City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

مسجد جامع کرمان

(9 رای)


مسجد جامع کرمان, اين اثر گرانبهاي اسلامي تاريخي در خيابان شريعتي و در ميدان مشتاق قرار دارد و با حدود 700 سال قدمت همچون نگيني بر تارک اين ديار مي‌درخشد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

«نظرتون چیه؟»

1.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي  بازديد از عمارت ها و کاخ ها  بازديد از خونه هاي تاريخي  بازديد از کليساها و آتشکده ها  بازديد از قلعه ها و کاروانسراها  بازديد از پل ها و برج ها  بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»مسجد جامع مظفری در سال 750 هجری قمری به وسیله محمدمظفر میبدی بنا شد و به همین دلیل به مظفری مشهور است.
هزینه ساخت این مسجد از محل درآمد محمدمظفر در میبد و برداشت محصولات باغی و کشاورزی تأمین شد و پس از اتمام آن از مولانا عفیف‌الدین برای اقامه نماز در این مسجد دعوت به عمل آمد.

  • ویژگی ها

    مسجد جامع کرمان از نظر معماری و هنری به ویژه در قسمت سردرب شرقی دارای چنان ارزش‌هایی است که «پوپ» باستان‌شناس معروف آن را از مفاخر معماری اسلامی ایرانی و زمینه بالندگی این سرزمین می‌داند.
    مسجد جامع کرمان دارای سه درب ضلع‌های شمالی، شرقی و غربی است و طول صحن مسجد 66.5 متر و عرض آن 49 متر است و علاوه بر کاشی‌‌کاری‌ها، مقرنس کاری‌های سر در شرقی نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
  • سیمای عمومی

    در جوار زیبایی‌های چشم‌نوازی که پیچک ورودی در شرقی مسجد جامع کرمان دارد و از سنگ با روکش گچ و روی کاشی‌های کوچک نصب شده و نیز آیاتی که در جوار آن نقش بسته است به بخش دیگری از کاشی‌کاری معرق محراب باید اشاره کرد که در ضلع غربی قرار گرفته است.
    در طراحی این قسمت از رنگ زرند استفاده شده و حاشیه محراب نیز سنگ مرمر است که به ویژه با خطوط زیبایی که بر آن نقش بسته، شکوه خاصی ایجاد کرده است.

اماکن مرتبطتگ ها