City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

مقبره جهان پهلوان تختي

(65 رای)


مقبره جهان پهلوان تختي، کشتي گير نامدار ايراني و پهلوان معاصر کشور در گورستان ابن بابويه شهر ري قرار دارد. اين گورستان به عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • مقبره جهان پهلوان تختي
 • مقبره جهان پهلوان تختي
 • مقبره جهان پهلوان تختي
 • مقبره جهان پهلوان تختي
مقبره جهان پهلوان تختي مقبره جهان پهلوان تختي مقبره جهان پهلوان تختي مقبره جهان پهلوان تختي مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : رایگان
 • آدرس : شهرری - خیابان ابن‌بابویه - بالاتر از سه‌ راه ورامین

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

3.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»اِبنِ بابویه نخستین گورستان شهر ری و دومین گورستان تهران است که بسیاری از مشاهیر ایران در آن دفن هستند. نام این گورستان برگرفته از نام محمد بن بابُویه معروف به شیخ صدوق یکی از فقها و دانشمندان شیعه است که آرامگاه او در آنجا واقع شده‌است.

 • تاریخچه

  غلامرضا تختي در روز پنجم شهريور ماه 1309 در خانواده اي متوسط و مذهبي در محله خاني آباد تهران به دنيا آمد."رجب خان"- پدرتختي- غير از وي دو پسر و دو دختر ديگر نيز داشت که همه آنها از غلامرضا بزرگتر بودند."حاج قلي"، پدر بزرگ غلامرضا، فروشنده خواروبار و بنشن بود. از قول رجب خان، تعريف مي کنند که حاج قلي در دکانش بر روي تخت بلندي مي نشست و به همين سبب در ميان اهالي خاني آباد به حاج قلي تختي شهرت يافته بود. همين نام بعدها به خانواده هاي رجب خان منتقل شد و به " نام خانوادگي" تبديل شد.
  رجب خان با پولي که از ماترک پدرش به دست آورده بود، در محل سابق انبار راه آهن زميني خريده و يک يخچال طبيعي احداث کرده بود و از همين راه مخارج زندگي خانوادگي پرجمعيت خود را تامين مي کرد. نخستين واقعه اي که در کودکي غلامرضا روي داد و ضربه اي بزرگ و فراموش نشدني در روح او وارد کرد، آن بود که مرحوم پدرش براي تامين معاش خانواده ناچار شد خانه مسکوني خود را گرو بگذارد.
  تختي سال ها بعد در آخرين مصاحبه خود با يادآوري اين ماجراي تلخ مي گويد:" يک روز طلبکاران به خانه ما آمدند و اثاثيه خانه و ساکنينش را به کوچه ريختند، ما مجبور شديم که دو شب را توي کوچه بخوابيم. شب سوم اثاثيه را برديم به خانه همسايه ها و دو اتاق اجاره کرديم. چندي بعد روزگار عرصه را بيشتر بر پدرم تنگ کرد تا اين که مجبور شد يخچال طبيعي اش را نيز بفروشد. اين حوادث تاثير فراواني در روحيه پدرم گذاشت و باعث اختلال روحي او در سال هاي آخر عمر شد."
  در چنان شرايطي، غلامرضا تنها 9 سال به تحصيل پرداخت. وي خود مي گويد:" مدت 9 سال در دبستان و دبيرستان منوچهري که در همان خاني آباد قرار داشت، درس خواندم، ولي تنها خاطره اي که از دوران تحصيل به ياد دارم، اين است که هيچ وقت شاگرد اول نشدم، اما زندگي در ميان مردم و براي مردم درس هايي به من آموخت که فکر مي کنم هرگز نمي توانستم در معتبرترين دانشگاه ها کسب کنم.
  زندگي همچنين به من آموخت که مردم را دوست بدارم و تا آن جا که در حد توانايي من است، به آنان کمک کنم، حال اين کمک از چه طريقي و از چه راهي باشد، مهم نيست. هر کس به قدر تواناييش..."
 • ویژگی ها

  تختی در دوران زندگی ورزشی‌اش رکورددار شرکت در المپیک‌ها و کسب بیشترین مدال از این آوردگاه بود. درچهار دوره المپیک حضور داشت و حاصل آن یک طلا، دو نقره و یک عنوان چهارم بود که در کشتی ایران این امر اتفاق نادری است. جهان پهلوان علاوه بر قهرمانی، به لحاظ منش و رفتار انسانی و سجایای اخلاقی پسندیده و جوانمردی و نوع دوستی شهره خاص و عام بوده‌است.
  او زندگی خود را وقف مردم کرده بود. شادروان تختی در ورزش باستانی و کشتی پهلوانی نیز دارای تبحر و مهارت بود، چنان که سه بار پهلوان ایران شد و هر بار کشتی‌گیران نامداری را مغلوب کرد.
  وی چهار ماه پس از بازگشت از آخرین سفر خود (تولیدو، ۱۹۶۶) در آبان ماه سال ۱۳۴۵ زندگی مشترک خود را با همسرش آغاز کرد که حاصل آن تولد بابک در سال ۱۳۴۶ بود. پس از گذشت چهار ماه از تولد فرزندش، خبر درگذشت وی تحت عنوان خودکشی اعلام شد و همه را در اندوهی عظیم و بهتی شگفت‌انگیز فرو برد.
  در مورد قتل و یا خودکشی وی دلایلی همچون ناراحتی‌های روحی و مشکلات مالی آوردند ولی هیچ گونه بازرسی برای قتل وی به صورت جدی شکل نگرفته است.

 • سایر اطلاعات

  بازیهای المپیک:
  پنجاه و دو هلسینکی :مدال نقره ۷۹ کیلو گرم
  پنجاه و شش ملبورن: مدال طلا ۸۷ کیلو گرم
  شست رم: مدال نقره ۸۷ کیلو گرم
  شست و چهار توکیو: چهارم۹۷ کیلو گرم

  قهرمانی جهان:
  پنجاه و یک هلسینکی: مدال نقره ۷۹ کیلو گرم
  پنجاه و چهار توکیو: نفر پنجم ۸۷ کیلو گرم
  شست و یک یوکوهاما: مدال طلا ۸۷ کیلو گرم
  شست و دو تولیدو: مدال نقره ۹۷ کیلو گرم

  بازیهای آسیایی:
  پنجاه هشت توکیو: مدال طلا ۸۷ کیلو گرم
  جمع مدالهای غلامرضا تختی: هشت، ۴ طلا، ۴ نقره
  المپیک ۳ - جهانی ۴ - بازیهای آسیایی ۱

  تختی اولین کشتی گیر ایرانی است که موفق شد در سه وزن مختلف صاحب مدال‌های جهانی و المپیک بشود: جهانی ۵۱ و المپیک ۵۲ (در ۷۹ کیلوگرم)، المپیک ۵۶، ۶۰، جهانی تهران و یوکوهاما (در ۸۷ کیلو) و جهانی ۶۲ تولیدو در ۹۷ کیلو.

اماکن مرتبطتگ ها

قبر تختي ابن بابويه بزنيم بيرون قبر تختي قبر ابن بابويه قبر بزنيم بيرون تختي قبر قبر ابن بابويه تختي بزنيم بيرون ابن بابويه قبر ابن بابويه تختي ابن بابويه بزنيم بيرون بزنيم بيرون قبر بزنيم بيرون تختي بزنيم بيرون ابن بابويه قبر تختي ابن بابويه قبر تختي بزنيم بيرون قبر ابن بابويه تختي قبر ابن بابويه بزنيم بيرون قبر بزنيم بيرون تختي قبر بزنيم بيرون ابن بابويه تختي قبر ابن بابويه تختي قبر بزنيم بيرون تختي ابن بابويه بزنيم بيرون تختي ابن بابويه قبر تختي بزنيم بيرون قبر تختي بزنيم بيرون ابن بابويه ابن بابويه قبر تختي ابن بابويه قبر بزنيم بيرون ابن بابويه تختي قبر ابن بابويه تختي بزنيم بيرون ابن بابويه بزنيم بيرون قبر ابن بابويه بزنيم بيرون تختي بزنيم بيرون قبر تختي بزنيم بيرون قبر ابن بابويه بزنيم بيرون تختي قبر بزنيم بيرون تختي ابن بابويه بزنيم بيرون ابن بابويه قبر بزنيم بيرون ابن بابويه تختي قبر تختي ابن بابويه بزنيم بيرون قبر ابن بابويه بزنيم بيرون تختي قبر بزنيم بيرون تختي ابن بابويه قبر ابن بابويه تختي بزنيم بيرون قبر ابن بابويه بزنيم بيرون تختي قبر تختي بزنيم بيرون ابن بابويه تختي قبر ابن بابويه بزنيم بيرون تختي قبر بزنيم بيرون ابن بابويه تختي ابن بابويه بزنيم بيرون قبر تختي ابن بابويه قبر بزنيم بيرون