City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

مسجد جامع سمنان

(22 رای)


مسجد جامع سمنان يکي از کهن ترين آثار تاريخي به جامانده از دوران اسلامي اين شهر است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • مسجد جامع سمنان
 • مسجد جامع سمنان
 • مسجد جامع سمنان
 • مسجد جامع سمنان
مسجد جامع سمنان مسجد جامع سمنان مسجد جامع سمنان مسجد جامع سمنان مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : سمنان - خیابان امام (ره)

«نظرتون چیه؟»

1.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي  بازديد از عمارت ها و کاخ ها  بازديد از خونه هاي تاريخي  بازديد از کليساها و آتشکده ها  بازديد از قلعه ها و کاروانسراها  بازديد از پل ها و برج ها  بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»اجزای کنونی مسجد جامع سمنان را ایوان مقصوره، شبستان و صحن تشکیل می دهد. ایوان آجری رفیع و بلند مسجد جامع سمنان به ارتفاع بیش از بیست و یک متر در قسمت غرب صحن قرار دارد که در زمان سلطنت شاهرخ تیموری و به وسیله وزیرش خواجه شمس الدین علی بالیجه سمنانی و با استفاده از مال خالص وی ساخته شده است. صحن مسجد به شکل مستطیل به طول ۲۷متر و عرض ۲۵متر می باشد. شبستان شمالی مسجد جامع مشتمل بر ۱۶ستون مدور و قطور است که بر روی آن طاقهای ضربی شبستان استوار شده است. این شبستان به وسیله علائ الدوله سمنانی بنا شده است. درب نفیس شمالی ،که مسجد را به خیابان امام خمینی و بازار شیخ علائ الدوله مربوط می سازد و دارای کنده کاری بسیار زیبایی می باشد ،در کنار این شبستان قرار دارد.

 • تاریخچه

  با توجه به گمانه زنیها وحفاریهای اخیر، این مسجد در قرن اول هجری بر روی خرابه های آتشکده بنا شده است؛ ولی در طول زمان تعمیرات، تغییراتی در آن به وجود آمده است و در حال حاضر در بنای کنونی مسجد آثاری از دوره ی مغول و تیموری دیده می شود.
 • ویژگی ها

  مسجد جامع سمنان در طول تاریخ از لحاظ مذهبی، فرهنگی و اجتماعی از ارزش و اعتبار زیادی برخوردار بوده است.مناره مسجد جامع سمنان یکی از منار‌های تاریخی ایران متعلق به دوره سلجوقیان به شمار می‌رود که در گوشه شمال شرقی مسجد جامع قرار دارد. ارتفاع این منار از سطح زمین ۳۱/۲۰ متر می‌باشد و از روی بام به ارتفاع ۲ متر کتیبه‌ای با طرح و نقش بسیار زیبا از آجر و با خط کوفی تزئین شده‌است.
  این بنا در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ۱۶۳ به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.
 • سیمای عمومی

  در قسمت فوقانی ایوان مسجد و برسه بدنه آن کتیبه ای از کاشی وجود دارد که از ضلع شمالی ایوان شروع شده و پس از گذشتن از ضلع غربی تا انتهای جنوبی ادامه می یابد بر این کتیبه عبارت ذیل به خط ثلث سفید بر متن لاجوردی نوشته شده است. در پائین این کتیبه چند لوح سنگی بزرگ دیده می شود مهمترین آنها دو لوحی است مشتمل بر فرمان های پادشاهان صفویه که برای اطلاع قاطبه اهالی سمنان در ایوان نصب کرده اند.
 • منبع

  شبکه اطلاع رسانی راه دانا - دانشنامه تاریخ معماری و شهرسازی ایران‌زمین

اماکن مرتبطتگ ها