City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

غار عليصدر همدان

(124 رای)


غار عليصدر همدان يکي از معروف ترين غارهاي توريستي ايران و از غارهاي تالابي کشور است که شهرت جهاني پيدا کرده است؛ چرا غار عليصدر همدان از معدود غارهاي آبي جهان به شمار مي رود که براي بازديد از آن بايد از قايق استفاده کرد. غار عليصدر در ارتفاعات ساري قيه نزديک روستاي علي‌صدر قرار دارد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • غار عليصدر همدان
 • غار عليصدر همدان
 • غار عليصدر همدان
 • غار عليصدر همدان
غار عليصدر همدان غار عليصدر همدان غار عليصدر همدان غار عليصدر همدان مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : اقتصادی
 • آدرس : استان همدان - شهرستان کبودراهنگ - روستای علیصدر

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»غار علی صدر همدان دارای ارتفاع ۲۱۰۰ متر از سطح دریا است. محوطه غار دالان‌های پیچ در پیچ و دهلیزهای متعددی دارد. از مجموعه رشته آبها، دریاچه بزرگی در درون غار بوجود آمده و از این رو نفوذ به ژرفای غار تنها با قایق امکان پذیر است.

 • تاریخچه

  زمین شناسان قدمت سنگهای غار علیصدر همدان را به دوره ژوراسیک از دوران دوم زمین‌شناسی (۱۹۰-۱۳۶ میلیون سال قبل) نسبت می‌دهند.
  اولین کاوش حرفه‌ای و برنامه‌ریزی شده به غار علیصدر در ۵ مهرماه ۱۳۴۲ شمسی توسط گروهی ۱۴ نفره از اعضای هیئت کوهنوردی همدان انجام شد که توانستند با کسب اطلاعات قبلی و همراه بردن تجهیزات لازم برای حرکت روی آب، با عبور از دریاچه، از شعبات و تالارهای مختلف آن بازدید کنند و زیبایی و عظمت داخل آنرا ببینند و اولین اطلاعات را از وسعت و ژرفای دریاچه و طول و عرض و عمق وارتفاع غار بدست آورند.
  علی رغم انتشار خبر این بازدید و بازدیدهای متعاقب، تا سال ۱۳۵۲ دهانه غار تنگ و در حدود ۵۰ سانتیمتر بود و دسترسی به داخل غار تنها توسط کوهنوردان حرفه‌ای ممکن بود؛ تا اینکه سرانجام با تلاش های عبدالله حاجیلو، دهانه غار در اردیبهشت ماه ۱۳۵۳ به عرض ۵ متر و ارتفاع ۳ متر باز شد.
  در سال بعد، با بتون ریزی قسمتی از کف غار، مسیر خشکی نیز برای راهپیمایی در غار ایجاد شد و سپس با تجهیز غار به چند قایق و نیز تأمین روشنایی داخل آن، در تاریخ ۴ خردادماه ۱۳۵۵، غار علیصدر به بهره‌برداری رسید و بلیطهای چاپ شده برای بازدید گردشگران تحویل اداره تربیت بدنی همدان شد.
 • ویژگی ها

  غار علیصدر بیست و سومین اثر طبیعی ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۱۵ دی ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.
  آنچه غار علیصدر همدان را از سایر غارهای آبی جهان متمایز می‌کند، سهولت استفاده از کانالهای آبی درون آن است که به سبب وسعت آن به‌راحتی می‌توان در آن طی مسیر کرده و با قایق‌های معمولی از درون آنها گذشت.
 • سیمای عمومی

  رشته علی صدر به خودی خود چینه‌ای (قسمتی که از روی زمین بالا آمده باشد) از یک طاقدیس بزرگ است که محور اصلی اش درجهت شمال به جنوب است. زاویه قرارگیری لایه‌ها در غار علی‌صدر و نواحی مجاور آن در حدود ۴۰ الی ۴۵ درجه‌است. طول رشته علی‌صدر حدود دو کیلومتر است. بیشترین ارتفاع رشته ۲۱۸۰ متر است و ارتفاع در محل دهنه ورودی که در شمال رشته علیصدر قرار گرفته ۱۹۸۰ متر است.
 • سایر اطلاعات

  اهالی روستای علی صدر، از این غار بعنوان مخزن و «سد» استفاده می‌کرده‌اند. از طرف دیگر، در بنچاقها و اسناد روستا، نام ده «علی سد»، ولی در شناسنامه‌های اهالی، «علی سرد» ذکر شده. در زمان احداث جاده برای روستا در سال ۱۳۵۰، پیمانکار مجری در تابلوی راهنمای پروژه نام جاده را «علیصدر» نوشت و از آن زمان به بعد، این نام برای روستا و غار مصطلح شد.
 • منبع

  خبرگزاری تابناک پ
  روزنامه ندای میهن همدان
  شرکت سیاحتی علیصدر (وب سایت رسمی مجتمع سیاحتی علیصدر)
 • نظر فاطمه
  شنبه 06 آذر 1395

  ما تو هفته دولت رفتیم بلیط نیم بها بود،توی بعضی مناسبت ها قیمت بلیط غار علیصدر همدان تخفیف میخوره

 • نظر
  شنبه 20 شهريور 1395

  25 هزار تومن برای ورودی غار علیصدر خیلی گرون نیست؟ وقتی یه خونواده بخواد از غار علیصدر بازدید کنه باید حدود 100 تا 200 هزار تومن هزینه کنه که! یه مقدار به فکر اقشار کم درآمد جامعه هم باشید خب

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها