City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

عمارت ملالطف الله شیخ الاسلام سنندج (خانه سالار سعید)

(31 رای)


خانه سالار سعید یا همان عمارت ملالطف الله شیخ الاسلام سنندجی از جاذبه های گردشگری زیبای کردستان است که حالا به موزه ای زیبا و دیدنی با عنوان موزه حبیبی تبدیل شده است. موزه سنندج بر گرفته از چهار بخش پیش از تاریخ، تاریخی، اسلامی و بخش نمایش موقت است و آثار ارزشمندی را به نمایش می گذارد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • عمارت ملالطف الله شیخ الاسلام سنندج (خانه سالار سعید)
 • عمارت ملالطف الله شیخ الاسلام سنندج (خانه سالار سعید)
 • عمارت ملالطف الله شیخ الاسلام سنندج (خانه سالار سعید)
 • عمارت ملالطف الله شیخ الاسلام سنندج (خانه سالار سعید)
عمارت ملالطف الله شیخ الاسلام سنندج (خانه سالار سعید) عمارت ملالطف الله شیخ الاسلام سنندج (خانه سالار سعید) عمارت ملالطف الله شیخ الاسلام سنندج (خانه سالار سعید) عمارت ملالطف الله شیخ الاسلام سنندج (خانه سالار سعید) مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»خانه سالار سعید یا همان عمارت ملالطف الله شیخ الاسلام سنندجی شامل يك زينت بخش آن حوض مستطيل شكلي باسه فواره سنگي زيبا و بناي اصلي ومتعلقات آن است كه بناي اصلي در ضلع جنوبي واقع وشامل زير زمين ويك طبقه فوقا ني است .زيرزمين اين بنا به شكل حوضخانه است كه داراي سقف گنبدي شكل با تز ئينات آئينه كاري و گچبري تلفيقي است و همچنين شاه نشينهاوحوض سنگي اين قسمت كه شش ضلعي است بسيار جالب توجه است ودر حال حاضر موزه مردم شناسي است وشيوه زندگي كردها را از لحاظ پوشاك، كشاورزي، هنرهاي دستي و موسيقي سنتي و ... به نمايش گذاشته شده است.

 • تاریخچه

  عمارت پس از فوت بانی آن توسط نوادگان او به دو بخش مجزا تفکیک و به فروشرسید .بخش اندرونی این عمارت به تملک خانواده حبیبی و بخش بیرونی به تملکعبدالحمیدخان سنندجی (سالار سعید) درآمد و از این رو امروز هر بخش از بنا با ناممالکان جدید شناخته میشود .
  سالار سعید بخش بیرونی عمارت را در سال 1336 به اداره فرهنگ ( آموزش و پرورش) واگذار کرد و تا سال 1351 شمسی این بخش در اختیار اداره فرهنگ بوده و برايمواردي چون دانشسرا، کتابخانه و خانه پیشاهنگان مورد استفاده قرار گرفته و در همینسال از طرف وزارت فرهنگ و هنر موقت جهت تاسیس موزه تملک شد و پس از مرمت وآمادهسازي در مهرماه 1354 شمسی با نام " موزه سنندج" افتتاح گردید .
  بخش اندرونی نیز تا سال 1371 در مالکیت خانواده حبیبی بود و در این سال به تملکاداره میراث فرهنگی و گردشگري استان کردستان است .این موزه از ابتدا داراي دو بخش باستان شناسی و مردم شناسی بوده است .
 • ویژگی ها

  در طبقه فوقاني بنا تالار تشريفات يا سالن بزرگي خود نمايي مي كند كه از ضلع شمالي بوسيله يك ارسي هفت دري به حياط مشرف ومنظره اي بديع به سالن بخشيده است.ارسي اين تالار از بزرگترين ارسيهاي ايران است كه توسط استاد كار معروف كردستاني « استاد حبيب الله سنندجي» معروف به استاد نساء همراه دوپسرش موسي ونعمت در ابعاد
 • سیمای عمومی

  بخش پیش از تاریخ :دراین بخش یک مجموعه ظروف سفال نگهداري میشوند که مکشوفه از مناطق کردستان و بخصوصشهرستان بانه هستند .تعدادي از ظروف هم مربوط به کنگاور میباشند، در بین اشیا این بخش پیه سوزهاي کشوفه از بانه بسیار قابل توجه هستند سالن اصلی و یکی از اتاقهاي جنب سالن و راهرو خروجی به نمایش اشیا تاریخی اختصاصیافته است . مهمترین آنها اشیاي مکشوفه از تپه زیویه یعنی مهمترین تپه تاریخی استان کردستان است که اشیاي طلایی شامل زیورآلات زنانه و انواع ظروف سفال به رنگهاي خاکستري، قرمز و نخودي ( که زیباترین آنها تنگ کوچک لعابدار منقوش است که لعاب آن فیروزهاي و سفید و زرد بوده نقش گلها آن به شکل ذرت است) که در این موزه موجود میباشد . ازدیگر اشیا تاریخی مکشوفه این تپه اشیاي مفرغی شامل ظروف و انواع تبر، سنجاقهاي تدفینی و سوزنهاي دوخت و حلقهها، اشیایی از جنس استخوان و عاج شامل قطعات تصاویري از شکار و نبرد نقشهاي اسطورهاي و گلهاي رزت، نقوش هندسی و سر پیکان، اشیا سنگی: شامل سردوك ها، حلقهو مهرههاي ریز و درشت از جنس خمیر شیشه میباشد . علاوه بر اشیا زیویه مجموعهاي از اشیا فلزي و سفالی دیگر شامل انواع سر نیزه، خنجر، حلقههاي گوناگون و مجسمههاي کوچک و ظروف سفالی با اشکال مختلف و بعضا با نقوش کنده و یا ترسیم شده به رنگها قرمز، خاکستري، نخودي و همچنین ظروف شیشهاي شامل انواع پیاله و عطردان در این بخش وجود دارد که با توجه به توقیف بودن آنها، محل دقیق کشفشان معلوم نیست . قسمت دیگري از اشیاي بخش دوران تاریخی خمرههاي سفالی هستند که اصطلاحا به خمره هاي تدفین مشهورند . این خمرهها به علت حجم بزرگشان در فضاي باز موزه نگهداري میشوند و تعدادي از آنها که کوچکترند در فضاي داخلی موزه قرار داده شدهاند . آخرین اشیاي این بخش اشیایی است که از حفاریهاي غار کرفتو به دست آمده و قابل مقایسه با اشیاي زیویه هستند .
  اشیاي بخش اسلامی در این موزه به دو قسمت سفالی و فلزي تقسیم شدهاند . در سالن سفال اشیاي زیبایی از هنر سفالگري هنرمندان دوره اسلامی نگهداري میشود که عبارتند از تنگ، کاسه، قدح، بشقاب، مجسمه و ریتون که به طرز استادانهاي ساخته شده و با لعاب، نقوش و خطوط تزیین یافتهاند . بخش بسیار کمی از این اشیا متعلق به کردستان است و اکثریت آنها مربوط به نقاط دیگر کشور و بخصوصري، کاشان و نیشابور است .
  در قسمت اشیاي فلزي انواع کاسه و بادیه، تنگ، سینی، سنگابه، دیگچه و انواع پیهسوزي نگهداري میشود .
  زیر زمین ساختمان یا همان حوضخانه به بخش نمایش موقت اختصاصیافته است . این بخش به نمایش اشیاي هنري و خارجی اختصاصیافته و از اشیاي مهم این بخش میتوان به مجسمههاي برنزي و ظروف شیشهاي اشاره کرد، .علاوه بر بخشهاي ذکر شده و اشیاي آن تعدادي سنگ نوشته که عبارتند از کتیبه ها و سنگ قبرها در فضاي باز گنجینه نگهداري میشوند

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها