City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

غار بورنيک

(78 رای)


غار بورنيک در انتهاي يکي از دره​هاي منشعب از دره طولاني و وسيع هرانده قرار دارد. از ژرفاي دره، رودخانه پرآب نمرود جريان دارد که از شاخه​هاي اصلي حبله رود است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • غار بورنيک
 • غار بورنيک
 • غار بورنيک
 • غار بورنيک
غار بورنيک غار بورنيک غار بورنيک غار بورنيک مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : رایگان
 • آدرس : فیروزکوه، روستای هرانده، غار بورنیک

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»آب نمرود از حوضه وسیع دامنه شمالی کوه قره داغ و دامنه ​های کوه میشینه مرگ سرچشمه می​ گیرد. نام غار از دو کلمه «بور» و «نیک» تشکیل شده است. «بور» تغییر شکل یافته کلمه «بار» جهت سهولت تلفظ در اضافه شدن به کلمه «نیک» است. «بار» به معنی ساحل، کنار، و جای امن است. همانند کاربرد کلمه «بار» در رودبار. بنابراین بورنیک یا بارنیک؛ یعنی محل امن خوب، که به دلیل موقعیت خاص محل غار کلمه​ای پرمعناست. غار محل امنی برای زندگی و پناه گرفتن بوده است. دهانه غار از دید پنهان و به رودخانه نزدیک است. به همین دلیل، برای سکونت در مواقع خطر و زندگی در دوره غارنشینی، محلی مناسب بوده است.

 • ویژگی ها

  مناظر بهشت گونه دره هرانده که با بهره​جویی و بذل و بخشش آب نمرود به وجود آمده، از مناطق بسیار زیبا و دیدنی رشته کوه​های البرز است که ناشناخته مانده. این گردشگاه گرانبها بر سر راه غار قرار دارد. دره​های مستقر بر سر راه غار دیدنی و زیبا هستند. رنگ کانی​های دامنه راستِ دره محل استقرار دهانه غار در بیننده احساس عظمتی وصف ناپذیر ایجاد می​کند.
  وجود تخته سنگ​های عظیم در کف تالارهای نخست و سوم غار که روی بعضی از آن​ها پوشیده از لایه​های خاک رُس مرطوب و لغزنده و سطح اکثر آن​ها پوشیده از چکیده​های نخودی و میخ مانند است، از ویژگی​های غار بورنیک است و در سایر غارهای ایران چنین وضعیتی کم​تر دیده می​شود.
  وجود دیوارهای پوشیده از چکنده​های گل کلمی و نخودی سفید و صورتی رنگ، زیبایی خاصی به غار بخشیده است. ارزش​های تاریخی و باستان شناسی غار بر ارزش​های زمین شناسی و تفریحی آن می​افزایند و غار بورنیک را به سرمایه​ای ملی و ماندگار تبدیل می​کنند.
 • سیمای عمومی

  دهانه غار با ابعاد 10×15 متر و ارتفاع 6 متر، در فاصله 1950 متری از سطح دریا قرار دارد. غار از 3 تالار عظیم تاقدیسی تشکیل شده که در سقف هر کدام، شکاف (گسل) اولیه مولد غار به خوبی نمایان است.
  تالار نخست یا تالار بیرونی، محوطه​ای بزرگ به ابعاد 40×50 متر و ارتفاع 8 متر است و با سنگ چین کردن کف شیب دار آن در گذشته، دو ایوان که با یکدیگر 2 متر اختلاف سطح دارند، ساخته شده است. این تالار سکونتگاه اصلی غار بوده و وجود آثاری مانند سفال​های شکسته از دوره​های تاریخی مختلف در آن، نشان می​دهد که از مراکز اصلی زندگی انسان​ها از دوره غارنشینی به بعد بوده است. در گوشه راست تالار، دیوار دروازه دار سنگ چین شده​ای جلو یک دهلیز ساخته شده که احتمالاً محل نگهداری احشام بوده است. در گوشه چپ تالار، دهانه​ای به عرض 8 متر و ارتفاع 10 متر ورودی تالار دوم یا تالار اصلی غار است.
  تالار دوم یا تالار اصلی غار محوطه​ای به ابعاد 30×60 متر و ارتفاع 15 تا 20 متر است و کف آن با شیبی تند به سمت پایین می​رود. این تالار دارای دالانی نسبتاً طولانی در انتها و دالانی دیگر به سوی تالار سوم است. در ابتدا و سمت چپ تالار نیز راهرویی رابط این تالار و تالار سوم غار است.
  دالان انتها و سمت راست تالار دوم، به طور متوسط 5 متر عرض و 6 متر ارتفاع دارد و طول آن 40 متر است و در انتهای آن یک چاه به عمق 5 متر و یک دهلیز به طول 6 متر وجود دارد. در دالان یادشده فعالیت​های غارسنگ​سازی صورت گرفته است و دیوارهای آن پوشیده از چکنده​های گل کلمی و نخودی شیری و صورتی رنگ اند.
  طول دالان رابط تالارهای دوم و سوم غار، که در انتهای دو تالار یادشده قرار دارد، حدود 30 متر است. دالان دیگری که ابتدای تالارهای دوم و سوم غار را به هم متصل می​سازد، 10 متر عرض و 4 متر ارتفاع دارد. تالار سوم غار به ارتفاع 12 متر و ابعاد 55×20 متر، از ابتدا تا انتها یک شیب تند سنگلاخی و لغزنده دارد. انتهای آن دهلیزی قرار دارد که پس از 8 متر به تالاری پر از پرتگاه ختم می​شود. عمق بعضی از پرتگاه​ها 20 متر است و این بخش غار از سنگ​های ستونی و چکنده​ها مخروطی و کف آن پوشیده از چکیده​هاست. در گوشه​ای دیگر از این تالار، دالانی به طول 20 متر و عرض 5 متر قرار دارد. کف آن سطحی صاف دارد که احتمالاً محل اختفای ساکنان غار در مواقع خطر بوده است.
  عمیق​ترین بخش غار در تالار سوم و مقابل دهلیز رابط پایینی بین دو تالار، حدود 60 متر پایین​تر از سطح دهانه غار است.
  طول شعبه اصلی غار حدود 500 متر است.
 • شرایط استفاده

  تهران , اتوبان صدر ، اتوبان بابایی ، جاده دماوند ، جاده فیروز کوه ، 10 کیبومتر مانده به فیروز کوه قبل از یکی از تونل های مسیر تابلوی روستای هرانده در سمت چپ جاده مشاهده می شود، مسیر را به سمت روستای هرانده که در فاصله ی نزدیکی از جاده واقع شده است ادامه داده و در انتهای روستا خودرو را پارک می کنیم. تا بدین جای مسیر راه تماما اسفالت است. در ادامه از مسیر سمت راست وارد دره هرانده شده و پس از حدود یک ساعت پیاده روی به پل چوبی باریکی بر روی رودخانه می رسیم و به سمت راست و به طرف کوه مسیر خود را منحرف می کنیم. در ابتدای دامنه ی کوه خانه ی خرابه ای به چشم می خورد که در پشت آن راه پاکوبی به سمت بالای کوه امتداد یافته است. وارد این جاده پاکوب شده و بعد از حدود یک ساعت پیاده روی در شیب کوه به دهانه ی غار می رسیم. رسیدن به دهانه ی این غار نیازمند حدود دو ساعت پیاده روی از محل پارک خودرو است و بدونه استفاده ازGPS و یا راهنما پیدا کردن آن ممکن ولی قدری دشوار است.
 • وسایل مورد نیاز

  تجهیزات غار نوردی سبک، کلاه ایمنی، هدلایت، کفش مناسب پیاده روی طولانی، آب آشامیدنی
 • سایر اطلاعات

  غار بورنیک در استان تهران، در 135 کیلومتری شهر تهران، 23 کیلومتری جنوب غربی شهر فیروزکوه، و 6 کیلومتری روستای هرانده واقع شده است.
  نام غار از دو کلمه بور و نیک تشکیل شده است. بور تغییر یافته کلمه بار جهت سهولت تلفظ در اضافه شدن به کلمه نیک است. بار به معنای ساحل، کنار و جای امن است. بورنیک یا بار نیک یعنی محل امن خوب که اسم پرمعنایی برای غار به علت موقعیت خاص قرارگیری آن است.

  این غار محل امنی برای زندگی و پناه گرفتن بوده است. دهانه غار از دید نهان و به رودخانه نزدیک است. به همین خاطر غار محل امنی برای سکونت در مواقع خطر و زندگی در دوره غار نشینی بوده است.
 • منبع

  غارهای ایران، همشهری آنلاین، تبیان، ایران هتل آنلاین
 • مسیر پیاده روی پس از حدود یک ساعت پیاده روی به پل چوبی باریکی بر روی رودخانه می رسیم و به سمت راست و به طرف کوه مسیر خود را منحرف می کنیم. در ابتدای دامنه ی کوه خانه ی خرابه ای به چشم می خورد که در پشت آن راه پاکوبی به سمت بالای کوه امتداد یافته است. وارد این جاده پاکوب شده و بعد از حدود یک ساعت پیاده روی در شیب کوه به دهانه ی غار می رسیم.
 • مسیر خودروی شخصی تهران , اتوبان صدر ، اتوبان بابایی ، جاده دماوند ، جاده فیروز کوه ، 10 کیبومتر مانده به فیروز کوه قبل از یکی از تونل های مسیر تابلوی روستای هرانده در سمت چپ جاده مشاهده می شود
 • نظر
  شنبه 04 مهر 1394

  خیلی قشنگ و دیدنیه این غار بونیک، به کسایی که نرفتن پیشنهاد می کنم حتما یه سفر برید اینجا؛ توی یه برنامه یه روزه می شه رفت و غار رو دید.

 • نظر ناهید
  شنبه 04 مهر 1394

  یکی از بهترین سفرهای یک روزه ام سفر به هرانده و غار بورنیک بود؛ البته مسیر یه مقدار سخته و برای افراد مسن پیشنهاد نمی شه؛ اگر بچه دارید هم پیشنهاد نمی کنم اینجا رو اما در غیر این صورت حتما برید

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها