City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

غار نباتي ندوشن

(16 رای)


غار نباتي ندوشن يكي از غارهاي زيباي استان يزد به شمار مي ره که در فاصله حدود ‪ ۳۰‬كيلومتري جنوب غرب اين منطقه واقع شده‌؛ پديده‌اي طبيعي ، شگرف ، جذاب و شگفت انگيز که با دارا بودن ستون‌هاي زيبا و بارگاه‌هاي طبيعي در دالان‌هاي مختلف، فضاهاي جالب و بديعي رو پديد آورده‌ است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • غار نباتي ندوشن
 • غار نباتي ندوشن
 • غار نباتي ندوشن
 • غار نباتي ندوشن
غار نباتي ندوشن غار نباتي ندوشن غار نباتي ندوشن غار نباتي ندوشن مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : 80 کیلومتری یزد - نرسیده به روستای ندوشن- غار نباتی ندوشن

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»غار نباتی ندوشن در دهانه كوهي در اطراف منطقه ندوشن واقع شده و داراي دهانه ورودي به ابعاد ‪ ۱/۵در ‪ ۱/۵متر است كه به صورت حفره در داخل زمين تشكيل شده‌است.

 • تاریخچه

  پس از گذشت سالها از شناسايي غار نباتی ندوشن، هنوز صداي چك چك آب گوش طبيعت گردان و هر بيننده‌اي را نوازش مي‌دهد و اين نشان از فعاليت غار زايي است. به گفته كارشناسان ، هنوز غار نباتي ندوشن فعال است و آثار " غارزايي " در آن وجود دارد.
 • ویژگی ها

  غار نباتی ندوشن یزد داراي سه قسمت يا سه مسير مجزاست كه مسير اصلي آن حدود 50 متر طول دارد و در وسط مسير اصلي ، فضاي باز كه به آن " تالار " گفته مي‌شود وجود دارد. حوضچه‌هاي كوچك آب در قسمت‌هاي مختلف غار تشكيل شده است كه باتوجه به ميزان بارندگي و ميزان چكش آب از قنديل‌ها وسايرعوامل طبيعي، تعداد آن در طول سال كم و زياد مي‌شود.
 • شرایط استفاده

  همراه بودن راهنما جهت یافتن دهانه غار نباتی ندوشن و به خصوص بازدید از تمام قسمت های غار الزامی است.
 • وسایل مورد نیاز

  بازدید از این غار به تجهیزات خاصی نیاز ندارد و به همراه داشتن چراغ قوه کافی است.
 • سایر اطلاعات

  قندیل های نبات مانند غار نباتی یزد، آن را به غاری زیبا در استان یزد تبدیل کرده است. غار نباتی ندوشن دارای دو دهانه است بدین نحو که در کنار دهانه ی اصلی آن که نیازمند یک فرود سه متری است دهانه ی دیگری به صورت مصنوعی ایجاد گردیده که دیگر نیازی به فرود ندارد. بعد از ورود به درون غار و پشت سر گذاشتن سراشیبی پیش رو به یک سه راهی می رسیم. مسیر سمت چپ با شیبی تند به چشمه ی آب قابل شربی در عمق ۱۹ متری غار منتهی می شود ، مسیر سمت راست نیز با شیبی به سمت پایین به یک تالار منتهی می شود ، مسیر روبه رو مسیر اصلی غار است که با دور زدن یک استلاگمیت به تالار اول غار می رسد. در این تالار دو راه موجود است راه سمت راست حفره هایی است که به دهلیزی که در بالای تالار دوم قرار گرفته منتهی می شود و مسیر سمت راست سوراخ کوچکی است که می بایست به صورت نشسته از آن وارد تالار دوم شد. در این تالار نیز دو راه پیش روی داریم؛ مسیر سمت راست دهلیزی است که در دو طرف خود به دو اتاقک زیبا ختم می شود و مسیر سمت چپ با شیبی تند وارد تالار سوم که آخرین تالار غار است و با قطعه سنگی بزرگ به دو قسمت تقسیم شده است می شود. در این غار نخ کشی ضروری نیست ولی انجام آن اطمینان خاطری برای بازگشت است. در مجموع غار نباتی ندوشن در عین زیبایی غار بزرگ و دشواری نیست.
 • مسیر خودروی شخصی دو راه دسترسی به غار: استان یزد , میبد , ندوشن. که تمام مسیر آسفالت است.
  استان اصفهان , اصفهان , اژیه , ورزنه , سورک , ندوشن. در این مسیر که از کنار باتلاق گاوخونی عبور می کند از ورزنه تا سورک تقریبا 70 کیلومتر جاده خاکی است که البته برای ماشین های سواری نیز قابل تردد است و در مجموع از روستای ورزنه تا ندوشن 110 کیلومتر است.
  بعد از رسیدن به ندوشن باید به سمت جنوب ندوشن طی طریق کرد, تا به روستای صدر آباد رسید , 8.6 کیلومتر بعد از روستای صدر آباد در همین جاده به بند خاکی صدر آباد میرسیم , 1.3 کیلومتر بعد از بند در سمت راست جاده ی خاکی که قابل تردد برای انواع سواری است قرار دارد که پس از طی 6.1 کیلومتر در این جاده ( بدین نحو که در مسیر, اول به آغل گوسفندان و سپس به مجموعه ی کوچکی از درختان بر می خوریم که بلافاصله بعد از آن به دو دوراهی می رسیم که در اولی سمت راست و در دومی سمت چپ را انتخاب می کنیم و جاده را در مسیری کوهستانی ادامه می دهیم ) به پای کوهی که غار در بالای آن قرار گرفته است می رسیم و با تقریبا نیم ساعت کوه پیمایی می توان به دهانه ی غار که 148 متر بالاتر از نقطه ی شروع کوه پیمایی است رسید. البته پیدا کردن دهانه ی غار بدونه بلد و یا GPS دشوار است.

اماکن مرتبطتگ ها