City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

غار ايوب شهر بابک

(40 رای)


غار ايوب يکي از غارهاي استان کرمان است که بر روي کوه ايوب در جنوب شرقي شهر دهج قرار دارد. منشأ اين غار گدازه هاي آتشفشاني است که همين موضوع بر اهميت غار ايوب مي افزايد. 


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • غار ايوب شهر بابک
 • غار ايوب شهر بابک
 • غار ايوب شهر بابک
 • غار ايوب شهر بابک
غار ايوب شهر بابک غار ايوب شهر بابک غار ايوب شهر بابک غار ايوب شهر بابک مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : ایران - کرمان - شهر بابک ۵۰ کیلومتری جاده انار به شهر بابک، شهر جوزم، بخش دهج

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»اصلی‌ترین مشخصه غار ایوب دهانه بسیار بزرگ با ٦٠ متر طول و ٨٠ متر ارتفاع است که بزرگترین دهانه غار در ایران به شمار می رود.

 • ویژگی ها

  غار ایوب شهر بابک به سبب پدید آمدنش در یک منطقه با کانی​های آتش فشانی فاقد هر نوع غارسنگ است. اما به جبران این کمبود، فرسایش بر سطح صخره​های اطراف غار چنان عمل کرده که زیباترین نقش​های فرسایشی را روی دیواره​ها پدید آورده است. دیگر ویژگی غار برخورداری از وسیع​ترین دهانه و بلندترین سقف در بین غارهای شناخته شده ایران است. از دیگر ویژگی​های آن تراوش یک ماده آلی است که به آن مومیایی گفته می​شود. این ماده در سقف و بعضی از دیوارهای غار دیده می​شود و مانند چکنده از سقف آویزان است. در روزگار باستان این ماده ارزنده مانند طلا در مالکیت انحصاری شاهان بوده و از آن برای بهبود شکستگی استخوان​ها و بعضی دیگر از درمان​ها استفاده می​کرده​اند.
 • سیمای عمومی

  دهانه غار ایوب شهر بابک به شکل نیمه بیضی به قطر 80 متر و ارتفاع 60 متر است. فاصله دهانه غار تا انتهای آن، که جای پایی کنده شده در سنگ قرار دارد، حدود 200 متر است. کف غار با شیبی حدود 60 درجه به سوی بالا به انتها می​رسد. درون غار و در سمت راست به فاصله 100 متر از دهانه چشمه آب گوارایی قرار دارد که اهالی دهج، روی آن را بسته و آب را با لوله به بیرون غار و یک انبار هدایت کرده​اند. به باور اهالی دهج، ایوب پیغمبر، که از بیماری مهلک پوستی رنج می​برد، همین که آب داخل غار را یافت و در آن آبتنی کرد درمان شد و به همین سبب مردم دهج به علت سفر ایوب به آن غار، نام آن حضرت را بر غار نهاده​اند.

اماکن مرتبطتگ ها

تالاب هامون جازموريان کرمان تالاب هامون تالاب جازموريان تالاب کرمان هامون تالاب تالاب جازموريان هامون کرمان جازموريان تالاب جازموريان هامون جازموريان کرمان کرمان تالاب کرمان هامون کرمان جازموريان تالاب هامون جازموريان تالاب هامون کرمان تالاب جازموريان هامون تالاب جازموريان کرمان تالاب کرمان هامون تالاب کرمان جازموريان هامون تالاب جازموريان هامون تالاب کرمان هامون جازموريان کرمان هامون جازموريان تالاب هامون کرمان تالاب هامون کرمان جازموريان جازموريان تالاب هامون جازموريان تالاب کرمان جازموريان هامون تالاب جازموريان هامون کرمان جازموريان کرمان تالاب جازموريان کرمان هامون کرمان تالاب هامون کرمان تالاب جازموريان کرمان هامون تالاب کرمان هامون جازموريان کرمان جازموريان تالاب کرمان جازموريان هامون تالاب هامون جازموريان کرمان تالاب جازموريان کرمان هامون تالاب کرمان هامون جازموريان تالاب جازموريان هامون کرمان تالاب جازموريان کرمان هامون تالاب هامون کرمان جازموريان هامون تالاب جازموريان کرمان هامون تالاب کرمان جازموريان هامون جازموريان کرمان تالاب هامون جازموريان تالاب کرمان