City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

مسجد وکيل

(71 رای)


مسجد وکيل در مجموعه بناهاي زنديه، در کنار بازار وکيل و حمام وکيل در مرکز شهر شيراز قرار دارد. اين بنا يکي از زيبا ترين و مستحکم ترين مساجدي است که بعد از دوره صفوي در ايران ساخته شده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • مسجد وکيل
 • مسجد وکيل
 • مسجد وکيل
 • مسجد وکيل
مسجد وکيل مسجد وکيل مسجد وکيل مسجد وکيل مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : اقتصادی
 • آدرس : شیراز - خیابان لطفعلی خان زند - خیابان طالقانی

«نظرتون چیه؟»

1.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي  بازديد از عمارت ها و کاخ ها  بازديد از خونه هاي تاريخي  بازديد از کليساها و آتشکده ها  بازديد از قلعه ها و کاروانسراها  بازديد از پل ها و برج ها  بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»در غرب بازار وکیل و در انتهاى راسته شمشیرگرها مسجد وسیع بسیار زیبایى بنا شده است که به نام مسجد سلطانى وکیل یا مسجد وکیل شهرت دارد. بناي مسجد در مساحتي حدود 11 هزار متر مربع ساخته شده و مشتمل بر بخش هاي زیر است:
سردر مجلل، صحن، ايوان هاي شمالي و جنوبي، شبستان جنوبي و شرقي، رواق هاي شرقي و غربي و حياط کوچک کناري

 • تاریخچه

  ساخت اين مسجد به همراه ديگر بناهاي مجموعه وکيل، به فرمان کريم خان زند آغاز شد و در سال1187 هجری قمری به اتمام رسيد و در دوره هاي بعد به علت صدماتي که در اثر زلزله و گذشت زمان حادث شده بود، تعمير، مرمت و تجديد تزيينات شد؛ به طوري که عمده تزيينات کاشيکاري آن در حال حاضر مربوط به دوره فتحعلي شاه و ناصرالدين شاه است. در دوره اخير نيز تعميراتي ضروري در بناي مسجد صورت گرفته است.
 • ویژگی ها

  مسجد وکیل از نظر ويژگي هاي معماري و خاصه هنر حجاري که درساختمان مسجد به کار رفته ، درخور توجه و مطالعه است. این بناى تاریخى به شماره 182 در تاریخ 18 تیرماه 1311 در فهرست آثار ملى ایران به ثبت رسیده و تحت مراقبت و حفاظت این سازمان است.
 • سیمای عمومی

  ورودي اصلي مسجد در سمت شمال و از طريق سردر مجلل و بزرگي به ارتفاع 20 و عرض 14 متر است که با تزيينات کاشيکاري و مقرنس بندي زير طاق و طاقنماهاي اطراف و ازاره سنگي نماسازي و تزيين شده است . در ورودي، دو لنگه است و از قطعات چوب بسيار ضخيم - هر لنگه به عرض و طول 8×3 متر- ساخته شده است. بعد از ورودي، دالاني قرار گرفته که از طريق آن به وسيله دو راهرو به صحن مي توان رسيد . ديواره هاي دالان با کاشي هفت رنگ، و سقف آن با کاشي معرق با نقوش گل و بوته و خطوط اسليمي پوشش يافته است.
  صحن مسجد، مربع و به طول و عرض60 متر، در ميان داراي حوضي زيبا به طول و عرض 5×40 متر است . اين حوض با استفاده از قطعات بزرگ سنگ ساخته شده است . صحن مسجد با قطعات سنگي فرش شده است . در ضلع های جنوبي و شمالي صحن، در وسط، ايواني بزرگ و در اطراف آنها هشت طاق - در هر طرف ايوان ، چهار طاق- ساخته شده است . در اضلاع شرقي و غربي صحن، در هر سمت، 11 دهنه طاق و در پشت آنها، رواقي به عرض 5 متر ساخته شده است . سطوح ايوان ها و طاق ها با کاشي هاي معرق و خشتي مزين شده و ازاره هاي آنها به ارتفاع 5/1 متر با سنگ پوشش يافته است و روي آنها حجاري هاي زيبايي دارد . ايوان شمالي صحن که به طاق مرواريد شهرت دارد، 12 متر عرض، 4 متر عمق و 20 متر ارتفاع دارد و بر بالاي آن، دو گلدسته ساخته شده است . ازاره ايوان با سنگ هاي حجاري شده و منقوش پوشش يافته و بالاتر از آن، با کاشي هاي هفت رنگي با نقوش گل و بوته، اسليمي و ترنج تزيين شده است .
  در اضلاع ايوان، درگاه هايي به سمت رواق و دالان ورودي وجود دارد . اين ايوان داراي دو کتيبه به خط ثلث سفيد بر زمينه لاجوردي روي کاشي خشتي است . کتيبه اول در زير طاق رومي ايوان، متضمن آيات قرآني و عبارت ذيل است که به خط نستعليق در پايان کتيبه نوشته شده است : " الحمدلله الذي شرفني بکتابة من کتيبه هذا البيت الجامع و انا المذنب عبدالعلي يزدي اشرف محمودي" . کتيبه دوم بر بالاي اضلاع ايوان دورادور گرديده و متضمن نام فتحعلي شاه، نام خطاط ميرزا حسين بن محمد شريف حکاک- و تاريخ 1243 هجري است. ايوان جنوبي، قرينه ايوان شمالي است و در ازاره با سنگ هاي حجاري شده با نقوش زيبا و در ديواره ها با کاشي هفت رنگ تزيين شده است. روي جرزهاي ايوان، مجالس چندي با کاشي هاي هفت رنگ کار شده و طرفين آنها را با کاشيکاري معرق زينت داده اند. در اين ايوان نيز دو کتيبه مربوط به دوره فتحعلي شاه به تاريخ هاي 1243 و 1244 هجري نصب شده است.
  در پشت سر اين ايوان، شبستان بزرگ و بسيار زيبايي به ابعاد 36×75 متر( در بعضي منابع، 50×100متر ذکر شده) واقع شده که پوشش چشمه طاق آن بر روي 48 ستون يکپارچه سنگي قرار گرفته است . ستون ها به صورت 4 رديف 12 تايي قرار گرفته اند . ارتفاع ستون ها، 5 مترو قطر آنها 80 سانتي متر است که به طرز بسيار جالبي با پايه و سرستون تزييني و ساقه مارپيچ بصورت يکپارچه تراشيده و حجاري شده اند . کف شبستان با تخته سنگ هاي مسطح فرش شده و ازاره هاي آن به ارتفاع 5/1 متر با سنگ پوشش يافته است .
  سطوح پوشش طاق و گنبد بنا آجري است؛ به غير از دهانه مرکزي که از ورودي آغاز و به محراب ختم مي شود و سقف آن با کاشي هاي معرق به زيبايي مزين شده است.
 • پیشنهاد ویژه

  اين بنا در نزديکي باغ و عمارت موزه پارس و مغرب بازار وکيل واقع شده است. بازدید از دیگر بناهاي مجموعه وکيل (بازار، حمام، آب انبار) را از دست ندهید.
 • منبع

  شهرداری شیراز – همشهری آنلاین - دانش نامه ویکی پدیا

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها

مسجد تاريخي وکيل خيابان لطفعلي خان زند شيراز مسجد تاريخي وکيل مسجد تاريخي خيابان لطفعلي خان زند مسجد تاريخي شيراز وکيل مسجد تاريخي مسجد تاريخي خيابان لطفعلي خان زند وکيل شيراز خيابان لطفعلي خان زند مسجد تاريخي خيابان لطفعلي خان زند وکيل خيابان لطفعلي خان زند شيراز شيراز مسجد تاريخي شيراز وکيل شيراز خيابان لطفعلي خان زند مسجد تاريخي وکيل خيابان لطفعلي خان زند مسجد تاريخي وکيل شيراز مسجد تاريخي خيابان لطفعلي خان زند وکيل مسجد تاريخي خيابان لطفعلي خان زند شيراز مسجد تاريخي شيراز وکيل مسجد تاريخي شيراز خيابان لطفعلي خان زند وکيل مسجد تاريخي خيابان لطفعلي خان زند وکيل مسجد تاريخي شيراز وکيل خيابان لطفعلي خان زند شيراز وکيل خيابان لطفعلي خان زند مسجد تاريخي وکيل شيراز مسجد تاريخي وکيل شيراز خيابان لطفعلي خان زند خيابان لطفعلي خان زند مسجد تاريخي وکيل خيابان لطفعلي خان زند مسجد تاريخي شيراز خيابان لطفعلي خان زند وکيل مسجد تاريخي خيابان لطفعلي خان زند وکيل شيراز خيابان لطفعلي خان زند شيراز مسجد تاريخي خيابان لطفعلي خان زند شيراز وکيل شيراز مسجد تاريخي وکيل شيراز مسجد تاريخي خيابان لطفعلي خان زند شيراز وکيل مسجد تاريخي شيراز وکيل خيابان لطفعلي خان زند شيراز خيابان لطفعلي خان زند مسجد تاريخي شيراز خيابان لطفعلي خان زند وکيل