City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

معبد بان مسيتي چابهار (غارهاي بان مسيتي)

(34 رای)


در دامنه کوه شهبازبند دو غار مصنوعي و يک غار طبيعي در کنار هم قرار دارند که اين سه غار را مردم بومي بان مسيتي مي گويند. در زبان بلوچي، بان مرد صالح و خداپرست و مسيتي معبد و پرستشگاه است از اين جهت اين مکان تاريخي به نام معبد بان مسيتي هم ناميده مي شود.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • معبد بان مسيتي چابهار (غارهاي بان مسيتي)
 • معبد بان مسيتي چابهار (غارهاي بان مسيتي)
 • معبد بان مسيتي چابهار (غارهاي بان مسيتي)
 • معبد بان مسيتي چابهار (غارهاي بان مسيتي)
معبد بان مسيتي چابهار (غارهاي بان مسيتي) معبد بان مسيتي چابهار (غارهاي بان مسيتي) معبد بان مسيتي چابهار (غارهاي بان مسيتي) معبد بان مسيتي چابهار (غارهاي بان مسيتي) مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»غارهای بان مسیتی به مجموعه غارهایی در پنج کیلومتری شمال غرب روستای تیس گفته می شود که در دامنه کوه شهبازبند (در نزدیکی چابهار) قرار دارند. یک غار طبیعی و دو غار مصنوعی که در کنار هم جا گرفته اند و مجموعه این غارها را مردم محل به نام بان مسیتی می‌شناسند.

 • تاریخچه

  در گذشته مردم محل قرآن و اوراق متبرکه را در این محل می آوردند تا در آنجا محفوظ بمانند اما امروزه این باور و سنت به فراموشی سپرده شده است.
  این نامگذاری بیشتر به خاطر غار میانی صورت گرفته است؛ چرا که در زبان بلوچی بان به مرد صالح، خداپرست و تارک دنیا گفته می‌شود و مسیتی معبد و پرستشگاه خوانده می‌شود و این معبد در غار میانی بنا شده است. در نتیجه می‌توان گفت بان مسیتی یعنی پرستشگاه و معبد مرد صالح و خداپرست.
 • ویژگی ها

  در درون یکی از غارها که طبیعی و کوچک است یک آرامگاه مکعب و صندوقچه ای که ارتفاع گنبد آن چهل سانتی متر است دیده می شود. روی دیوارهای سه طرف گنبد ،با جوهر قرمز و بنفش،خطوط و علاماتی نقش بسته که بیشتر به خط "گجراتی" و خطوط هندی شباهت دارد.
 • سیمای عمومی

  غار اول طبیعی و به شکل نیم دایره‌است و با استفاده از روش تراشکاری درون غار و دهانه آن توسعه پیدا کرده‌است. یک آرامگاه کوچک از گچ به صورت دوسطح افقی که بر روی یکدیگر قرار دارند و فاقد آثاری مانند سنگ‌نبشته، خط و لوحه در عمق یک متر از سطح غار دیده می‌شود که در گرد آن یک فضای کوچک وجود دارد.
  از سطح غار تا آرامگاه به اندازه یک پله گودی دارد. مکعبی از سنگ و گچ بر فراز آرامگاه ساخته شده که زیر بنای یک گنبد کوچک است بدنه‌های پیرامون این مکعب را با گچ برنگ سفید در آورده‌اند در ورودی آرامگاه رو به دره تیس و به موازات دهانه ورودی غار واقع شده‌است. سطح آرامگاه در اندازه 0/8*3/1*1/8 متر است برروی دیواره‌های مکعب آرامگاه گچکاری و با جوهر قرمز و بنفش خطوط و علاماتی نقش گردیده که به مانند خط گجراتی و هندی هستند.
  طول و عرض غار 180*240 متر و ارتفاع آن نیز 240 متر است. یک غار مصنوعی سوی راست غار طبیعی به فاصله هفت قدم قرار دارد که آثار تراش به خوبی در آن آشکار است.
  به نظر می آید که این غارها در زمره یک واحد تاسیساتی و ساختمانی و به منزله توقفگاه ها یا مذبح یا پرستشگاه بوده است که سکویی برای انجام اعمال مذهبی یا تشریفات دیگر در سر تا سر پهنه جلوی هر سه غار ساخته بوده اند
  دهانه آن هشتاد سانتیمتر ارتفاع دارد و سقف آن کوتاه است. این روزها اگر سری به این غار بزنید می بینید که به دلیل خرابی غار، یک آدم متوسط به زحمت در آن به شکل خمیده می‌تواند بایستد. غار در پایان مسدود است و احتمال دارد حفره‌ها یا روزنه‌های طبیعی یا مصنوعی در بخش انحنای خلفی کوه این غار را با غار سوم متصل کرده باشد یا به چاه‌های زیرزمینی که محلی برای دفن مردگان در معابد کهن است برساند و سکویی که از سنگ وگچ ساخته شده‌است دیده می‌شود که دهانه ورودی آن 80 سانتیمتر و سقفی کوتاه دارد.
  به فاصله 50 متر در سوی چپ غار اصلی، غار سوم که طول دهانه قوسی آن حدود 20 متر است قرار دارد گویا این غارها جزو یک واحد تأسیساتی ساختمانی بوده و به منزله حجره‌ها و توقفگاههای معبد یا پرستشگاهی بوده و در سطح زمین تا ورود به دهانه غار، پلکانی وجود داشته که آثار آن بر جای مانده است.

اماکن مرتبطتگ ها