City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

مقبره عبدالحسين تيمورتاش

(104 رای)


عبدالحسين تيمورتاش ملقب به سردار معززالملک و سردار معظم خراساني، دولتمرد ايراني دوره‌هاي قاجار و پهلوي بود. تيمورتاش از کساني بود که در برانداختن قاجارها و برآوردن پهلوي‌ها کوشش بسيار کرد. در دوره رضاشاه نخستين وزير دربار بود و نقش مهمي در سياست خارجي ايران بازي کرد. چند سال بعد مورد غصب رضاشاه واقع شد و در ۱۳۱۲ در زندان قصر کشته شد. وي هم اکنون در آستان امامزاده عبدالله تهران مدفون است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • مقبره عبدالحسين تيمورتاش
مقبره عبدالحسين تيمورتاش مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : رایگان
 • آدرس : شهر ری - سه راه ورامین - امامزاده عبدالله (ع)

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

3.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»تیمورتاش از طرف مردم خراسان در دومین دورهٔ مجلس شورای ملی نماینده بود. با بسته شدن مجلس او به فرماندهی نیروهای نظامی خراسان برگزیده شد. وی در دوره‌های آینده مجلس نیز تا مجلس ششم نماینده بود. در زمان میان دو مجلس سوم و چهارم حاکم گیلان شد و به نبرد با نیروهای میرزا کوچک خان جنگلی پرداخت و گروهی را از جمله دکتر حشمت را به دار آویخت و سرانجام برکنار شد.
در روند کودتای ۱۲۹۹ سید ضیاءالدین طباطبایی بازداشت و به قم تبعید شد و تا بر سر کار آمدن احمد قوام هم در تبعید ماند. در دوره چهارم مجلس در کنار سید حسن مدرس و سید محمد تدین حزب اصلاح‌طلبان را پدید آوردند. او در زمان عقد قرارداد ۱۹۱۹ از مخالفان سرسخت آن پیمان بود. وی در دولت مشیرالدوله وزیر عدلیه شد. در ۱۳۰۱ والی کرمان و بلوچستان شد. در کابینه سردار سپه (رضاشاه پهلوی آینده) به وزارت تجارت و فوائد عامه رسید. او از کسانی بود که در برانداختن قاجارها و برآوردن پهلوی‌ها کوشش بسیار کرد. تیمورتاش به رضاشاه بسیار نزدیک شد و پس از پادشاهی نخستین شاه پهلوی در ۲۵ آذر ۱۳۰۴ وزیر دربار شد.
در ۱۳۰۵ به حل اختلاف‌های میان شوروی و ایران پرداخت. او از این پس نقش مهمی را در سیاست خارجی ایران بازی کرد. وی از همراهان محمدرضاشاه پهلوی - که آن زمان ولیعهد بود - در سفر به سوئیس برای آموزش بود.

 • تاریخچه

  عبدالحسین پسر کریمداد نردینی بجنوردی - که از زمین‌داران بزرگ خراسان بود - در بجنورد زاده شد. پدرش او را در ۱۳ سالگی برای آموزش به عشق‌آباد فرستاد. پس از آموختن زبان روسی وی راهی سن‌پترزبورگ شد و در آموزشگاه جنگی نیکلائف به پی‌گیری آموخته‌هایش پرداخت. وی در این زمان با نام خان‌نردینسکی شناخته می‌شد. به زودی فرانسوی را نیز آموخت و در جایگاه ترجمان در ۲۴ سالگی در وزارت امور خارجه به‌کار پرداخت.
  در جریان انقلاب مشروطه به مشروطه‌خواهان پیوست. او که علاوه بر تسلط بر روسی و فرانسوی، با زبان‌های انگلیسی و ترکی نیز آشنایی داشت، شیفته ادبیات فارسی نیز بود.
 • ویژگی ها

  درباره علت برکناری و سرنوشت بعدی تیمورتاش دیدگاه های متفاوتی بیان شده‌است. ظاهراً مجموعه عواملی سبب قتل تیمورتاش شده‌است. از جمله این عوامل دخالت بیش از حد او در امور سیاسی کشور و فزونی قدرتش بود که وی را از حد مستخدم شاه خارج کرده و مایه بدبینی و سوءظن شاه شده بود. تیمورتاش خود دسیسه افرادی چون محمدحسین آیرم رئیس شهربانی وقت تقی زاده و نواب را زمینه ساز سقوطش ذکر کرده‌است. نگرانی رضاشاه از آینده فرزندش که ولیعهد و جانشین او محسوب می‌شد از دیگر دلایل دور کردن تیمورتاش از صحنه قدرت به شمار می‌رود، زیرا رضاشاه می‌پنداشت تیمورتاش قدرتمند مجال حضور به ولیعهد سیزده ساله را نخواهد داد و خود جانشین پهلوی می‌شود.
  در مردادماه سال ۱۳۰۵ تیمورتاش به عنوان نماینده فوق العاده ایران برای انعقاد قرارداد تجاری و رفع اختلافات موجود با دولت شوروی راهی مسکو شد، ولی از این سفر سیاسی موفقیتی کسب نشد. در سال ۱۳۰۸ در پی بروز اختلافات بین شرکت نفت انگلیس و ایران، سر جان کدمن، مدیرکل شرکت، پیشنهاد تمدید قرارداد دارسی را مطرح کرد. رضاشاه که از ابتدای سلطنت خود درصدد افزایش سهم ایران از نفت بود تیمورتاش را به همراه ولیعهد که برای ادامه تحصیل عازم سوئیس بود به انگلستان فرستاد. در این سفر که در سال ۱۳۱۰ انجام شد تیمورتاش به گفتگو با سر جان سایمون وزیر امور خارجه انگلیس و سایر مقامات دولتی پرداخت که از این مذاکرات نیز نتیجه مثبتی عاید نگردید. وی در راه بازگشت از سفر از طریق روسیه، در مسکو با چند تن از مقامات رسمی مسکو از جمله وُرُشیلف، وزیر جنگ شوروی دیدار و مذاکره محرمانه کرد.
  انگلیسی‌ها که می‌دانستند رجال ایران و حتی رضاشاه زیر نفوذ تیمورتاش قرار دارند سعی در نابودی وی کردند. مطبوعات انگلیس و سایر کشورهای زیر سلطه انگلستان مطالبی را در مورد پیشرفت ایران و جانشینی تیمورتاش مطرح کردند و شایع شد که کیف محتوی اسناد مهم مفقود شده‌است. سرانجام در آذرماه سال ۱۳۱۱ به دستور رضاشاه قرارداد دارسی لغو و تیمورتاش متهم به جاسوسی گردید.
 • منبع

  زندگی طوفانی، خاطرات سید حسن تقی زاده
  دانشنامه رشد.
  دانشنامه جهان اسلام

اماکن مرتبطتگ ها

تيمورتاش قبر تهران گردشگري تاريخي تيمورتاش قبر تيمورتاش تهران تيمورتاش گردشگري تاريخي قبر تيمورتاش تيمورتاش تهران قبر گردشگري تاريخي تهران تيمورتاش تهران قبر تهران گردشگري تاريخي گردشگري تاريخي تيمورتاش گردشگري تاريخي قبر گردشگري تاريخي تهران تيمورتاش قبر تهران تيمورتاش قبر گردشگري تاريخي تيمورتاش تهران قبر تيمورتاش تهران گردشگري تاريخي تيمورتاش گردشگري تاريخي قبر تيمورتاش گردشگري تاريخي تهران قبر تيمورتاش تهران قبر تيمورتاش گردشگري تاريخي قبر تهران گردشگري تاريخي قبر تهران تيمورتاش قبر گردشگري تاريخي تيمورتاش قبر گردشگري تاريخي تهران تهران تيمورتاش قبر تهران تيمورتاش گردشگري تاريخي تهران قبر تيمورتاش تهران قبر گردشگري تاريخي تهران گردشگري تاريخي تيمورتاش تهران گردشگري تاريخي قبر گردشگري تاريخي تيمورتاش قبر گردشگري تاريخي تيمورتاش تهران گردشگري تاريخي قبر تيمورتاش گردشگري تاريخي قبر تهران گردشگري تاريخي تهران تيمورتاش گردشگري تاريخي تهران قبر تيمورتاش قبر تهران گردشگري تاريخي تيمورتاش تهران گردشگري تاريخي قبر تيمورتاش گردشگري تاريخي قبر تهران تيمورتاش تهران قبر گردشگري تاريخي تيمورتاش تهران گردشگري تاريخي قبر تيمورتاش قبر گردشگري تاريخي تهران قبر تيمورتاش تهران گردشگري تاريخي قبر تيمورتاش گردشگري تاريخي تهران قبر تهران گردشگري تاريخي تيمورتاش قبر تهران تيمورتاش گردشگري تاريخي