و جلسات سنا نیز در همان عمارت مجلس شورای ملی تشکیل می‌شده است. در همان زمان، قسمت جنوب شرقی این عمارت را تیغه کرده و به کتابخانه مجلس سنا اختصاص می‌دهند که توسط مجلس سنا، این تیغه‌ها برداشته می‌شود. این مطالب در اسناد حسابداری مجلس شورای ملی منعکس است.
  قبل از کودتای ۲۸ مرداد، سپهبد فضل‌الله زاهدی در مجلس متحصن می‌شود و این ساختمان که در آن هنگام، ساختمان شماره ۵ مجلس نامیده می‌شد محل سکونت و کار سپهبد زاهدی بود.
  این ساختمان تا اوایل انقلاب اسلامی ایران، تحت تصرف کمیسیون عرایض مجلس بود. بعد از انقلاب اسلامی عمارت در اختیار مسئولین کمیته امداد امام خمینی قرار می‌گیرد و افرادی مانند آقایان شفیعی، نیر و عسکراولادی در آنجا کار می‌کردند و زیرزمین عمارت به محل نگهداری اموال مصادره شده و نمازخانه اختصاص پیدا می‌کند.
 • سایر اطلاعات

  دليل اين علاقه و محبت ناصرالدين شاه به اين کودک چندان مشخص نيست. مهديقلي خان مجدالدوله که به شاه بسيار نزديک بود و حتي شاه را «تو» خطاب مي‌کرد حکايت مي‌کند که : «آن هنگام که ناصرالدين شاه ديوانه‌وار به عزيزالسلطان مهر مي‌ورزيد، روزي در خلوت به او گفتم تو که فرزندان و نوه‌هاي زيبا و دوست‌داشتني بسيار داري چرا به کودکي زشت و زردرو و الکن دل بسته‌اي و با همه قدرت و وقار در مقابل او اختيار از کف نهاده‌اي؟ شاه از گوشه چشم زماني در من نگريسته گفت: اگر جز تو هر کس اين سؤال را از من کرده بود سخت مجازت مي‌شد ولي به تو مي‌گويم که خود نيز به راستي دليل آن را نمي‌دانم. شايد از آنجا که مي‌بايد کسي بدون چند يا حداقل يک عيب نباشد خداوند مهرورزي به مليجک را عيب من قرار داده و در محبتش بي اختيارم ساخته. بارها خواسته‌ام از خواستنش بگذرم ولي نه تنها نتوانسته‌ام از او دل برکنم بلکه بيشتر به وي مايل گشته‌ام».
 • منبع

  مهندس ذاکرزاده، امیرحسین. «عمارت ملیجک، مجموعه‌ای تاریخی در املاک مجلس». روزنامه اطاعات، ۹ مهر ۱۳۸۶، شماره ۲۴۰۲۲، صفحه نخست ضمیمه
 • مسیر مترو ایستگاه مترو بهارستان واقع در خط دو مترو تهران در چند قدمی این عمارت تاریخی قرار دارد.

اماکن مرتبطتگ ها

عمارت مليجک عزيزيه کتابخانه مجلس عمارت مليجک عمارت عزيزيه عمارت کتابخانه مجلس مليجک عمارت عمارت عزيزيه مليجک کتابخانه مجلس عزيزيه عمارت عزيزيه مليجک عزيزيه کتابخانه مجلس کتابخانه مجلس عمارت کتابخانه مجلس مليجک کتابخانه مجلس عزيزيه عمارت مليجک عزيزيه عمارت مليجک کتابخانه مجلس عمارت عزيزيه مليجک عمارت عزيزيه کتابخانه مجلس عمارت کتابخانه مجلس مليجک عمارت کتابخانه مجلس عزيزيه مليجک عمارت عزيزيه مليجک عمارت کتابخانه مجلس مليجک عزيزيه کتابخانه مجلس مليجک عزيزيه عمارت مليجک کتابخانه مجلس عمارت مليجک کتابخانه مجلس عزيزيه عزيزيه عمارت مليجک عزيزيه عمارت کتابخانه مجلس عزيزيه مليجک عمارت عزيزيه مليجک کتابخانه مجلس عزيزيه کتابخانه مجلس عمارت عزيزيه کتابخانه مجلس مليجک کتابخانه مجلس عمارت مليجک کتابخانه مجلس عمارت عزيزيه کتابخانه مجلس مليجک عمارت کتابخانه مجلس مليجک عزيزيه کتابخانه مجلس عزيزيه عمارت کتابخانه مجلس عزيزيه مليجک عمارت مليجک عزيزيه کتابخانه مجلس عمارت عزيزيه کتابخانه مجلس مليجک عمارت کتابخانه مجلس مليجک عزيزيه عمارت عزيزيه مليجک کتابخانه مجلس عمارت عزيزيه کتابخانه مجلس مليجک عمارت مليجک کتابخانه مجلس عزيزيه مليجک عمارت عزيزيه کتابخانه مجلس مليجک عمارت کتابخانه مجلس عزيزيه مليجک عزيزيه کتابخانه مجلس عمارت مليجک عزيزيه عمارت کتابخانه مجلس