City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

مسجد جامع آمل

(35 رای)


مسجد جامع آمل ازمساجد جامع قديمي ايراني است که در کارگر محله يا محله مسجد جامع آمل قرار دارد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • مسجد جامع آمل
 • مسجد جامع آمل
 • مسجد جامع آمل
مسجد جامع آمل مسجد جامع آمل مسجد جامع آمل مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : مازندران، آمل، راسته بازار، مسجد جامع آمل

«نظرتون چیه؟»

1.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي  بازديد از عمارت ها و کاخ ها  بازديد از خونه هاي تاريخي  بازديد از کليساها و آتشکده ها  بازديد از قلعه ها و کاروانسراها  بازديد از پل ها و برج ها  بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»مسجد جامع آمل دارای فرم کلی مستطيل شکسته بوده و در دو طبقه بنا شده است. اين بنا دارای چهار فضاي اصلي (در طرفين)، راهروها، دهليز، ورودي‌ها، مسيرهاي راه پله به طبقه همكف و اول و اتاق هاي متعدد در اطراف فضاهاي اصلي است‌ و هم اكنون محل استقرار حوزه علمیه آمل می‌باشد. ورودی اصلی بنا در جبهه شمالی است كه فراخوان مناسبي محسوب نمي‌شود و به جز آن ورودی دیگری در قسمت شمال شرقی قرار دارد که به طور مستقیم به طبقه اول مرتبط می‌شود. ورودی های جبهه شمالی و شمال شرقی از دو طریق به خیابان مهدیه مرتبط هستند اما ورودی شمالی به طور مستقيم به راهرويي متصل مي شود كه در جبهه غربي آن پس از گذر از چند فضا به حياط مرکزی مي‌ رسد. حیاط مرکزی، هدايتگر ما به شبستانهای اين مجموعه (طبقه همکف) است. اين فضا كه با بشني چهار گوشه در مرکز مسجد قرار گرفته است، به نظر می رسد زيباترين بخش اين مسجد باشد.

 • تاریخچه

  مسجد جامع آمل مربوط به دوره صفوی - دوره قاجار است؛ از سال ۱۱۰۶ به دستور شاه سلطان حسین صفوی ساخته شده و بعد از گذر از زلزله و آتشسوزی کماکان پابرجاست.
 • ویژگی ها

  این اثر در تاریخ ۹ بهمن ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۰۶۶۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 • سیمای عمومی

  طبقه همكف اولين فضايي است كه به طور معمول، بازديد كنندگان براي ورود به مسجد جامع به آن مي‌ رسند. جبهه‌ های شمالی و جنوبی طبقه همکف به شبستان اختصاص داشته، محل تشکیل کلاسهای طلاب در جبهه غربی بوده و مکان اداری این طبقه درجبهه شرقی قرار دارد. طبقه همکف نسبت به حیاط مرکزی دارای اختلاف‌ سطح بیست سانتی‌ متری است. طبقه اول مسجد به وسیله یک مسیر راه پله از طبقه همکف جدا می‌شود و در سه جبهه (شمالی، شرقی و غربی) بر روی شبستانها ساخته شده است. این طبقه با داشتن ارتباط فضايي مناسب، فضاهاي مختلف را در اطراف خود چيده و به وسيله راه پله اي به ورودی شمال شرقی مي‌ رسد. هم اکنون جبهه شمالی و غربی به خوابگاه اختصاص داشته و کتابخانه و اتاق رییس حوزه در جبهه شرقی این طبقه قرار دارد.
  مسجدجامع در طبقه اول به وسيله سقف به بامي محدود می‌ گردد که شيرواني (هلا) را بر فراز خود نگاه داشته‌ است. تقارن، فرم يکسان جرزها و همچنين شبکه‌ بندي بازشوها در دل‌ جرزها از جمله عواملی هستند که در کل‌ بنا ايجاد ريتم و هماهنگی بصری می‌کنند و وظيفه اصلی روشنایی، نور و هوا را بر عهده دارند. كليه ‌عملكردهاي گوناگوني كه در فضای مسجدجامع صورت مي‌گيرد مانند آموزش و تحصیل علوم دینی و حوزوی، برگزاری نماز جماعت، ادعیه و مراسم مختلف مذهبی، استفاده از کتابخانه برای غیر طلبه، بازديد از مسجدجامع و... جزو فعاليتهاي مسجدجامع محسوب مي‌ شوند.
  ورودي شمالی: ورودي اصلي مسجدجامع، ورودي شمالی است. اين‌ ورودي به‌ طور مستقيم به طبقه‌ همكف (شبستانها، سرویسهای بهداشتی و حیاط مرکزی) مرتبط مي‌ شود و نزديك به مجموعه اداری واقع شده است.
  مناره نیز در کنار ورودی با سیستم وزنی و ترکیبی از آجر و چوب با بشن هشت ضلعی شکل گرفته و در ترکیبی منسجم با هسته اصلی، معرف یکی از قدیمی ترین بخشهای موجود در بناست.
  آجرهاي به كار رفته در بدنه ديوار (5 ×20 ×20) و (3 ×10 ×20) سانتي‌ متر هستند و در تعميرات كف طبقه‌ همكف ازموزاییک هایی به طول‌ و عرض (30×30) سانتي‌ متر استفاده شده‌ است و دركف طبقه‌ اول سعي‌ شده‌ است با ملات سیمانی اندود شود.
 • شرایط استفاده

  اين بنا داراي چند دسترسي اصلي و فرعي است. خيابان مهديه و انقلاب مسيرهايي هستند كه اين بنا را به خيابان شهيد بهشتي مرتبط و خيابان هفده شهريور آن را با ميدان 17 شهريور در ميدان اصلي شهر، متصل مي سازد.
 • سایر اطلاعات

  در منابع بررسی شده، از چند نفر به عنوان بانی نام برده شده است، از جمله، عثمان بن نهیک و ابراهیم بن عثمان بن نهیک، (کاتب, ۱۳۶۶) عبداله بن قحطبه، (مرعشی, ۱۳۶۳) عمربن علاو ابوالخصیب و هانی بن هانی. (حجازی کناری, ۱۳۷۲) خطاط سنگ نبشته مسجد محمد ابراهیم همدانی بوده است (ستوده, ۱۳۶۶)
 • منبع

  دانشنامهٔ تاریخ معماری ایران‌شهر - سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران - وب سایت معماری ایران

اماکن مرتبطتگ ها