City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

غار رودافشان

(83 رای)


غار رودافشان يکي از غارهاي بزرگ و بسيار ديدني در اطراف شهر تهران است که در حدود 800 متر مسير پياده روي دارد؛ بازديد از اين غار شما را با خود به اعماق تاريخ  مي برد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • غار رودافشان
 • غار رودافشان
 • غار رودافشان
 • غار رودافشان
غار رودافشان غار رودافشان غار رودافشان غار رودافشان مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : رایگان
 • آدرس : کیلومتر 103 جاده تهران - فیروزکوه - روستای رودافشان - غار رودافشان

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»غار رودافشان در ۱۰۳ کیلومتری شهر تهران، ۶۲ کیلومتری شهر فیروزکوه و در مجاورت روستایی به همین نام واقع شده است. این غار در دامنه شمالی دره رودافشان قرار دارد. رودخانه دلیچای در ژرفای این دره جریان دارد و آب دریاچه های تار و هویر را که حاصل ذوب یخچال های قره داغ (خط الراس دوبرار) است، به رودخانه حبله رود می برد.

 • تاریخچه

  غار رودافشان در اثر ساز وکار پدیده كارست، تشكیل شده است. از نظر زمین‌شناسی این غار در سنگ آهک های دوره کرتاسه بوجود آمده است. با این وجود کارشناسان زمان تشکیل غار را به دوران سوم و دوره پالئوسن نسبت می‌دهند. لازم به ذکر است که كارست ‌ها دارای ریخت ‌شناسی ویژه‌ای هستند كه روی سنگ بستر قابل انحلال تشكیل می‌شوند. شكل خاص كارست ‌ها نتیجه هوازدگی شیمیائی سنگ بستر بوسیله آب اسیدی باران همراه دی اكسید كربن می‌باشد .آهک ها سنگ بستر شاخص كارست‌ها هستند.
 • ویژگی ها

  دهانه غار در ارتفاع ۱۸۰۰متری از سطح دریا و در داخل گودی بزرگی به قطر حدودا ۱۰۰متر قرار گرفته است و تنها از لبه گودی قابل مشاهده است. اختلاف ارتفاع دهانه غار و بستر رود حدود ۲۰۰ متر است. دهانه غار بسیار وسیع و قوسی شکل است و به درازای ۴۰متر و بلندی ۱۲متر است. طول غار در مسیر اصلی حدود ۵۵۰ متر است.
 • سیمای عمومی

  نخستین تالار عظیم غار به قطر ۸۰ در ۱۰۰متر و بلندای ۲۵ متر بعد از دهانه قرار دارد. به علت استحکام لایه ها اثری از شکستگی و یا سنگ قابل سقوط در آن دیده نمی شود. این اعتقاد وجود دارد که هزاران سال قبل رودخانه، هم سطح دهانه غار بوده و احتمالا” قسمتی از آب رودخانه دلیچای وارد دالان های غار شده و باعث گسترش و وسعت غار شده است. وجود تعدادی ایوان ساخته شده با سنگچین و مقادیری خرده سفال، نشانه سکونت انسان ها در غار در روزگار گذشته است.
  تالار دوم پس از یک دیواره سنگچین قرار دارد و دارای ابعادی حدود ۶۰ در ۵۰ و بلندای ۲۰ متر است و فاقد هر گونه غارسنگ (ساختارهایی که در اثر انحلال و رسوب گذاری کانی ها در خلال جریان آب در داخل غار ها ایجاد می شود. مانند چکیده و چکنده) است.
  تالار سوم دارای ابعادی در حدود ۵۰ در ۴۰ و بلندای ۱۵ متر است. سرتاسر این تالار از چکیده ها و چکنده های زیبا و ستون ها و آبشارسنگ های خارق العاده است. چکنده های نیزه ای و گل کلمی در سرتاسر سقف این تالار دیده می شود.
  در ادامه مسیر اصلی غار یک پلکان آهنی ما را به دهلیزی می رساند که دخمه بزرگی به ابعاد ۶ در ۴ متر و ارتفاع ۳ متر در انتهای آن واقع است. یک حوض آب و ستونی در وسط آن در دخمه دیده می شود. این دخمه را آناهیتا (الهه آبیاری و باروری) نام نهاده اند.
  در ادامه مسیر اصلی پرتگاه های فراوانی وجود دارد و مسیر پس از حدود ۱۶۰متر به دالان انتهایی غار می رسد که طول آن ۱۰ متر است و در ارتفاع ۱۷۵۰متری سطح دریا و ۵۰ متر پایین تر از ارتفاع دهانه غار است.
 • شرایط استفاده

  مسیر راهپیمایی در غار حدود 800 متر است.غار نوردی در این غار کمی سخت است و باید از مسیر های سختی عبور کنید. بعلاوه اینکه برای حرکت در غار حتما نیاز به چراغ قوه قوی دارید.
 • امکانات ویژه

  در برخی قسمت های مسیر برای سهولت رفت و آمد نردبان های فلزی قرار داده شده است.
 • وسایل مورد نیاز

  براي رفتن به اين غار بايد مجهز بود و حتما چراغ قوه و باتري اضافه به همراه داشت . از نظر پوشش هم به علت سرماي داخل غار و لغزنده و گل آلود بودن سنگ ها بايد با بادگير و كاپشن و كفش مناسب و كلاه و طناب داخل شد.
 • سایر اطلاعات

  در امتداد جاده رودافشان روستاي «سيدآباد» قرار دارد. سپس روستاي «يدره » و روستای «كلاك » قرار دارند. در تمامي تپه ها و كوه هاي اين روستاها انواع گياهان كوهي و وحشي خودنمايي مي كنند. در كنار چشمه هاي آب روان عطر دل انگيز «پونه » فضا را آكنده كرده است . در جاي جاي تپه ها آويشن سبزپوش همراه با سرخي شايق ها و زردي آلاله ها نمايان است. در روستاي «كلاك » چشمه يي مصفا قرار دارد كه نوشيدن آب آن براي رفع سنگ كليه و مثانه و بيماري هاي كبدي مفيد است . بعد از روستاي «كلاك » به محل پرورش ماهي قزل آلا مي رسيم . چشمه يي آنجاست كه به آب گرم شهرت دارد. گرچه آبش بسيار سرد است ! مصرف اين آب براي كساني كه دچار انواع پادرد و رماتيسم هستند، مفيد است . طبق گزارشات محلي امتداد اين چشمه به غار رودافشان مي رسد يا شايد منشا آن درون غار بوده باشد! پس از عبور از این چشمه به غار مي رسيم.
 • نظر مهدیه
  دوشنبه 02 فروردين 1395

  این غار رود افشان واقعا دیدنیه؛ چند هفته پیش با دوستامون رفته بودیم اونجا. دقیقا بعد از روستا یه پارکینگ سمت چپ جاده هست که باید ماشین رو پارک کنید. یه کوهنوردی نیمه سبک داره در حد نیم ساعت یا شایدم کمتر تا به دهانه غار رود افشان برسید. از اونجا هم می تونید برید داخل غار و تالارهای مختلفش رو ببینید. فقط هد لامپ و وسایل مورد نیاز غارنوردی رو فراموش نکنید

 • نظر رضا
  جمعه 23 مهر 1395

  سلام من این غار را رفتم خیلی هیجان انگیز بود و خوش گذشت فقط موردی که باعث تاسف و ناراحتی ما بود این بود که عده ای آدم های بی فرهنگ و بی شخصیت داخل غار یادگاری نوشته بودند و آشغال پلاستیک روی زمین ریخته بودند چقدر خوبه که ما فرهنگ اصیل ایرانی بودنمان را با این کارها زیر سوال نبریم با سپاس از همه دوستان گلم که در حفظ طبیعت ایران عزیزمان کوشا هستید

اماکن مرتبطتگ ها

غار رودافشان روستا غارنوردي غار رودافشان غار روستا غار غارنوردي رودافشان غار غار روستا رودافشان غارنوردي روستا غار روستا رودافشان روستا غارنوردي غارنوردي غار غارنوردي رودافشان غارنوردي روستا غار رودافشان روستا غار رودافشان غارنوردي غار روستا رودافشان غار روستا غارنوردي غار غارنوردي رودافشان غار غارنوردي روستا رودافشان غار روستا رودافشان غار غارنوردي رودافشان روستا غارنوردي رودافشان روستا غار رودافشان غارنوردي غار رودافشان غارنوردي روستا روستا غار رودافشان روستا غار غارنوردي روستا رودافشان غار روستا رودافشان غارنوردي روستا غارنوردي غار روستا غارنوردي رودافشان غارنوردي غار رودافشان غارنوردي غار روستا غارنوردي رودافشان غار غارنوردي رودافشان روستا غارنوردي روستا غار غارنوردي روستا رودافشان غار رودافشان روستا غارنوردي غار روستا غارنوردي رودافشان غار غارنوردي رودافشان روستا غار روستا رودافشان غارنوردي غار روستا غارنوردي رودافشان غار رودافشان غارنوردي روستا رودافشان غار روستا غارنوردي رودافشان غار غارنوردي روستا رودافشان روستا غارنوردي غار رودافشان روستا غار غارنوردي