City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

مسجد جامع گناباد

(64 رای)


مسجد جامع گناباد از جمله آثار ارزشمند تاريخي شهر گناباد است که از آثار دوره ميانه اسلامي محسوب مي شود .  کل بنا از آجر ساخته شده و در برخي قسمت هاي آن تزئينات کاشي نيز ديده مي  شود . بنا داراي دو ايوان ، صحن مياني و شبستان هاي طرفين است . ايوان جنوبي ، بزرگتر و عريض تر از ايوان شمالي است و در طرفين حيات مرکزي ، شبستان هايي در اضلاع شرقي و غربي ساخته شده است .شبستان شرقي ، زمستاني و داراي در پنجره مي باشد و شبستان غربي بدون در و تابستانه است .

این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • مسجد جامع گناباد
 • مسجد جامع گناباد
 • مسجد جامع گناباد
 • مسجد جامع گناباد
مسجد جامع گناباد مسجد جامع گناباد مسجد جامع گناباد مسجد جامع گناباد مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : گناباد- مرکز شهر- مسجد جامع

«نظرتون چیه؟»

1.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي  بازديد از عمارت ها و کاخ ها  بازديد از خونه هاي تاريخي  بازديد از کليساها و آتشکده ها  بازديد از قلعه ها و کاروانسراها  بازديد از پل ها و برج ها  بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»مسجد جامع گناباد دارای ۳ شبستان در اضلاع شرق ، سمت چپ ایوان جنوبی و سمت راست ایوان شمالی است كه از شبستان اخیرالذكر اكنون بعنوان مقبره استفاده می گردد.

 • تاریخچه

  از بناهاي ارزشمند دوره خوارزمشاهیان در خراسان مسجد جامع گناباد است كه در كوي شرقي ( قصبه ) اين شهر قرار دارد . مسجد جامع با نقشه دو ايواني شامل سر در تزئيني ، صحن يا ميانسرا ، ايوان ها شمالي و جنوبي ، رواق و سه شبستان ستوندار است و عبارت است از يك حياط بطول ۶۶ متر و عرض ۴۴ متر.
 • ویژگی ها

  از امتیازات مهم مسجد جامع گناباد وجود کتیبه‌های کوفی و آجرکاری‌های زیبا است که بر اطراف ایوان قبله آن نقش بسته است و در انتهای حاشیه کتیبه خط کوفی، تاریخ ساخت این مسجد، سال 609 هجری قمری برابر با 1212 میلادی مشخص شده است.
  این مسجد یکی از سه مسجد ایران است که به سبک دو ایوانی در اوایل قرن هفتم هجری ساخته شده و از بقیه سالم‌تر مانده است و بر اساس آثار و شواهد موجود، ساختمان کنونی دارای الحاقاتی است که احتمالا در دوران ایلخانی ایجاد شده است.
 • سیمای عمومی

  از لحاظ هنر آجرکاری ( در ایوان جنوبی ) و ساختمان محراب و منظره ی بدیع سقف مسجد جامع گناباد، دارای اهمیت بسیاری است.مسجد جامع با نقشه دو ایوانی شامل سر در تزئینی ، صحن یا میانسرا ، ایوان ها شمالی و جنوبی ، رواق و سه شبستان ستوندار است . سردر ورودی ضلع شمال شرقی بنا با طاق جناغی و حاشیه ای تزیینی در پاكار طاق مزین به نقوش پرندگان در میان گل و برگ بوده كه بر روی لایه ای از گچ ایجاد شده است .

  سردر ورودي ضلع شمال شرقي بنا با طاق جناغي و حاشيه اي تزييني در پاكار طاق مزين به نقوش پرندگان در ميان گل و برگ بوده كه بر روي لايه اي از گچ ايجاد شده است . ايوان اصلي يا ايوان قبله در سمت جنوبي صحن واقع شده كه با چهار طاق گهواره عرضي و چهار قوس ، داراي تزئيناتي آجري شامل دو قطار پيچ ، نوارهاي اسليمي و يك حاشيه كتيبه قرآني به خط بنايي است كه در پايان عبارت « تسع و ستمائه ۶۰۹ هـ . ق »‌ ذكر شده است . كتيبه داخل ايوان نيز حاوي نام باني خير و سازنده مسجد است . همچنين در ايوان اصلي مسجد جامع محراب با نقوش هندسي گياهي و كتيبه هايي به خط معلقي مشاهده مي شود . در ضلع شرقي ايوان شرقي شبستاني است موسوم به قرآن كه پوشش سقف آن بر روي چهار ستون قرار گرفته است . آثار و شواهد معماري حكايت از آن دارد كه مسجد جامع فعلي بر روي مسجدي كهن تر بنا شده و در دوره ايلخاني نيز فضاهايي به آن افزوده شده است .
 • شرایط استفاده

  مسجد جامع گناباد از جمله مساجد تاریخی استان خراسان به شمار می رود که دارای دو ایوان ورودی است که امروزه یکی از آن ها برای ورود خانم ها و دیگری برای آقایان است
 • سایر اطلاعات

  دور تا دور قسمت بیرونی ایوان جنوبی مسجد جامع گناباد دارای تزئینات گره های آجری و کتیبه می باشد . در وسط این ایوان یک محراب گچی با تزئینات اسلیمی دیده می شود . در بخش داخلی ایوان ، روکشی از گچ کشیده شده است و در برخی قسمت ها مقداری از تزئینات آجر کاری از دوره قبل باقی مانده که تکرار کلمه الله می باشد .

اماکن مرتبطتگ ها