City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

مدرسه و کليساي ژاندارک

(74 رای)


مدرسه و کليساي ژاندارک مربوط به اوايل دوره پهلوي است و در تهران، حدفاصل خيابان جمهوري، منوچهري، لاله زار وفردوسي واقع شده و اين اثر در تاريخ ۲۰ آذر ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۹۲۸ به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • مدرسه و کليساي ژاندارک
 • مدرسه و کليساي ژاندارک
مدرسه و کليساي ژاندارک مدرسه و کليساي ژاندارک مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : رایگان
 • آدرس : تهران - خیابان منوچهری - بن بست ژاندارک

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»بنای این مدرسه در سالِ ۱۳۱۰ خورشیدی توسط نیکلای مارکوف ساخته شد. این مدرسه توسطِ مبلّغه‌های مسیحی (خواهران «سن ونسان دوپل») تاسیس شد. خاستگاهِ مدرسهٔ ژاندارک به مدارس ی سن ونسان دو پل برمی گردد.

 • تاریخچه

  مدرسه "ژاندارک" در ردیف مدارسی است که از حدود ۱۰۰ سال پیش، توسط مبلغان مذهبی کشورهای خارجی در ایران ساخته شده‌اند. از جمله می‌توان از مدارس ساخته شده توسط مبلغان مذهبی آمریکایی و آلمانی در ایران نام برد که عمدتاً این مدارس محل تحصیل دانش آموزان نخبه و با استعدادی بودند که تحت تعالیم مربیان خارجی به تحصیل می‌پرداختند و در ضمن از تعالیم مذهبی آن‌ها نیز بهره‌مند می‌شدند. خصوصیات سبکی و کالبدی مدرسه ژاندارک‌، که ساخته فرانسوی‌ها است، آن را به مدرسه البرز که ساخته امریکایی‌ها است ‌بسیار نزدیک می‌کند و آن چه از مطالعه اسناد و شواهد بر می‌آید روشن می‌سازد که قدمت ساخت آن نیز کمابیش نزدیک به زمان ساخت مدرسه البرز، یعنی حدود ۷۰ سال پیش، است.
  در کتاب تاریخ تحولات مدارس ایران، تألیف دکتر "سیمع آذر"، به سال ۱۳۱۰ ه.ق، به عنوان زمان ساخت مدرسه ژاندارک اشاره شده که با توجه به شواهد به نظر می‌رسد تاریخ صحیح آن سال۱۳۱۰ ه.ش، باشد. هم‌چنین، در کتاب تهران پایتخت ۲۰۰ ساله نیز به الکسی مارکف، معمار روس، به عنوان طراح این بنا اشاره شده است. مدرسه و کلیسای ژاندراک تا زمان وقوع انقلاب درسال ۱۳۵۷، به همان شکل سابق مشغول فعالیت بود و محلی برای پرورش زنانی فاضل و اندیشمند محسوب می‌شد. بعد از انقلاب اسلامی، مدرسه ژاندارک از سوی وزارت آموزش و پرورش به تملک درآمد و به مدرسه راهنمایی "سمیه" تبدیل شد. کلیسا که بخشی از ساختمان تاریخی را شامل می‌شود در حال حاضر، با همان عملکرد قبلی به کار خود ادامه می‌دهد.
 • ویژگی ها

  ساختمان مدرسه و کلیسای ژاندارک در ردیف ساختمان‌هایی است که سبکی التقاطی دارند. در این شیوه ضمن طرح ریزی‌های کاربردی، برون‌گرا و آزاد که برگرفته از ایده‌های اروپایی در معماری بوده است، به نوعی از عناصر، اجزا و فرم‌های معماری ایرانی بهره گرفته شده است.
 • سیمای عمومی

  ساختمان مورد اشاره در دو طبقه و یک زیرزمین در جهت شرقی غربی است; ضمن آن که یال‌هایی در امتداد شمالی جنوبی در دو انتها، ضمن حفظ و رعایت تقارن، به استواری و توازن بنا کمک فراوانی کرده است. بدنه ساختمان با آجر پوشیده شده است. پنجره‌ها با تناسبات موزون در قالب یک ریتم در زیرزمین، طبقه اول و دوم ادامه می‌یابد. در حال حاضر، بخشی که آموزش و پرورش از آن استفاده می‌کند در قالب دو مدرسه امام سجاد (ع) و مدرسه راهنمایی سمیه به کار خود ادامه می‌دهد و بخش کلیسا با امکان دسترسی از خیابان فردوسی و در انتهای کوچه شهید اکبر طاهری فعالیت دارد.
 • منبع

  «دانشنامهٔ تاریخ معماری ایران‌شهر»
  تارنمای رادیو تهران
  روزنامه جام جم
  ویکیپدیا
Map Data
Map data ©2016 Google
Map DataMap data ©2016 Google
Map data ©2016 Google

اماکن مرتبطتگ ها

مدرسه کليسا ژاندارک تهران مدرسه کليسا مدرسه ژاندارک مدرسه تهران کليسا مدرسه مدرسه ژاندارک کليسا تهران ژاندارک مدرسه ژاندارک کليسا ژاندارک تهران تهران مدرسه تهران کليسا تهران ژاندارک مدرسه کليسا ژاندارک مدرسه کليسا تهران مدرسه ژاندارک کليسا مدرسه ژاندارک تهران مدرسه تهران کليسا مدرسه تهران ژاندارک کليسا مدرسه ژاندارک کليسا مدرسه تهران کليسا ژاندارک تهران کليسا ژاندارک مدرسه کليسا تهران مدرسه کليسا تهران ژاندارک ژاندارک مدرسه کليسا ژاندارک مدرسه تهران ژاندارک کليسا مدرسه ژاندارک کليسا تهران ژاندارک تهران مدرسه ژاندارک تهران کليسا تهران مدرسه کليسا تهران مدرسه ژاندارک تهران کليسا مدرسه تهران کليسا ژاندارک تهران ژاندارک مدرسه تهران ژاندارک کليسا مدرسه کليسا ژاندارک تهران مدرسه ژاندارک تهران کليسا مدرسه تهران کليسا ژاندارک مدرسه ژاندارک کليسا تهران مدرسه ژاندارک تهران کليسا مدرسه کليسا تهران ژاندارک کليسا مدرسه ژاندارک تهران کليسا مدرسه تهران ژاندارک کليسا ژاندارک تهران مدرسه کليسا ژاندارک مدرسه تهران