City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

غار نياسر (سوراخ رئيس)

(69 رای)


غار نياسر که از آن با عنوان غار «سوراخ ويس» يا «غاير ويس» يا «غار رئيس» هم ياد مي شود، در 30 کيلومتري غرب شهر کاشان و در بالاي روستاي نياسر واقع است. از ويژگي هاي اين غار انسان ساخت بودن آن است.  به نحوي که کمبود هوا در هيچ نقطه اي از غار نياسر احساس نمي شود و حتي در عميق ترين نقاط آن عمل تهويه به طور طبيعي انجام مي گيرد. 


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • غار نياسر (سوراخ رئيس)
 • غار نياسر (سوراخ رئيس)
 • غار نياسر (سوراخ رئيس)
 • غار نياسر (سوراخ رئيس)
غار نياسر (سوراخ رئيس) غار نياسر (سوراخ رئيس) غار نياسر (سوراخ رئيس) غار نياسر (سوراخ رئيس) مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : استان اصفهان - شهر کاشان - روستای نیاسر

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»غار نیاسر کاشان شامل مجموعه زیرزمینی و پیچیده ای است که از راهرو های تنگ و طولانی و اتاق ها و چاه های متعددی تشکیل شده و دسترسی به اعماق آنها بدون بهره گیری از وسایل پیشرفته امروزی ممکن نیست.
غار نیاسر شامل دو بخش است: یکی بخشی که در سال​ای اخیر پاک​سازی شده و به شکل غاری توریستی درآمده است. این بخش اتاقی به مساحت حدود 14 متر مربع شروع می​شود و دهانه آن از محل کف سکوی تالار است. به نظر نگارنده این بخش از غار ارتباطی به نیایشگاه اصلی، که مشرف به نیاسر است، ندارد و مدت​ها بعد از آن ساخته شده است. بخش دیگر، غار اصلی است که در ورودی آن تالاری کوچک و طبیعت ساخته به طول 6 متر عرض 3 متر، و ارتفاع 4 متر قرار دارد. در سمت چپ تالار آخوری از سنگ ساخته​ اند که چند سوراخ، ویژه بستن جانوران، در دیوار جلویی آن به چشم می​خورند.

 • تاریخچه

  غار نیاسر ظاهرا مربوط به دوره اشکانیان بوده و در واقع یک معبد میترایی (مهرپرستی) است. این غار در حدود ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ سال قبل در دل کوه کرکس و بر فراز تپه های آهکی مشرف بر نیاسر کاشان و احتمالاً با مقاصد آیینی و مذهبی به صورت تونل سنگی پرپیچ و خم با ابزار های ابتدایی کنده شده است.
 • سیمای عمومی

  غار نیاسر درون بخش آهک ساخته سکوی تالار قرار گرفته و ارتفاع دهانه آن از سطح دریا 1700 متر و مشرف نیاسر است. این غار دارای ساختمانی پیچیده و تو در توست. غار نیاسر دارای کانال​های دست کنده و تعدادی چاه است. مقطع کانال​ها به شکل مربع و ابعاد آن​ها در بخش​های مختلف، متفاوت است. درون این چاه ​ها و در دو وجه مقابل هم چاله​ هایی برای نهادن دست و پا در سنگ​ها کنده شده که عبور از آن​ها را آسان می​ کنند.
  عمق چاه​های غار نیاسر، که دارای مقطع مربع شکل و ابعاد حدود 5/1 متر هستند، از 2 تا 10 متر متغیر است. از دیگر عوارض موجود در غار، دو راهی ​ها و سه راهی ​هایی هستند که فقط یکی از آن​ها بازدیدکننده را به انتهای غار راهنمایی می​کند و سایر مسیرها انحرافی و گمراه کننده ​اند. نکته بسیار جالب توجه در ساختمان غار، وجود اتاقک​هایی است که به راحتی می​توانیم درون آن​ها بنشینیم. تمامی این اتاقک​ها در ابتدای چاه​ها ساخته شده​ اند.
  در انتهای غار و آن جا که فاصله کف و سقف زیاد می​شود، محل کنده شدن سنگ آسیایی به قطر 80 سانتی متر است که نقش محل کندگی به شکل خورشید روی دیوار باقی است.
 • منبع

  همشهری آنلاین - جام جم آنلاین - دانشنامه ویکی پدیا

اماکن مرتبطتگ ها