City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

غار پبده لالي

(51 رای)


غار پبده در 24 كيلومتري شمال لالي در استان خوزستان قرار دارد. سال ها تصور مي شد که غار يبده قديمي ترين زيستگاه بشر در ايران به شمار مي رود كه تاكنون شناسايي شده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • غار پبده لالي
 • غار پبده لالي
 • غار پبده لالي
 • غار پبده لالي
غار پبده لالي غار پبده لالي غار پبده لالي غار پبده لالي مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : ایران - خوزستان - لالی‎ ۳۵ کیلومتری شهرستان لالی، مسیر راه آبشارهای آرپناه، کوه انبار سفید

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»غار پبده حدود 103 متر طول دارد. طول‌ نخستین دهانه ورودی غار 40/5 متر و ارتفاع آن 3 متر است. ارتفاع دهانه‌ دوم، 10/1 متر و ارتفاع آن 10/3 متر ‌است. از در غار 90 متر كه به درون بیایید، به یك حفره‌ هوایی با درازایی نزدیك به 28 متر می‌رسید. در ضمن دهانه‌ نخست تا دهانه‌ دوم غار شش متر از یكدیگر فاصله دارند و گهستونی درباره بیشترین و كمترین اندازه‌های غار "پبده" كه در شهرستان لالی قراردارد و كمترین عرض غار پبده 6 متر و بیشترین عرض غار 70/19 متر است و همچنین كمترین ارتفاع تالار اصلی 2 متر و بیشترین بلندای آن 28 متر است.

 • تاریخچه

  در بهار سال 1949 پروفسور گیرشمن نخستین بار در ایران بقایایی از انسان عهد هزاره چهاردهم قبل از میلاد را در حفاری غاری در(تنگ پبده) در کوههای بختیاری واقع در اطراف لالی کشف کرد.
  انسان در آن موقع یک نوع ظرف سفالین ناهموار را که به طور ناقص پخته بود به کار می برد و ابزارهای ابتدائی شکار را هم ساخته بود . در آن عصر انسان در سوراخهایی که در جوانب پر درخت کوهها حفر می شد و به وسیله شاخه های درختان مسقف می گردید زندگی می کرد و یا غالبا در یکی از غارها یا پناگاههای سنگی بسر می برد.
 • ویژگی ها

  سنگ‌چین‌هایی در درون غار وجود دارد كه به نظر دست‌ساز می‌رسند , حفره‌ای بزرگ نیز در كف میانه‌ غار وجود دارد كه حوضچه‌ای را به وجود آورده و احتمالا كاربرد آن آب‌انبار بوده است.
 • سیمای عمومی

  زیبایی غار پبده بسیار شیرین و دور از انتظاراست وپس از گذشتن از دهانه كوچك غار، به تالار بزرگی می‌رسیم كه سقف گنبدی بسیار زیبایی دارد. دیوارهای این گنبد، سفیدرنگ است كه خال‌های منظم مشكی‌رنگ، رویش نقش بسته‌اند، درست همانند پارچه سفیدی كه رویش پولك ریخته باشند.
 • سایر اطلاعات

  غار پبده در انتهای شهرستان لالی در شمال خوزستان، در گستره‌ای عشایری در مسیر آبشار "آرپناه" و در كوه انبار سفید درارتفاع 1900 متری از سطح دریا قرار دارد. نام "پبده" كه برروی این غار گذاشته‌ شده‌ است، از نام طایفه‌ای می‌آید كه در روزگاران گذشته در این گستره زندگی می‌كرده‌اند.
  در انتهای غار یک سقف گنبدی زیبا به صورت سنگ یک پارچه سفید از جنس خارا با روکش سفید گچی وجود داشت که تشکیل خال های منظم بی شباهت به نشیمن گاه خفاش ها و یا پوست پلنگ نبود.
  در یكی از بخش‌های این غار كودهای حیوانی بر روی هم فشرده شده كه ضخامت آن حدود 40 سانتی‌متر بوده وممكن است با پاكسازی این كودها، بتوان به یافته‌های باستان‌شناسی بیشتری دست پیدا كرد.

اماکن مرتبطتگ ها