City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

مسجد جامع دزفول

(36 رای)


اولين و قديمي ترين مسجدي که در دزفول ساخته شده، مسجد جامع دزفول است که در مرکز شهرستان دزفول٬ و در خيابان امام خميني (ره) قرار دارد. مسجد جامع دزفول حالا به يکي از جاذبه هاي توريستي خوزستان تبديل شده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • مسجد جامع دزفول
 • مسجد جامع دزفول
 • مسجد جامع دزفول
مسجد جامع دزفول مسجد جامع دزفول مسجد جامع دزفول مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : خوزستان ، دزفول ، خیابان امام خمینی

«نظرتون چیه؟»

1.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي  بازديد از عمارت ها و کاخ ها  بازديد از خونه هاي تاريخي  بازديد از کليساها و آتشکده ها  بازديد از قلعه ها و کاروانسراها  بازديد از پل ها و برج ها  بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»مسجد جامع دزفول در ميدان مرکزي شهرستان دزفول واقع گرديده و بناي اوليه آن، از آثار قرن سوم يا چهارم هجري است که در قرن هفتم، دوره صفوي، قاجاريه و دوره هاي متأخرتر مرتبا تعمير شده و گسترش و تزيين يافته است

 • ویژگی ها

  بنای مسجد جامع دزفول در یک طبقه ساخته شده و دارای صحنی بزرگ است. کالبد اصلی بنا در جبهه جنوبی آن، که هسته اولیه مسجد است، سنگی می باشد.دیوارهای مسجد بسیار قطور و شبستان آن ایستادگی خود را از ۲۰ ستون سنگی می گیرد که در وسط شبستان مسجد قرار داشته و جای شمعدان در آن تعبیه شده است. مصالح به کار رفته در دیوارها عمدتاً آجر و در ستون ها ، سنگ های چهار تراش است و از ملات ماسه و آهک جهت ساخت دیوارهای و ستون های باربر استفاده شده است. محراب مسجد در وسط شبستان واقع است که دارای گچبری های زیبایی است. در مجاورت محراب منبری سنگی با ده پله قرار دارد که در دو طرف آن گلدسته های کوچک و سفید رنگی قامت افراشته اند .
 • سیمای عمومی

  ایوان مسجد جامع دزفول که در وسط واقع شده، در دو طرف خود، گلدسته هایی به ارتفاع ۱۵ متر دارد که شکوه معماری اسلامی و ایرانی آن را به رخ می کشد و با کاشیکاری های زیبایی مزین شده است. در گذشته بانگ موذن مسجد از این گلدسته ها نمازگزاران را به به راز و نیاز فرا می خوانده است. نوع سقف های مسجد سنتی و تلفیقی از طاق، تویزها، کلمبوها و طاق گهواره ای است و سقف ایوان اصلی بنا با کاربندی و آجرهای رنگی جدا و ۴ تیپ متنوع دارد . سقف ایوان های مسجد نیز گنبدی شکل و از آجر هستند.
  از دیگر بخش های مسجد جامع دزفول ، شوادانی عمیق با مساحت ۲۰۰ متر است که دارای ۲۵ پله و اتاق های کوچکی در وسط پلکان است که درب نداشته و در اصلاح به آنها کت گفته می شود. برای تهویه هوای شوادان مسجد دو روزنه وجود دارد که از ویژگی های معماری دزفول در بناهای تاریخی و بافت قدیم دزفول می باشد که در دزفولی آنها را “دریزه” می نامند. درب ورودی شوادان مسجد در صحن اصلی آن قرار داشته و از قدیم برای استراحت نمازگزاران در تابستان های گرم خوزستان مورد استفاده قرار می گرفته است.
 • نظر
  يكشنبه 17 مرداد 1395

  مسجد جامع شوشتر واااااقعا دیدنیه و بسیار قدیمی،از مهمترین مساجد ایران محسوب میشه و حتی منبری وجود که منتسب به امام حسن عسکری ع هست.موندم چطور اسمی ازش نیاوردن و در عوض مسجد جامع دزفول رو معرفی کردن!

اماکن مرتبطتگ ها

مسجد جامع دزفول خوزستان مسجد جامع مسجد دزفول مسجد خوزستان جامع مسجد مسجد دزفول جامع خوزستان دزفول مسجد دزفول جامع دزفول خوزستان خوزستان مسجد خوزستان جامع خوزستان دزفول مسجد جامع دزفول مسجد جامع خوزستان مسجد دزفول جامع مسجد دزفول خوزستان مسجد خوزستان جامع مسجد خوزستان دزفول جامع مسجد دزفول جامع مسجد خوزستان جامع دزفول خوزستان جامع دزفول مسجد جامع خوزستان مسجد جامع خوزستان دزفول دزفول مسجد جامع دزفول مسجد خوزستان دزفول جامع مسجد دزفول جامع خوزستان دزفول خوزستان مسجد دزفول خوزستان جامع خوزستان مسجد جامع خوزستان مسجد دزفول خوزستان جامع مسجد خوزستان جامع دزفول خوزستان دزفول مسجد خوزستان دزفول جامع مسجد جامع دزفول خوزستان مسجد دزفول خوزستان جامع مسجد خوزستان جامع دزفول مسجد دزفول جامع خوزستان مسجد دزفول خوزستان جامع مسجد جامع خوزستان دزفول جامع مسجد دزفول خوزستان جامع مسجد خوزستان دزفول جامع دزفول خوزستان مسجد جامع دزفول مسجد خوزستان