City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

مسجد و مدرسه آقا بزرگ کاشان

(38 رای) بناي مسجد و مدرسه آقابزرگ يكي از باشكوهترين و زيباترين مساجد دوره قاجار در ايران به شمار مي آيد. مسجد آقابزرگ حالا به يکي از جاذبه هاي توريستي کاشان تبديل شده و  در خيابان فاضل نراقي اين شهر قرار دارد.


 


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • مسجد و مدرسه آقا بزرگ کاشان
 • مسجد و مدرسه آقا بزرگ کاشان
 • مسجد و مدرسه آقا بزرگ کاشان
 • مسجد و مدرسه آقا بزرگ کاشان
مسجد و مدرسه آقا بزرگ کاشان مسجد و مدرسه آقا بزرگ کاشان مسجد و مدرسه آقا بزرگ کاشان مسجد و مدرسه آقا بزرگ کاشان مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : اصفهان ، خیابان فاضل نراقی

«نظرتون چیه؟»

1.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي  بازديد از عمارت ها و کاخ ها  بازديد از خونه هاي تاريخي  بازديد از کليساها و آتشکده ها  بازديد از قلعه ها و کاروانسراها  بازديد از پل ها و برج ها  بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»مسجد آقابزرگ از نظر پلان جزو مساجدی است كه دارای سه شبستان می باشد و نكته مهم وقابل توجه در این محل تلفیق مسجد و مدرسه است. تمامی بنا با آجر ساخته شده تزئینات بكار رفته در آن جذابیت خاصی به این بنا بخشیده است.
با توجه به سادگی و بی‌پیرایگی مجموعه مسجد آقا بزرگ کاشان، هیچ‌گونه زیاده‌روی در تزیین، به‌ ویژه در کاشیکاری این بنا به چشم نمی‌خورد. تزیینات اندک این مسجد و مدرسه به گچبری، نقاشی، کارهای چوبی ( کنده‌کاری ، گره‌چینی، آلت و لقط) مقرنس‌کاری، کاشیکاری و رسمی‌بندی و یزدی‌بندی منحصر می‌گردد. یک جفت درِ نفیس (درِ مدخل اصلی مسجد) که کنده‌کاری شده و با گره‌چینی و گل میخ تزیین گردیده از ارزش والایی برخوردار است.

 • تاریخچه

  مسجد آقا بزرگ کاشان در سال 1258 هـجری قمری ساخته شد.
 • ویژگی ها

  از خصوصیات بارز بنای مسجد آقا بزرگ کاشان معماری ویژه گنبدخانه است که روی ۸ پایه عظیم بر پا شده، زیرا در طرح مساجد قدیمی ایران ایجاد گنبد روی پایه‌های آزاد به ندرت دیده می‌شود. نتیجه عملی اجرای این نوع طرح، جریان هوای خنک در فضای گنبدخانه در فصول گرم و تابستان‌های داغ منطقه کویری است. از این‌ رو در این مسجد، برخلاف دیگر مساجد که جبهه جنوب گنبدخانه را به منظور ایجاد محراب مسدود می‌کنند و جرزهای نسبتاً قطوری می‌سازند، جانب جنوب، جنوب شرقی و جنوب غربی آن آزاد و رها بنا شده و و محراب در دیوار رواقی که گرداگرد گنبدخانه را فراگرفته، ساخته شده است. از ویژگی‌های دیگر، گودال باغچه (حیاط تحتانی) است که حوض بزرگ (آب‌نما) و باغچه‌های آن به طراوت فضا کمک می‌کند.
 • سیمای عمومی

  حجره‌های مدرسه آقا بزرگ کاشان به اندازه یک پله بلندتر از سطح حیاط تحتانی (گودال باغچه) ساخته شده است. ۱۲ حجره آن از طریق ۴ راهرو جنبی به حیاط راه می‌یابند و هر کدام دارای یک پستو و یک بخاری است.ضلع روبه‌روی حیاط حجره‌ها، اسپری با شبکه‌های آجری دارد.این اسپرها از دو سوی در قابی مستطیل شکل محصور گردیده و پنجره‌ای مشبک در وسط آن‌ها تعبیه شده است. ۴ پلکان سنگی در ۴ کنج حیاط این قسمت را با بام حجره‌ها یعنی حیاط فوقانی که هم‌سطح گنبدخانه است، ارتباط می‌دهد و یک رشته پلکان دیگر در میانه ضلع شمالی به سرداب ارتباط دارد. این سرداب به‌ وسیله هواکش‌هایی افقی و عمودی به ۲ بادگیر در ۲ قسمت شبستان شمالی راه می‌یابد و شبستان بدین‌سان تهویه و تبرید می‌شود. در پاره‌ای اوقات اختلاف درجه حرارت سرداب با حیاط فوقانی به ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد می‌رسد.
  پس از ورود به محوطه مدرسه، دو صحن فوقانی و تحتانی و حجره های محل سکونت طلاب و گنبد آجری با شکوه و گلدسته های دو طرف آن خود نمایی می کند. علاوه بر این دو حیاط خلوت، آب انبار بزرگ، شبستان دیگری در پشت گنبد، ساختمان مسجدی که در جنب گنبد واقع است و محراب کاشی کاری واقع در شبستان جنب گنبد که در حقیقت مجموعه ای است از هنرهای کاشی کاری، گچ بری، کتیبه نویسی، مقرنس کاری ونقاشی، از جمله متعلقات این بنای عظیم است.
 • سایر اطلاعات

  بعدها در جانب شرقی بر محور عرضی صحن، آرامگاه نراقی به صورت اطاقی شکم دریده خارج از محوطه مسجد بنا گردید.

اماکن مرتبطتگ ها

مسجد مدرسه آقا بزرگ اصفهان مسجد مدرسه مسجد آقا بزرگ مسجد اصفهان مدرسه مسجد مسجد آقا بزرگ مدرسه اصفهان آقا بزرگ مسجد آقا بزرگ مدرسه آقا بزرگ اصفهان اصفهان مسجد اصفهان مدرسه اصفهان آقا بزرگ مسجد مدرسه آقا بزرگ مسجد مدرسه اصفهان مسجد آقا بزرگ مدرسه مسجد آقا بزرگ اصفهان مسجد اصفهان مدرسه مسجد اصفهان آقا بزرگ مدرسه مسجد آقا بزرگ مدرسه مسجد اصفهان مدرسه آقا بزرگ اصفهان مدرسه آقا بزرگ مسجد مدرسه اصفهان مسجد مدرسه اصفهان آقا بزرگ آقا بزرگ مسجد مدرسه آقا بزرگ مسجد اصفهان آقا بزرگ مدرسه مسجد آقا بزرگ مدرسه اصفهان آقا بزرگ اصفهان مسجد آقا بزرگ اصفهان مدرسه اصفهان مسجد مدرسه اصفهان مسجد آقا بزرگ اصفهان مدرسه مسجد اصفهان مدرسه آقا بزرگ اصفهان آقا بزرگ مسجد اصفهان آقا بزرگ مدرسه مسجد مدرسه آقا بزرگ اصفهان مسجد آقا بزرگ اصفهان مدرسه مسجد اصفهان مدرسه آقا بزرگ مسجد آقا بزرگ مدرسه اصفهان مسجد آقا بزرگ اصفهان مدرسه مسجد مدرسه اصفهان آقا بزرگ مدرسه مسجد آقا بزرگ اصفهان مدرسه مسجد اصفهان آقا بزرگ مدرسه آقا بزرگ اصفهان مسجد مدرسه آقا بزرگ مسجد اصفهان