City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

مسجد عباس قلي خان

(151 رای)


مسجد عباس قلي خان  زنجان در محله قديمي عباسقلي خان واقع در بافت تاريخي شهرزنجان قرار گرفته است.  اين مسجد با سبک چهل ستوني فاقد ورودي وصحن وميان سراي مرکزي است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • مسجد عباس قلي خان
مسجد عباس قلي خان مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : رایگان
 • آدرس : شهر زنجان - خیابان سعدی - مسجد عباس قلی خان

«نظرتون چیه؟»

1.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي  بازديد از عمارت ها و کاخ ها  بازديد از خونه هاي تاريخي  بازديد از کليساها و آتشکده ها  بازديد از قلعه ها و کاروانسراها  بازديد از پل ها و برج ها  بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»مسجد عباسقلی خان مانند بسیاری از ابنیه تاریخی در بستر زمان و در ارتباط با رویدادی از تاریخ کشور ما و در دوره ای از دوران های فرهنگی این سامان شکل گرفته و موجودیت پیدا کرده است.

 • تاریخچه

  مسجد عباسقلی مربوط به دوره قاجار است ؛ غائله بابیها که در ماه مه 1850میلادی برابر با 1266 هجری قمری در این شهر رخ داد که در پی آن باعث یک جنگ خانگی در کوچه و خیبان های این شهر بدل شد . سرانجام در برخورد ونزاع با قوای دولتی در سال 1267 هجری قمری وکشته شدن ملا محمد علی جفت زنجانی سرکرده آنها به همراه یکهزار ونهصد تن از مریدان این آشوب سرکوب شد.و به مناسبت این پیروزی عباسقلی خان این مسجد را ساخت و یکی از مکانهای استقراری و اجتماعی بابیها گشت.
 • سیمای عمومی

  مسجد عباسقلی خان دارای دو صحن و شبستان زیبا است که طاق و تویزه های هلالی و شکیل آن بر روی ستونهای مدور قطور استوار شده ، تزئینات این بنای مذهبی محدود می شود به مختصر تزئینات آجر کاشی بر روی بدنه طاقها و همچنین محراب که با کاشی کاری زیبا با طرحهای معقلی جلوه و زیبایی شبستان را دو چندان کرده است.
 • سایر اطلاعات

  مسجد عباس قلی خان زنجان به شماره 2374مورخ 78/4/14 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

اماکن مرتبطتگ ها