City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

عمارت مفخم بجنورد

(55 رای)


بناي تاريخي عمارت مفخم که به عمارت ايچري بجنورد هم مشهور است، به‌ عنوان بزرگ‌ترين و شاخص‌ترين اثر معماري دوران قاجار در خراسان شمالي به شمار مي رود. اين بنا ميزبان موزه بزرگ خراسان و موزه باستان شناسي بجنورد هم هست که جذابيت بازديد از آن را دو چندان مي کند.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • عمارت مفخم بجنورد
 • عمارت مفخم بجنورد
 • عمارت مفخم بجنورد
 • عمارت مفخم بجنورد
عمارت مفخم بجنورد عمارت مفخم بجنورد عمارت مفخم بجنورد عمارت مفخم بجنورد مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»بنای عمارت مفخم بجنورد در دوطبقه و به اندازه‌های تقریبی 50 در 23 متر و ارتفاع حدود 9 متر ساخته‌شده است و درمجموع 34 اتاق و 2 تالار بزرگ دارد که زمانی به آیینه‌ها کاری، کاشی‌کاری وگچبری تزیین‌شده بود.
این عمارت اتاق‌های متعددی دارد که با 21 درب چوبی به ایوان‌ها گشوده می‌شوند و در طبقات آنجا به‌جا گچ‌بری‌های زیبا به چشم می‌خورد.

 • تاریخچه

  بنای عمارت مفخم بجنورد در سال 1300 ه. ق هم‌زمان با دوره حکومت ناصرالدین‌شاه به دستور یار محمدخان شادلو، معروف به سردار مفخم ایلخان طایفه کرد شادلو و حاکم منطقه شمال خراسان و استرآباد (گرگان کنونی) ساخته‌شده و محل سکونت سردار مفخم و خانواده‌اش و پذیرایی از مهمانان دولتی و رجال سیاسی بوده است.
 • ویژگی ها

  این بنای مجلل عمارت مفخم بجنورد ۳۴ اتاق با دو تالار بزرگ دارد. نمای اصلی ساختمان در سمت جنوب است که سراسر آن به زیباترین وجهی با انواع فنون کاشیکاری معرق، معقلی، هفت رنگ و با طرح­ها و نقوش انسانی، حیوانی، اسلیمی، ختایی و هندسی زینت یافته است.هر دوطبقه بنا دارای ایوان است که ایوان‌ها در ضلع شمالی به‌صورت دو ایوان جانبی در طرفین جداره ضلع شمالی در طبقه اول وایوان سراسری در طبقه همکف و در ضلع جنوبی به‌صورت دو ایوان در هر دوطبقه است که از ویژگی‌های بارز اثر وجود ستون‌های سرتاسر کاشی‌کاری شده در نمای جنوب است که تنوع نقوش، طرح‌ها و نقش‌مایه‌های بکار گرفته‌شده در تزئینات بنا به‌ویژه کاشی‌های ضلع جنوبی را می‌توان نام برد.پوشش سقف عمارت مفخم نیز از سفال بود که در تعمیرات بعدی به سقف شیروانی گالوانیزه تبدیل شد. عمارت مفخم هم‌ اکنون محل استقرار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان شمالی می‌باشد. بانی عمارت مفخم یارمحمدخان سهام‌الدوله بجنوردی معروف به «سردار مفخم» (حاکم بجنورد) و معمار آن ممتحن‌الملک شقاقی بوده است.
 • سیمای عمومی

  معروف است که نقشه ساختمانی عمارت مفخم بجنورد به دست میرزا مهدی خانشقاقی (ممتحن الدوله) از نخستین استاد معماران تعلیم‌یافته در خارج از کشور که معماری مدرسه شهید مطهری دو تهران ازجمله کارهای اوست طراحی‌شده است.معماری بنا تلفیقی از فرم‌ها والگوهای معماری سنتی ایران و به‌ویژه سبک قاجار و همچنین عناصر، نقش‌مایه‌ها و عناصری از معماری اروپایی را شامل است.
  یشتر تزئینات عمارت مفخم در نمای جنوبی بنا تمرکزیافته و شامل انواع کاشی‌کاری سنتی در اشکال و رنگ‌های مختلف است.
  سرتاسر نمای ضلع جنوبی از بالای ستون‌های 8 ضلعی ایوان طبقه پایین تا زیر سقف طبقه دوم و حتی ساقه‌های ستون‌های ایوان فوقانی با کاشی‌کاری‌های معرق، معقلی و کاشی‌های هفت‌رنگ (خشتی) تزیین‌شده است.
  نقوش به‌کار رفته در کاشی‌های هر ستون لچکی‌ها و قاب‌ها روی هر چشمه طاق در طبقه فوقانی طرحی نو را عرضه می‌کند از تکرار نقوش و طرح‌ها پرهیز شده تا نمایی الوان و متنوع ایجادشده دو ستونی که پایه‌های چشمه طاق مرکزی بر آن‌ها استوار است با کاشی‌های معرق تزیین‌شده ولی ستون‌ها ونیم ستون‌های طرفین آن کاشی‌کاری معقلی دارند.
  چشمه نوازترین تزئینات در لچکی‌های چشمه طاق بزرگ مرکزی در مقابل پنجره تالار بزرگ و در فضای مثلثی شکل افریز مرکزی دیده می‌شود. در دو سوی طاق بزرگ نقش دو فرشتهٔ بال‌دار در تلفیق با نقوش گیاهی و پیچک‌ها ایجادشده که به‌نوعی تداعی‌کننده نقش فرشتگان بالدار و نقوش گیاهی در طرفین مغازه‌های بزرگ طاق‌بستان است و درعین‌حال از تأثیر شمایل‌نگاری هنر اروپایی برکنار نمانده است.بر بالای این طاق و در وسط سنتوری مثلثی شکل مرکزی نقش شیر و خورشید از نقوش باستانی در هنر به رنگ زرد بر کاشی‌های هفت‌رنگ تصویر شده است.
 • سایر اطلاعات

  ن بنای 130 ساله عمارت مفخم بجنورد در سال 1376 خورشیدی خریداری شد و پس از مرمت در سال 1379 به بهره‌برداری رسید و هم اکنون به عنوان «موزه مردم‌شناسی بجنورد» مورد بازدید علاقمندان قرار دارد.ممتحن‌الملک شقاقی پس از تحصیل در مدرسه دارالفنون، به دستور ناصرالدین شاه برای گذراندن تحصیلات عالیه در رشته معماری به فرانسه رفت و پس از بازگشت، مسئول ساخت چندین کاخ شد. مدرسه سپهسالار سابق (شهید مطهری تهران) از ساخته‌های وی می‌باشد.

اماکن مجاور

اماکن مرتبطتگ ها