City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

مقبره جلال آل احمد

(25 رای)


جلال آل احمد روشنفکر ديني، نويسنده و مترجم ايراني و همسر سيمين دانشور بود. مقبره جلال آل‌احمد در مسجد فيروزآبادي شهرري و در جوار بيمارستان فيروزآبادي قرار گرفته است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • مقبره جلال آل احمد
 • مقبره جلال آل احمد
 • مقبره جلال آل احمد
مقبره جلال آل احمد مقبره جلال آل احمد مقبره جلال آل احمد مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : رایگان
 • آدرس : شهرری - خیابان فدائیان اسلام - بعداز سه راه ورامین - مسجد فیروز آبادی

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

3.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»در سال 1326 کتاب «از رنجی که می بریم» چاپ شد که مجموعه 10 قصه کوتاه بود و در سال بعد «سه تار» به چاپ رسید. پس از این سالها آل احمد به ترجمه روی آورد. در این دوره، به ترجمه آثار «ژید» و«کامو»، «سارتر» و «داستایوسکی» پرداخت و در همین دوره با دکتر سیمین دانشور ازدواج کرد. «زن زیادی» نیز به این سال تعلق دارد.
در طی سالهای 1333 و 1334 «اورازان»، «تات نشینهای بلوک زهرا»، «هفت مقاله» و ترجمه مائده های زمینی را منتشر کرد و در سال 1337 «مدیر مدرسه» «سرگذشت کندوها» را به چاپ سپرد. دو سال بعد «جزیره خارک- در یتیم خلیج» را چاپ کرد. سپس از سال 40 تا 43 «نون و القلم»، «سه مقاله دیگر»، «کارنامه سه ساله»، «غرب زدگی» «سفر روس»، «سنگی بر گوری» را نوشت و در سال 45 «خسی در میقات» را چاپ کرد و هم «کرگدن» نمایشنامه ای از اوژان یونسکورا. «در خدمت و خیانت روشنفکران» و «نفرین زمین» و ترجمه «عبور از خط» از آخرین آثار اوست.
آل احمد در صحنه مطبوعات نیز حضور فعالانه مستمری داشت و در این مجلات و روزنامه ها فعالیت می کرد. نکته ای که در زندگی آل احمد جالب توجه است، زندگی مستمر ادبی او است. اگر حیات ادبی این نویسنده با دیگر نویسندگان همعصرش مقایسه شود این موضوع به خوبی مشخص می شود. جلال در سالهای فرجامین زندگی، با روحی خسته و دلزده از تفکرات مادی به تعمق در خویشتن خویش پرداخت تا آنجا که در نهایت، پلی روحانی و معنوی بین او و خدایش ارتباط برقرار کرد.
این نویسنده پر توان که همواره به حقیقت می اندیشید و از مصلحت اندیشی می گریخت، در اواخر عمر پر بارش، به کلبه ای در میان جنگلهای اسالم کوچ کرد. جلال آل احمد، نویسنده توانا و هنرمند دلیر به ناگاه در غروب روز هفدهم شهریور ماه سال 1348 در چهل و شش سالگی زندگی را بدرود گفت.

 • تاریخچه

  جلال الدین سادات آل احمد، معروف به جلال آل احمد، فرزند سید احمد حسینی طالقانی در محله سید نصرالدین از محله های قدیمی شهر تهران به دنیا آمد، او در سال 1302 پس از هفت دختر متولد شد و نهمین فرزند پدر و دومین پسر خانواده بود. پدرش در کسوت روحانیت بود و از این رو جلال دوران کودکی را در محیطی مذهبی گذراند. تمام سعی پدر این بود که از جلال، برای مسجد و منبرش جانشینی بپرورد.
  جلال پس از اتمام دوره دبستان، تحصیل در دبیرستان را آغاز کرد، اما پدر که تحصیل فرزند را در مدارس دولتی نمی پسندید و پیش بینی می کرد که آن درسها، فرزندش را از راه دین و حقیقت منحرف می کند، با او مخالفت کرد.
  پس از ختم تحصیل دبیرستانی، پدر او را به نجف نزد برادر بزرگش سید محمد تقی فرستاد تا در آنجا به تحصیل در علوم دینی بپردازد، البته او خود به قصد تحصیل در بیروت به این سفر رفت، اما در نجف ماندگار شد. این سفر چند ماه بیشتر دوام نیاورد و جلال به ایران بازگشت.
  پس از بازگشت از سفر، آثار شک و تردید و بی اعتقادی به مذهب در او مشاهده می شود که بازتابهای منفی خانواده را به دنبال داشت.
 • ویژگی ها

  آل احمد در سال 1323 به حزب توده ایران پیوست و عملاً از تفکرات مذهبی دست شست. دوران پر حرارت بلوغ که شک و تردید لازمه آن دوره از زندگی بود، اوج گیری حرکت های چپ گرایانه حزب توده ایران و توجه جوانان پرشور آن زمان به شعارهای تند وانقلابی آن حزب و درگیری جنگ جهانی دوم عواملی بودند که باعث تغییر مسیر فکری آن احد شدند. همه این عوامل دست به دست هم داد تا جوانکی با انگشتری عقیق با دست و سر تراشیده، تبدیل شد به جوانی مرتب و منظم با یک کراوات و یکدست لباس نیمدار آمریکایی شود.
  در سال 1324 با چاپ داستان «زیارت» در مجله سخن به دنیای نویسندگی قدم گذاشت و در همان سال، این داستان در کنار چند داستان کوتاه دیگر در مجموعه "دید و بازدید" به چاپ رسید.
  آل احمد که از دانشسرای عالی در رشته ادبیات فارسی فارغ التحصیل شده بود، او تحصیل را در دوره دکترای ادبیات فارسی نیز ادامه داد، اما در اواخر تحصیل از ادامه آن دوری جست و به قول خودش «از آن بیماری (دکتر شدن) شفا یافت». به علت فعالیت مداومش در حزب توده، مسؤولیتهای چندی را پذیرفت.
  در سال 1326 به استخدام آموزش و پرورش درآمد. در همان سال، به رهبری خلیل ملکی و 10 تن دیگر از حزب توده جدا شد. آنها از رهبری حزب و مشی آن انتقاد می کردند و نمی توانستند بپذیرند که یک حزب ایرانی، آلت دست کشور بیگانه باشد. در این سال با همراهی گروهی از همفکرانش طرح استعفای دسته جمعی خود را نوشتند.
Map Data
Map data ©2016 Google
Map DataMap data ©2016 Google
Map data ©2016 Google

اماکن مرتبطتگ ها

مقبره جلال آل احمد مسجد فيروزآبادي شهرري مقبره جلال آل احمد مقبره مسجد فيروزآبادي مقبره شهرري جلال آل احمد مقبره مقبره مسجد فيروزآبادي جلال آل احمد شهرري مسجد فيروزآبادي مقبره مسجد فيروزآبادي جلال آل احمد مسجد فيروزآبادي شهرري شهرري مقبره شهرري جلال آل احمد شهرري مسجد فيروزآبادي مقبره جلال آل احمد مسجد فيروزآبادي مقبره جلال آل احمد شهرري مقبره مسجد فيروزآبادي جلال آل احمد مقبره مسجد فيروزآبادي شهرري مقبره شهرري جلال آل احمد مقبره شهرري مسجد فيروزآبادي جلال آل احمد مقبره مسجد فيروزآبادي جلال آل احمد مقبره شهرري جلال آل احمد مسجد فيروزآبادي شهرري جلال آل احمد مسجد فيروزآبادي مقبره جلال آل احمد شهرري مقبره جلال آل احمد شهرري مسجد فيروزآبادي مسجد فيروزآبادي مقبره جلال آل احمد مسجد فيروزآبادي مقبره شهرري مسجد فيروزآبادي جلال آل احمد مقبره مسجد فيروزآبادي جلال آل احمد شهرري مسجد فيروزآبادي شهرري مقبره مسجد فيروزآبادي شهرري جلال آل احمد شهرري مقبره جلال آل احمد شهرري مقبره مسجد فيروزآبادي شهرري جلال آل احمد مقبره شهرري جلال آل احمد مسجد فيروزآبادي شهرري مسجد فيروزآبادي مقبره شهرري مسجد فيروزآبادي جلال آل احمد مقبره جلال آل احمد مسجد فيروزآبادي شهرري مقبره مسجد فيروزآبادي شهرري جلال آل احمد مقبره شهرري جلال آل احمد مسجد فيروزآبادي مقبره مسجد فيروزآبادي جلال آل احمد شهرري مقبره مسجد فيروزآبادي شهرري جلال آل احمد مقبره جلال آل احمد شهرري مسجد فيروزآبادي جلال آل احمد مقبره مسجد فيروزآبادي شهرري جلال آل احمد مقبره شهرري مسجد فيروزآبادي جلال آل احمد مسجد فيروزآبادي شهرري مقبره جلال آل احمد مسجد فيروزآبادي مقبره شهرري