City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

مقبره عمادالکتاب

(76 رای)


ميرزا محمدحسين سيفي قزويني (۱۲۴۰ - ۱۳۱۵ خورشيدي) ملقب به عمادُالکُتّاب و از استادان خوشنويس خط نستعليق در يکصد سال گذشته بود که پيرو و گسترش دهندهٔ سبک و شيوهٔ خاص ميرزاي کلهر است. مقبره وي هم اکنون در جوار امام زاده عبدالله تهران قرار دارد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • مقبره عمادالکتاب
مقبره عمادالکتاب مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

3.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»میرزا محمدحسین سیفی قزوینی آخرین حلقه از زنجیره استادان قدیم خوشنویسی است که این هنر را به خوشنویسان معاصر پیوند داد. عمادالکتاب از مقلدان سبک خوشنویسی میرزا محمدرضا کلهر بود که پس از فوت او خوشنویس مهم دیگری بر جای نبود. از عمادالکتاب به‌عنوان کامل‌کنندهٔ شیوهٔ کلهر نام می‌برند. او بدون آنکه مستقیم شاگرد کلهر باشد از روی کتاب‌های چاپی وی به تمرین خط پرداخت و با وفاداری و وسواس زیاد شیوه او را آموخت و بدون آنکه در این شیوه دخل و تصرف زیادی بکند آن را به دیگران منتقل کرد. عمادالکتاب افزون بر نستعلیق در ابعاد بزرگ و کوچک (جلی و خفی) خط نسخ و شکسته نستعلیق را خوش می‌نوشته است. او مروج کتابچه‌های «رسم المشق» است.
همچنین عمادالکتاب از نقاشی آب رنگ و سیاه قلم سررشته داشته است. و تصویری از خوداو به قلم خودش باقی است.

 • تاریخچه

  میرزا محمدحسین سیفی قزوینی در قزوین در ۲۷ فروردین ۱۲۴۰ شمسی (۱۲۸۵ قمری) متولد شد و غالب عمرش به کتابت و تعلیم خط نستعلیق گذشت. پدرش قباله‌نویس بود و مادرش از سادات سیفی قزوین، از این رو به این مناسبت سید بودن مادر، میرزا نامیده شد.
  مدتی نزد میرزا محمدعلی خوشنویس خط آموخت. در چهارده‌سالگی برای کار نزد تاجری از اهالی شیروان به بادکوبه رفت. در شانزده‌سالگی پای پیاده راهی عتبات شد و سه سال در کاظمین ماند و از راه نوشتن خط زندگی کرد. می‌گویند آنقدر معیشت بر او سخت بود که حتی نمی‌توانست به کربلا برود. سرانجام همراه یکی از علما به کربلا رفت و پنج سال در این شهر و نجف اقامت کرد و ضمن نوشتنِ خط، علوم دینی خواند و سرانجام از تنگدستی به ستوه آمد و به ایران باز گشت. دو سال در تهران ماند و ازدواج کرد. در سال ۱۲۷۱ شمسی در خیابان ناصرخسرو آموزشگاه خوشنویسی دایر کرد و اسم آن را «دارالکتابه» گذاشت.
  او نسخه‌ای از شاهنامهٔ فردوسی را برای مظفرالدین شاه خوشنویسی کرد و به این مناسبت لقب «عمادالکتاب» گرفت. در انقلاب مشروطه به جرگهٔ آزادی‌خواهان پیوست و در کودتای محمدعلی‌شاهی آوارهٔ کوه و بیابان شد. پس از فرار شاه مستبد، هفت سال معلم مشق احمدشاه شد.
  وی قبل از دورهٔ مشروطیت جزو کاتبان وزارت انطباعات و در دورهٔ سلطنت احمدشاه قاجار، مدتی در وزارت داخله، منشی و همان اوقات معلم مشق خط سلطان احمدشاه نیز بود. در چند سال اواخر عمر نیز در دربار پهلوی سمت خوشنویس مخصوص داشت.
 • ویژگی ها

  عمادالکتاب در سن ۷۵ سالگی در بیست و ششم تیرماه سال ۱۳۱۵ ه‍.ش / ۲۷ ربیع‌الثانی ۱۳۵۵ ه‍. ق در تهران درگذشت و در امامزاده عبدالله شهرری دفن شد.
  عماد الکتاب یک دوره خودآموز خوشنویسی با عنوان «رسم المشق» به چاپ رساند. وی اولین خوشنویسی است که کتابچه‌های رسم المشق یا رسم الخط را برای استفاده نوآموزان ابداع کرد که این ابتکار عمادالکتاب در رواج دوباره خوشنویسی پس از گسستکی زنجیرهٔ مکتب استادان قدیم بسیار موثر بود و نقشی قطعی در فراگیر شدن شیوهٔ خوشنویسی کلهر که او دنبال می‌کرد داشت.
  از دیگر کارهای او کتابت بسیار نفیس شاهنامه فردوسی معروف به «امیربهادری» است که در تهران به چاپ رسیده است. او این کتاب را برای مظفرالدین شاه نوشت و به همین مناسبت لقب «عمادالکتاب» گرفت.
 • منبع

  فضایلی، حبیب‌الله. اطلس خط. انتشارات مشعل اصفهان. چاپ دوم، اصفهان۱۳۶۲ش.
  مشاهیر قزوین، مهدی نورمحمدی، چاپ سوم 1389.
  وب‌گاه روزنامه مردم‌سالاری
  فرهنگ دهخدا
  شبکه اطلاع رسانی استان قزوین

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها

مقبره عمادالکتاب تهران امامزاده عبدالله مقبره عمادالکتاب مقبره تهران مقبره امامزاده عبدالله عمادالکتاب مقبره مقبره تهران عمادالکتاب امامزاده عبدالله تهران مقبره تهران عمادالکتاب تهران امامزاده عبدالله امامزاده عبدالله مقبره امامزاده عبدالله عمادالکتاب امامزاده عبدالله تهران مقبره عمادالکتاب تهران مقبره عمادالکتاب امامزاده عبدالله مقبره تهران عمادالکتاب مقبره تهران امامزاده عبدالله مقبره امامزاده عبدالله عمادالکتاب مقبره امامزاده عبدالله تهران عمادالکتاب مقبره تهران عمادالکتاب مقبره امامزاده عبدالله عمادالکتاب تهران امامزاده عبدالله عمادالکتاب تهران مقبره عمادالکتاب امامزاده عبدالله مقبره عمادالکتاب امامزاده عبدالله تهران تهران مقبره عمادالکتاب تهران مقبره امامزاده عبدالله تهران عمادالکتاب مقبره تهران عمادالکتاب امامزاده عبدالله تهران امامزاده عبدالله مقبره تهران امامزاده عبدالله عمادالکتاب امامزاده عبدالله مقبره عمادالکتاب امامزاده عبدالله مقبره تهران امامزاده عبدالله عمادالکتاب مقبره امامزاده عبدالله عمادالکتاب تهران امامزاده عبدالله تهران مقبره امامزاده عبدالله تهران عمادالکتاب مقبره عمادالکتاب تهران امامزاده عبدالله مقبره تهران امامزاده عبدالله عمادالکتاب مقبره امامزاده عبدالله عمادالکتاب تهران مقبره تهران عمادالکتاب امامزاده عبدالله مقبره تهران امامزاده عبدالله عمادالکتاب مقبره عمادالکتاب امامزاده عبدالله تهران عمادالکتاب مقبره تهران امامزاده عبدالله عمادالکتاب مقبره امامزاده عبدالله تهران عمادالکتاب تهران امامزاده عبدالله مقبره عمادالکتاب تهران مقبره امامزاده عبدالله