City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

غار اصله (نهانگاه اصله) همدان

(35 رای)


نهانگاه دست ساخته و زيرزمين اَصله (غار اصله همدان)  در 80 کيلومتري شمال شرقي اين شهر و يک کيلومتري غرب روستايي به نام اصله واقع است و يکي از جاذبه هاي طبيعي و تاريخي استان همدان به شمار مي رود.

این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»نهانگاه اصله در زیر تپه باستانی واقع است. تپه در یک کیلومتری روستای اصله قرار دارد و نام خود را از نام روستا گرفته است. این تپه دست ساز و تاریخی، قطری برابر با 80 متر و ارتفاعی برابر با 7 متر دارد.

 • تاریخچه

  عد از شکست حکومت ساسانیان، ایران دچار ضعف شد و اداره هر پاره از ایران به یک دولت کوچک محلی یا حاکمی از طرف بنی امیه و عباسیان سپرده شد. حملات ناگهانی حاکم ناحیه​ای به قلمرو حاکم ناحیه​ای دیگر، معمول شده و در این میان مردم نواحی مختلف ایران گاه و بی گاه مورد غارت و کشتار رار می​گرفتند.
  ایرانیان، که مبتکر حفر قنات بودند و در این کار بسیار مهارت داشتند، دست به ابتکاری تازه زدند و نهانگاه​های زیرزمین را آفریدند. نهانگاه​های زیرزمینی در سرتاسر ایران، به ویژه منطقه همدان و ایران مرکزی، فراوان اند. نهانگاه دست ساخته و زیرزمینی اصله از این قسم پناهگاه​هاست و در نوع خود بهترین نمونه است.
 • ویژگی ها

  احداث نهانگاه​های زیرزمینی در سرزمین ایران و در شرایط ناامنی امری رایج بوده است. نوعی از این پناهگاه​های زیرزمینی را در کنار قنات​های روستاهای می​ساختند و آب مورد نیاز را از همان آب جاری قنات تأمین می​کردند. مثلاً پناهگاهی از این دست در داخل قنات حُلِه​وار شِوَند از روستاهای شهرستان رزن در استان همدان وجود دارد. نمونه​ای دیگر از این نوع نهانگاه​ها در روستای نَنَج در نزدیکی شهر ملایر قرار دارد. حدود 15 نمونه از این پناهگاه​ها در ناحیه مرکزی ایران شناسایی شده​اند که ساختمان آن​ها از لحاظ معماری و پیچیدگی دارای ارزش​های ویژه است. نهانگاه دست ساخته و زیرزمینی اصله از بهترین نمونه​های مورد بحث است.
 • سیمای عمومی

  در وسط تپه اصله چاهی به قطر 80 سانتی متر و عمق 6 متر، دهانه و ورودی نهانگاه است. چاه به یک راهرو به عرض 1 متر و ارتفاع 5/1 متر منتهی می​شود. راهرو پس از طی حدود 15 متر به یک سه راهی می​رسد. راهرو سمت چپ یک بن بست 5 متری و راهرو وسط یک بن بست 12 متری است. انتهای راهرو اخیر بر اثر ریزش مسدود شده است. رهرو سمت راست در مسیر اصلی نهانگاه قرار دارد و پس از 6 متر به چاهی به عمق 2 متر می​رسد.
  انتهای چاه، آغاز راهرویی دیگر با همان ابعاد است که پش از 5 متر بازتر می​شود و به عرض 5/1 متر و ارتفاع 8/1 متر تغییر اندازه می​دهد. درهر دو طرف این راهرو سه اتاق کنده شده است که کف آن​ها 4 متر مربع است و 8/1 متر ارتفاع دارند و دیوارهایی قطور به شکل L آن​ها را از هم جدا می​کنند. در یکی از اتاق​ها 3 خمره لعاب دار بزرگ، که گویا محل نگهداری مواد غذایی بوده است، وجود دارد.

  راهرو پس از اتاق​ها کمی باریک​تر می​شود و ادامه می​یابد. در چند نقطه سقف راهرو چاه​هایی وجود دارند که کف آن​ها را با قرار دادن سنگ​هایی بزرگ بسته و سپس از بالا پر کرده​اند. گویا این چاه​ها هواکش​های پناهگاه بوده​اند.
  راهرو اصلی نهانگاه، پس از فاصله 80 متر از آخرین اتاق به دهانه یک چاه آب می​رسد. آب مورد نیاز پناه جویان از این چاه تأمین می​شده است. این چاه یک در سنگی مدور دارد.
  راهرو اصلی نهانگاه، که 6 متر پس از چاه آب قرار گرفته، بر اثر ریزش مسدود شده و در واقع این جا انتهای فعلی نهانگاه است.
  وسعت پناهگاه زیرزمین اصله بسیار بیش​تر از وسع کنونی آن بوده است، اما به علت سست بودن جنس کانی​های دیواره​ها و سقف نهانگاه، بسیاری از بخش​های آن ریزش کرده​اند.


تگ ها