City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

مسجد جمکران

(50 رای)


مسجد جمکران مهمترين پايگاه شيعيان شيفته و عاشقان دل سوخته حضرت بقية الله (عج)، در شش كيلومترى شهر مذهبى قم است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • مسجد جمکران
 • مسجد جمکران
 • مسجد جمکران
 • مسجد جمکران
مسجد جمکران مسجد جمکران مسجد جمکران مسجد جمکران مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • وب سایت : www.jamkaran.info
 • آدرس : شهرستان قم - ۶ کیلومتری شهر قم به طرف جادهٔ کاشان - روستای جمکران

«نظرتون چیه؟»

1.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي  بازديد از عمارت ها و کاخ ها  بازديد از خونه هاي تاريخي  بازديد از کليساها و آتشکده ها  بازديد از قلعه ها و کاروانسراها  بازديد از پل ها و برج ها  بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»بيش از هزار سال پيش در شب سه شنبه 17 ماه مبارك رمضان، فردى صالح به نام حسن مثله جمكرانى به دستور امام زمان (عجل الله تعالى فرجه الشريف) فرا خوانده مي شود. وى در همين مكان فعلى مسجد، حضرت را با جمعى از همراهان ملاقات كرده و دستور بناى مسجد با تشريفات خاص را دريافت مى‌كند. وى براى اجراى اين امر اقدام و اين مسجد مبارك را بنا بر جزئيات اوامر حضرت مهدى (عجّل الله تعالى فرجه الشريف) احداث کرد.

 • تاریخچه

  تاریخچه ساخت بنای اولیه مسجد به سال 373 هجری قمری بر می گردد که در اثر الهام غیبی به یکی از علمای آن زمان؛ وظیفه ساخت مسجد بر عهده او گذاشته می شود.
 • ویژگی ها

  بسیاری از شیعیان شب چهارشنبه از روزهای هفته و شب نیمه شعبان - تولد حضرت مهدی (عج) - از روزهای سال را به این مسجد می‌روند و اعمال آن را بجا می‌آورند. اعمال آن دو رکعت نماز تحیت مسجد است و دو رکعت نماز که به نماز امام زمان مشهور است به شیوه‌ای خاص بجای آورده می‌شود.
 • سیمای عمومی

  مساحت پنج شبستان وساختمان هاي اصلي مسجد 294 هزارمتر مربع، مساحت ساختمان هاي اداري، خدماتي ورفاهي مسجد 128 هزارمترمربع، مساحت پارکينگ هاي سرپوشيده 45 هزارمترمربع وپارکينگ هاي سرباز400هزارمترمربع ... میباشد. این مسجد دارای هشت درب ورودی است.
 • سایر اطلاعات

  حسن بن مثله جمکرانی در روایت مشهوری که به‌نظر می‌آید تنها سند موجود و معتبر برای ساخت این مسجد باشد چنین می‌گوید:
  من شب سه شنبه، ۱۷ ماه مبارک رمضان سال ۳۹۳ ق در خانه خود خوابیده بودم که ناگاه جماعتی از مردم به در خانه من آمدند و مرا از خواب بیدار کردند و گفتند:برخیز و مولای خود، مهدی را اجابت کن که تو را طلب نموده است.
  آنها مرا به محلی که اکنون مسجد جمکران است آوردند، چون نیک نگاه کردم، تختی دیدم که فرشی نیکو بر آن تخت گسترده شده، جوانی سی ساله بر آن تخت تکیه بر بالش کرده و پیرمردی هم نزد او نشسته است، آن پیر، خضر نبی بود که مرا امر به نشستن نمود، حضرت مهدی مرا به نام خودم خواند و فرمود:
  برو به حسن مسلم (که در این زمین کشاورزی می‌کند) بگو، این زمین شریفی است و حق تعالی آن را از زمین‌های دیگر برگزیده است و دیگر نباید در آن کشاورزی کند. عرض کردم: یا سیدی و مولای! لازم است که من دلیل و نشانه‌ای داشته باشم و گرنه مردم حرف مرا قبول نمی‌کنند
  فرمود: تو برو و آن رسالت را انجام بده، ما نشانه‌هایی برای آن قرار می‌دهیم، و همچنین نزد سید ابوالحسن (یکی از علمای قم) برو و به او بگو حسن مسلم را احضار کند و سود چند ساله را که از زمین به دست آورده است، وصول کند و با آن پول در این زمین مسجدی بنا نماید. به مردم بگو به این مکان رغبت کنند و آنرا عزیز دارند و چهار رکعت نماز در آن گزارند.
  آنگاه امام فرمودند: هر که این دو رکعت نماز را در این مکان (مسجد جمکران) بخواند مانند آن است که دو رکعت نماز در کعبه خوانده باشد.

اماکن مرتبطتگ ها

مسجد جمکران قم شيعه مسافرت مسجد جمکران قم مسجد جمکران شيعه مسجد جمکران مسافرت قم مسجد جمکران مسجد جمکران شيعه قم مسافرت شيعه مسجد جمکران شيعه قم شيعه مسافرت مسافرت مسجد جمکران مسافرت قم مسافرت شيعه مسجد جمکران قم شيعه مسجد جمکران قم مسافرت مسجد جمکران شيعه قم مسجد جمکران شيعه مسافرت مسجد جمکران مسافرت قم مسجد جمکران مسافرت شيعه قم مسجد جمکران شيعه قم مسجد جمکران مسافرت قم شيعه مسافرت قم شيعه مسجد جمکران قم مسافرت مسجد جمکران قم مسافرت شيعه شيعه مسجد جمکران قم شيعه مسجد جمکران مسافرت شيعه قم مسجد جمکران شيعه قم مسافرت شيعه مسافرت مسجد جمکران شيعه مسافرت قم مسافرت مسجد جمکران قم مسافرت مسجد جمکران شيعه مسافرت قم مسجد جمکران مسافرت قم شيعه مسافرت شيعه مسجد جمکران مسافرت شيعه قم مسجد جمکران قم شيعه مسافرت مسجد جمکران شيعه مسافرت قم مسجد جمکران مسافرت قم شيعه مسجد جمکران شيعه قم مسافرت مسجد جمکران شيعه مسافرت قم مسجد جمکران قم مسافرت شيعه قم مسجد جمکران شيعه مسافرت قم مسجد جمکران مسافرت شيعه قم شيعه مسافرت مسجد جمکران قم شيعه مسجد جمکران مسافرت