City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

قلعه بدلبو اروميه

(24 رای)


قلعه تاريخي بدلبو يکي از آثار تاريخي اروميه به شمار مي رود که ساخت آن به دوره قاجاريه بر مي گردد.  قلعه بدلبو اروميه در روستاي بدلبو ( روستاي بديرلي) واقع شده و هدف از ايجاد آن حفاظت از شهر اروميه و استقرار فوج افشار بود.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • قلعه بدلبو اروميه
 • قلعه بدلبو اروميه
 • قلعه بدلبو اروميه
قلعه بدلبو اروميه قلعه بدلبو اروميه قلعه بدلبو اروميه مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»یکی از قلعه‌های تاریخی ارومیه که در 14 کیلومتری جاده سرو و در محال نازلی‌چای واقع شده است قلعه بدربو يا بدلبو است.
به احتمال زیاد قلعه به خاطر جلوگیری از مزاحمت اشرار در دوره حکمرانی شجاع الدوله برادر اقبال الدوله حاكم ارومي ومصادف با سلطنت ناصرالدین شاه ساخته شده است.

 • تاریخچه

  قلعه بدلبو ارومیه در دوره حکمرانی اقبال الدوله شاهد تاریخ پرماجرای حمله شیخ عبیداله یاغی به شهر اورمیه بوده است .علی دهقان در کتاب سرزمین زردشت ماجرا را بدين مضمون نقل مي كند : شیخ عبیداله پس از تهیه قوای کافی در هفدهم ذیقعده سال 1297 هجری قمری یکی از خلفای خود را که محمد سعید نام داشته با چهار هزار نفر تفنگچی از طریق محال برادوست به اورمی می فرستد قوای اشرار به حوالی شهر رسیده در قلعه اسماعیل آقا در 3 فرسخی مستقر می شوند. از طرف اقبال الدوله حاکم اورمی خسروخان ومحمد رضاخان سرتیپ قورخانه با دو عراده توپ جهت جلوگیری از اشرار خارج شده ودرقلعه بدربو اطراق می نمایند.
  درآن زمان اطراف این قلعه یک از امن ترین نقاط برای مردم روستاهای شهر اورمیه بود که نسبتا از حمله شیخ در امان بودند.در آخر ماجرا قوای شیخ عبیداله با آمدن قوای تیمور پاشاخان ماکوی شکست خورده وبه مرز ایران وعثمانی فرار می کند. در کتاب تاریخ افشار به کلی این حوادث نقل گردیده که از آن می توان در مورد قلعه بدربو اطلاعات زیادی بدست آورد.
 • ویژگی ها

  درمسير جاده به سمت روستای بدربو می توان تک برج هایی را دید که آن زمان برای ديده باني و كسب اطلاع ازنقل و انتقال اشرار ساخته شده بود كه اینک نیز می توان آثاری ازآنها را یافت.همچنین نمونه از همین برجها در مسیر جاده قلعه اسماعیل آقا وجود دارد.همچنین جاده ای از این قلعه بهطرف روستا و قلعه اسماعیل آقا وجود دارد.
 • سیمای عمومی

  تعدد قوس های قلعه بدلبو ارومیه آن را در میان بناهای آذربایجان غربی بارز می کند.
 • سایر اطلاعات

  در کتاب تاریخ افشار به کلی این حوادث نقل گردیده که از آن می توان درمورد قلعه بدربو اطلاعات زیادی بدست آورد. به پاس خدمات بزرگ این مرد شریف (اقبال الدوله) خیابانی را به نام او می کنند که هم اكنونبه نامخیابان اقبال معروف می باشد.

اماکن مجاور

اماکن مرتبطتگ ها