City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

عمارت موسي خاني (شهربابک)

(14 رای)


عمارت موسي خاني يكي از جاذبه هاي زيباي گردشگري شهرستان شهربابك از توابع استان كرمان است.  اين بنا از جمله ابنيه مسكوني اعياني و حاكم نشين شهربابك بوده كه از دو بخش اندروني و بيروني تشكيل شده و به صورت حياط مركزي است.

این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • عمارت موسي خاني (شهربابک)
 • عمارت موسي خاني (شهربابک)
 • عمارت موسي خاني (شهربابک)
 • عمارت موسي خاني (شهربابک)
عمارت موسي خاني (شهربابک) عمارت موسي خاني (شهربابک) عمارت موسي خاني (شهربابک) عمارت موسي خاني (شهربابک) مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»عمارت موسی خانی (شهربابک) در گذشته به عنوان ساختمان فرمانداری استفاده می شد اما هم اینك ساختمان میراث فرهنگی و موزه مردمشناسی است. عمارت موسی خانی شهر بابک از نظر موقعیت مكانی در خیابان شریعتی و در محله سفلای این شهر قرار دارد.

 • تاریخچه

  پس از حاج محمد علی ملقب به "حاج آقا" فرزندش در شهر بابک به حکومت رسید. دوران حکومت او هم زمان با سلطنت محمد شاه و ناصرالدین شاه قاجار بود و موقوفات بسیاری داشته است. وی نزدیک ۳۰ سال حکومت کرد و عمارت بزرگی ساخت که به "عمارت موسی خان" معروف است و امروزه سازمان میراث فرهنگی از آن محافظت می کند. بنای باعظمت عمارت موسی خانی از جمله بناهای دوران قاجار است که توسط موسی‌خان پسر شیخ‌الله ساخته شده است.
 • ویژگی ها

  ورود به اندرونی بنای عمارت موسی خانی (شهربابک) از جبهه جنوبی امكانپذیر است بدین نحو كه در پشت سر در هشتی واقع شده كه با ۹۰درجه زاویه و گذشتن از دالانی طولانی به حیاط خانه راه می یابیم.
  در ضلع شمالی حیاط مركزی، ایوان در محور باریكه ها وسه دریها در طرفین آن به صورت قرینه واقع شده اند. در ضلع جنوبی بنا، با توجه به موقعیت زمین صرفا طاق نمایی ایجاد شده است. در ضلع شرقی و غربی نیز، پنج دری و در طرفین آن راهروها و سه دری به صورت قرینه قرار دارند. در بخش میانی حیاط مركزی فضای اندرونی حوض بزرگ مستطیل شكلی وجود دارد كه پیرامون آن را باغچه ها در برگرفته اند. در منتهی الیه ضلع غربی بنا و در پشت پنج دری ایوان، فضای بیرونی قرار دارد. این بخش از بنا نیز فضای مستطیل شكل مجزایی است كه در اضلاع شمالی جنوبی و غربی آن در امتداد دیوار، طاق نماهایی در ارتفاع پایین تر ایجاد شده است.
  در جلوی این بخش از بنا حوض بزرگ دیگری وجود دارد، ورود به این بخش از بنا نیز در ضلع شمالی حیاط و از میان طاق نماها امكان پذیر است. بنای باعظمت عمارت موسی خانی از جمله بناهای دوران قاجار است كه توسط موسی خان پسر شیخ الله ساخته شده است. شاید بتوان یكی از دلایل اهمیت بنای زیبای موسی خانی را تزئینات آن دانست كه به صورت گچبری و سیم در بخشهای مختلف نمای ساختمان اجرا شده اند.
 • سیمای عمومی

  از مهمترین تزئینات گچبری اجرا شده در بنای عمارت موسی خانی (شهربابک) می توان به نقوش حیوانی (كبوتر) ، نقوش گیاهی (سرو، گل و بوته) و نقوش هندسی (شمشه و قاب بندی) اشاره كرد.بنای زیبای موسی‌خانی تزیینات آن به صورت گچبری و سیم در بخشهای مختلف نمای ساختمان اجرا شده‌اند. مصالح به کار رفته در بنا خشت خام و گل رس، کاه، آهک، گچ، سنگ، چوب و شیشه است. نوع چوب‌های به کار رفته در درها و پنجره‌ها و ارسی‌ها از چوب گردو است و تمامی ستون‌ها و حایل‌ها از چوب درخت توت.
 • سایر اطلاعات

  عمارت موسی خانی (شهربابک) سال ۱۳۷۲توسط فرمانداری و برنامه پیشنهادی و نظارت میراث فرهنگی مورد مرمت قرار گرفت. طی این اقدام عملیات پی چینی، كف سازی، آجركاری، برق كشی و مرمت تزئینات انجام شد و در حال حاضر عملیات محوطه سازی در حیاط اصلی آن در دست اقدام است.

اماکن مجاور

اماکن مرتبطتگ ها