City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

غار شاپور اول ساساني

(62 رای)


غار شاپور در انتهاي تنگ چوگان و در چهار کيلومتري شهر بيشاپور در شهرستان کازرون مهمترين پايتخت ساسانيان قرار دارد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • غار شاپور اول ساساني
 • غار شاپور اول ساساني
 • غار شاپور اول ساساني
 • غار شاپور اول ساساني
غار شاپور اول ساساني غار شاپور اول ساساني غار شاپور اول ساساني غار شاپور اول ساساني مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : اقتصادی
 • آدرس : شیراز - 30 کیلومتری شمال کازرون - 4 کیلومتری تنگ چوگان

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»غار شاپور بر روی دیواره کوهی که دشت تنگ چوگان را به شکل نیم دایره در بر گرفته، زایش یافته است. دیواره​های ورودی تنگه پوشیده از نقش برجسته ​هایی تراشیده شده بر روی سنگ هستند. در سمت راست ورودی تنگه آثار قلعه​ای، که گویا محل نگهبانی از شهر بیشابور بوده است، به چشم می​خورد. کف دره بستر رود شاپور است که آب آن از طریق کانال​هایی متعدد به داخل شهر منتقل می​شده است.

 • تاریخچه

  غار شاپور از آثار تاریخی دوران ساسانیان است. بعد از گذشت سال‌ها کماکان سر این مجسمه سالم می‌باشد؛ ولی دو دست آن شکسته‌اند. مجسمه واژگون شده‌بود که در سال ۱۳۳۶ توسط ارتش در جای خود قرار گرفت.
 • ویژگی ها

  غار شاپور از غارهای تاریخی بسیار پراهمیت ایران است. به نظر می​رسد غار قبل از دوران ساسانیان از مکان​های مذهبی و آیینی ساکنان آن منطقه بوده و به مانند غار باباجابر و نیاسر مراسمی در آن جا انجام می​شده است. از آن جا که اردشیر و شاپور اول روش وحدت مذهبی را میان مردم اجرا می​کردند، از این رو اردشیر برای محو اعتقادات گذشته مردم منطقه نیاسر، آتشکده​ای بزرگ هم جوار غار نیاسر می​سازد و شاپور هم دستور ساختن مجسمه اش را درون این غار می​دهد. پژوهش باستان شناسی بیش​تر در هر دو غار، مسئله را روشن خواهد ساخت.
 • سیمای عمومی

  دهانه غار طولی برابر با 30 متر و ارتفاعی برابر با 15 متر دارد. قبل از ورود به درون غار در سمت چپ دخمه​ای قرار دارد که بخشی از آن دست ساخته است. حدود 10 متر بعد از ورودی غار مجسمه 7 متری شاپور اول ساسانی جلوه گری می​کند. غار از چند بخش تشکیل شده است: بخش اول نسبتاً هموار است و با طولی حدود 80 متر به لبه پرتگاهی منتهی می​شود. دو طرف دیوارهای این بخش را حجاری و صاف، و گویا برای کندن نقش​های برجسته و یا نوشتن آماده کرده بودند که نیمه تمام مانده​اند و بر روی تاقچه​های بزرگ آن​ها چیزی به چشم نمی خورد.
  در سمت چپ انتهای این بخش دو آب انبار به فاصله 5/0 متر از هم در داخل سنگ کنده​اند که هر یک حدود یک متر عمق دارد. ابعاد یکی 4×3 متر و دیگری 5/1×2 متر است و هر دو پله​ای برای دسترسی به آب دارند. آبی که از سقف به کف غار می​چکیده در این حوض​ها جمع می​شده و نیاز ساکنان را تأمین می​کرده است.
  در سمت چپ آب انبارها یک آبشار سنگ زیبا و در پشت آن زیباترین چکنده و چکیده​های بزرگ به چشم می​خورند. سپس گودالی بسیار بزرگ به قطر تقریبی 100 متر، که نسبت به کف تالار اول حدود 30 متر عمق دارد، قرار دارد که بیننده را به یاد دریاچه​ای خشک شده می​اندازد. برای ورود به انتهای غار باید از پرتگاه بگذریم و با صعود از سربالایی گودال وارد دالان نسبتاً وسیع دیگری شویم. در انتهای سمت چپ گودال، محلی مسطح قرار گرفته که بخشی از آن دست ساخته است و گویا محل ذبح قربانی و اجرای مراسم بوده. سقف غار در این تالار حدود 40 متر و بلندترین فضای آن است. با گذر از این تالار وارد دالانی وسیع می​شویم که تا انتهای غار ادامه دارد. طول غار از دهانه تا انتها حدود 450 متر است. غار دو شعبه دیگر دارد که از چندان وسعیتی برخوردار نیستند.
  در دهانه غار دو کتیبه سنگی وجود دارد که یکی از آنها ترجمه کتیبه شاپور در نقش رجب و دیگری نحوه برپاسازی مجدد مجسمه پس از ۱۰۰۰ سال در سال ۱۳۳۶ توسط ارتش را شرح می‌دهد. هر دو کتیبه توسط ارتش ایجاد شده است.
 • پیشنهاد ویژه

  مجموعه تنگ چوگان و شهر باستانی بیشابور در نزدیکی غار شاپور قرار دارند؛ پس بازدید از این مکانهای زیبا را هم از دست ندهید.
 • منبع

  وبگاه آفتاب - خبرگزاری میراث فرهنگی - دانش نامه ویکی پدیا - خبرگزاری میراث فرهنگی

اماکن مرتبطتگ ها

بناي تاريخي غار شاپور بيشابور شيراز بناي تاريخي غار شاپور بناي تاريخي بيشابور بناي تاريخي شيراز غار شاپور بناي تاريخي بناي تاريخي بيشابور غار شاپور شيراز بيشابور بناي تاريخي بيشابور غار شاپور بيشابور شيراز شيراز بناي تاريخي شيراز غار شاپور شيراز بيشابور بناي تاريخي غار شاپور بيشابور بناي تاريخي غار شاپور شيراز بناي تاريخي بيشابور غار شاپور بناي تاريخي بيشابور شيراز بناي تاريخي شيراز غار شاپور بناي تاريخي شيراز بيشابور غار شاپور بناي تاريخي بيشابور غار شاپور بناي تاريخي شيراز غار شاپور بيشابور شيراز غار شاپور بيشابور بناي تاريخي غار شاپور شيراز بناي تاريخي غار شاپور شيراز بيشابور بيشابور بناي تاريخي غار شاپور بيشابور بناي تاريخي شيراز بيشابور غار شاپور بناي تاريخي بيشابور غار شاپور شيراز بيشابور شيراز بناي تاريخي بيشابور شيراز غار شاپور شيراز بناي تاريخي غار شاپور شيراز بناي تاريخي بيشابور شيراز غار شاپور بناي تاريخي شيراز غار شاپور بيشابور شيراز بيشابور بناي تاريخي