City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

قلعه دختر (آتشکده قصران)

(89 رای)


در شمال شرقي تهران کوه قلعه دختر به ارتفاع 3227 متر از سطح دريا، در روستاي آهار قرار دارد و بر فراز اين کوه خرابه اي از دوران ساسانيان قرار گرفته که به قلعه دختر و  يا قصر دخترک معروف است. از اين بناي باستاني که در روزگاران کهن به عنوان آتشکده مورد استفاده قرار مي گرفت، بجزچند ديوار پهن و طاق گهواره اي شکل چيزي بر جاي نمانده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • قلعه دختر (آتشکده قصران)
 • قلعه دختر (آتشکده قصران)
 • قلعه دختر (آتشکده قصران)
 • قلعه دختر (آتشکده قصران)
قلعه دختر (آتشکده قصران) قلعه دختر (آتشکده قصران) قلعه دختر (آتشکده قصران) قلعه دختر (آتشکده قصران) مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»بر فراز قله کوهی در آهار که اهالی به آن آهاروش (آهاربشم) می گویند خرابه ای از دوران ساسانیان وجود دارد که مردم آهار به آن قصر دخترک و در کتاب ها و منابع تاریخی وهمچنین نقشه های کوهنوردی به آن قلعه دختر می گویند. این بنا در روزگاران کهن و زمانی که آیین زردشت در ایران رواج کامل داشت به عنوان آتشکده مورد استفاده قرار می گرفت.
این معبد در منابع تاریخی به نام معبد قصران از آن یاد شده است و در بین اهالی علاوه بر آتشگاه و ادران که نام های عمومی برای آن بوده است، سه نام دیگر استفاده می شود: یکی قصر دخترک یا قلعه دختر، دیگر نام ترکی قزل ماما که در اهار مورد استفاده قرار می گیرد و دیگری قز ماما که در زبان مردم شهرستانک و لورا و کسیل مرسوم است.

 • تاریخچه

  بنای این قلعه با توجه به نوع دیوارچینی و مصالح بکار رفته در آن که مخلوطی از ملاط گچ و آهک (ساروج) و سنگ های ورقه ای وقلوه ای است که آنها را درون قال بهای چوبی می ریختند و خط قالبها هنوزهم روی دیوارهاکاملا مشخص است و همچنین با توجه به گنبد گهواره ای شکل سقف آن، شبیه بناهای به جامانده از اوایل دوره ساسانیان است. این حقیقت مسلم که در زمان ساسانیان آتشگاه ها را در کوه ها وارتفاعات بلند می ساختند و قبل از آن این رسم متداول نبود
  همچنین در سال 1354 شمسی محقق و استاد ارجمند مرحوم دکتر کریمان قطعه ای از چوب سقف انرا جهت اندازه گیری عمر آن با روش موسوم به کربن 14 به مرکز اتمی دانشگاه تهران فرستاد که عمر آن با تقریب 75سال حدود سال 265 میلادی تعیین گردید که زمان اوایل ساسانیان و دوره پادشاهی اردشیر بابکان است.
 • ویژگی ها

  قلعه دختر در عصر ساسانی و به فرمان اردشیر و به نام ناهید ایزد دختر زردشتی بنا شده است. ساختمان آن را دو طبقه و از سنگ و کلوخ ساخته اند که در آن تزئینات گچبری نیز به کار رفته است.
  این آدران یکی از آتشگاه های گستره تهران است که در شمال تهران در منطقه اي ميان آهار و شهرستانك قرار دارد. اين آتشكده در پهنه اي به مساحت صد و ده متر بنا شده است و ظاهرا دو طبقه بوده است. اين بنا را در محل به نام قصر دخترك يا قلعه دخترك ميخوانند و منظور از آن شايد اين باشد كه اين محل پرستشگاه آناهيتا بوده است. اکنون بسیاری از کوهنوردانی که با قلل مختلف شمیران آشنایی دارند آدران قصران را با نام <قلعه دختر> که در شمال قله توچال قرار دارد می شناسند، حال آنکه تمامی نام های یاد شده را در متون قدیم و نوشته های جدید می توان یافت.

 • سیمای عمومی

  آنچه اکنون از آن بنا دیده می شود بقایای دو تالا ر و یک دالا ن از طبقه اول است. طول تالا ر ها ۴ متر و ۶۰سانتیمتر و عرض تالا ر غربی ۳ متر و ۱۵ سانتیمتر و عرض تالا ر شرقی ۲ متر و ۶۰ سانتیمتر است. پهنه ای که آتشگاه روی آن ساخته شده به شکل مربعی است که اضلا ع آن هر یک حدود ۱۰ متر و شیب آن از جنوب به شمال قریب به ۸۰/۱ متر است که از مصالح فشرده سنگ و ملا ت گچ شیب را پر کرده اند. ابعاد کل این بنای مربع شکل ۱۰ متر و ۹۵ سانتیمتر در ۹ متر و ۹۰ سانتیمتر است.
  قلعه دختر که اسم اصلی آن قزل ماما به معنی قصر دخترک می باشد آتشکده ای ساسانی است که از سنگ ساروج ساخته شده است و به دلیل موقعیت آن با چشم انداز زیبا و وصف نشدنی به دهات اطراف اشراف دارد.
 • شرایط استفاده

  قلعه دختر در انتهای راه آسفالته ای است که از راه تهران فشم جدا شده و با گذشتن از اوشان، ماهیچال، باغ گل، ایگل، آهار و شکراب به گردنه شهرستانک و قلعه دختر می رسد.
 • سایر اطلاعات

  قز در زبان ترکی به معنی دختر و مراد از دختر و ماما در این نامها الهه ناهید است که آتشگاه به نام وی می باشد. ناهید در آیین زردشتی مقدس ترین الهه و الهه مادر بود که وظیفه آن کمک به زنان و دختران در به دنیا آوردن و تربیت فرزندان خوب و نیک سرشت و برای او مقام مادری ومامایی و قابلگی قایل بودند.
  یکی از نامهای آتشگاه قصران "قزل ماما" به معنی مامای دختران از همین نام مایه می گیرد . مطابق اعتقاد زردشتیان ناهید نطفه زردشت را به امانت دارد تا در وقت مقررهوشیدر و سوشیانت موعود زردشتیان از آن نطفه به وجود آید در زمان زردشتیان تمام روستاها یک آتشگاه داشتند و در هر منطقه یک آتشگاه مرکزی وجود داشت که به آن ادران و به آن منطقه ادریان می گفتند.
  هم اکنون نیز نامهایی از همان دوران به یادگار مانده است که نشأت گرفته از نام ادران میباشد از جمله دره بزرگی که به امامزاده شکراب منتهی می شود. تنگه ادریان و در لهجه محلی اودریون و گردنه بالای سرچشمه شکراب کله سودار(کله سوی ادران) و کوه شرقی تنگه اودریون که بند سودار (بند سوی ادران) و تیره کوه سمت شرقی آبشار شکراب به نام مون سوداران (میان سوی ادران) همه گواه بر همین مدعاست؛ همچنین نامهای قاس قالا (قزقالا یا قز قلعه به معنی قلعه دختر ) در سمت جنوب کوه آهاروش و ورقلعه به معنی کنار قلعه در سمت شمال کوه نامهایی مشتق شده از نام قلعه دختر است.
 • نقاط منفی

  از این بنای باستانی اکنون جز چند دیوار پهن و طاقی گهواره ای شکل باقی نمانده است و گذر زمان و باد و بوران و برف و سرما همچنین دستکاریهای انسانهای سود جو که در طلب گنج دست به تخریب قسمتهای مختلف آن زدند موجودیت این بنای باستانی را در معرض نابودی قرار داده است.
Map Data
Map data ©2016 Google
Map DataMap data ©2016 Google
Map data ©2016 Google
 • مسیر پیاده روی برای رسیدن به این قله تاریخی چندین مسیر وجود دارد که راحت ترین و عمومی ترین راه از مسیر ده تنگه - پاوش- گردنه پاوش (در اصطلاح محلی به آن گردنه چپه را می گویند) و قله قلعه دختر می باشد. مسیر دیگر از راه آهاروش شامل تنگه قاس قالا- چشمه نوپل- گردنه آهار وش و قله می باشد. مسیر سوم از طرف پشت منبع آب آهار سر خاسک به طرف دیم واچین و صعود به طرف یال اصلی کوه آهاروش و ادامه مسیراز روی یال تا رسیدن به قلعه دختر می باشد. کوه پیمایی از روی یال در این مسیر چشم اندازی زیبا و خیره کننده از گستره پهناور رودبار قصران با قله هایی سر به فلک کشیده در برابر ما قرار میدهد و دلیل انتخاب این قله برای ساخت آتشگاه را برای ما روشن می کند.
  یک مسیر برگشت نیز وجود دارد که از روی قله به طرف شمال شرق آن و منطقه پی رگ سرازیر می شویم و به دره وسیع و بکر پی رگ می رسیم که شامل تنگه های متعدد و چشمه زارهایی با آبهای خنک و گواراست.

اماکن مرتبطتگ ها

قلعه دختر آتشکده ساسانيان ادريان قلعه دختر آتشکده قلعه دختر ساسانيان قلعه دختر ادريان آتشکده قلعه دختر قلعه دختر ساسانيان آتشکده ادريان ساسانيان قلعه دختر ساسانيان آتشکده ساسانيان ادريان ادريان قلعه دختر ادريان آتشکده ادريان ساسانيان قلعه دختر آتشکده ساسانيان قلعه دختر آتشکده ادريان قلعه دختر ساسانيان آتشکده قلعه دختر ساسانيان ادريان قلعه دختر ادريان آتشکده قلعه دختر ادريان ساسانيان آتشکده قلعه دختر ساسانيان آتشکده قلعه دختر ادريان آتشکده ساسانيان ادريان آتشکده ساسانيان قلعه دختر آتشکده ادريان قلعه دختر آتشکده ادريان ساسانيان ساسانيان قلعه دختر آتشکده ساسانيان قلعه دختر ادريان ساسانيان آتشکده قلعه دختر ساسانيان آتشکده ادريان ساسانيان ادريان قلعه دختر ساسانيان ادريان آتشکده ادريان قلعه دختر آتشکده ادريان قلعه دختر ساسانيان ادريان آتشکده قلعه دختر ادريان آتشکده ساسانيان ادريان ساسانيان قلعه دختر ادريان ساسانيان آتشکده قلعه دختر آتشکده ساسانيان ادريان قلعه دختر ساسانيان ادريان آتشکده قلعه دختر ادريان آتشکده ساسانيان قلعه دختر ساسانيان آتشکده ادريان قلعه دختر ساسانيان ادريان آتشکده قلعه دختر آتشکده ادريان ساسانيان آتشکده قلعه دختر ساسانيان ادريان آتشکده قلعه دختر ادريان ساسانيان آتشکده ساسانيان ادريان قلعه دختر آتشکده ساسانيان قلعه دختر ادريان