City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

مقبره پيغمبران

(56 رای)


مقبره پيغمبران در ۲۰ کيلومتري شرق شهر سمنان بر فراز کوه مرتفعي واقع شده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • مقبره پيغمبران
 • مقبره پيغمبران
 • مقبره پيغمبران
 • مقبره پيغمبران
مقبره پيغمبران مقبره پيغمبران مقبره پيغمبران مقبره پيغمبران مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

2.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»با توجه به کتیبه موجود در ایوان شرقی مقبره پیغمبران، که در حال حاضر قسمتی از آن به علت بی توجهی از بین رفته و همچنین اعتقادات مردم سمنان‌، صاحب مدفون در بقعه دو نفر به اسامی "سام" و "لام" از فرزندان حضرت نوح پیغمبرند که مشهور به "سام النبی" و "لام النبی" هستند.
مفاد مطالب نوشته شده بر روی کتیبه چنین است: "در بیان نسب شریف پیغمبران سام و لام علیه‌السلام بدان که دو بزرگوار دو پیغمبرند از نسل نوح، یکی سام و یکی لام پسران عراق بن عالم بن سام بن نوح هستند، بنای سمنان از ایشان شده. از راه البرز به سمنان آمده و قلعه جنبدان و اسفنجان و ناسار و کوشمغان و زاوغان(اسامی محلات قدیمی شهر سمنان) را بنا نهادند و بعضی از مردم سمنان از نسل سام و لامند و وجه تسمیه سمنان آن است که باعث آن سمنک پیغمبر شده و این کوه را سیمنک می‌نامند."

 • تاریخچه

  بقعه پیغمبران مربوط به دوره قاجار است.
 • ویژگی ها

  این اثر در تاریخ ۵ آذر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۴۲۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 • سیمای عمومی

  این بقعه متبرکه دارای گنبد مخروطی شکل به شعاع 20 متر و با گریو کوتاهی است که ارتفاع آن از سطح بام مقبره حدود 4.5 متر است. فاقد کاشی بوده و از داخل دارای آینه کاری بسیار زیبایی است. حرم به صورت مربع شکل به ضلع 5.5 متر است که در وسط ضریح، فلزی سبز رنگ مشبک به طول 3 متر و عرض 2 و به ارتفاع 2.70 متر بر روی قبر ساخته و نصب شده است و زیر آن سنگ مرمر قرار دارد و روی آن نسب پیغمبران حک شده است.
  در سمت جنوبی و شرقی بقعه، بیرون مقصوره دو ایوان و دو پیش فضا وجود دارد و دو طرف دیگر آن پرتگاه و دره است.
 • امکانات ویژه

  در سال 89 نسبت به ساخت حسینیه و مسجد و زائرسرا در این بقعه متبرکه اقدام شده است. همچنین در اطراف صحن شرقی 9 حجره برای سکونت زائران وجود دارد که تعداد 3 حجره آن در ضلع شمالی و 3 حجره و یک انباری در ضلع شرقی و دو حجره در ضلع جنوبی بوده که برای استفاده زائرین مرمت شده است.
  در سال‌های 80 تا 84 هیئت امناء به علت استقبال زائران و کمبود فضای اسکان و آب مورد نیاز مراجعان منبع آب جدیدی با گنجایش 200 هزار لیتر ذخیره آب در کنار این بقعه ساخته است. همچنین تعدادی سکوی سیمانی جهت اسکان موقت زائران و استفاده از چادر در آن محل‌ها پیش بینی شده است.
  همچنین در سال 1372، چهار اطاق اسکان موقت زائران در منتهی‌الیه جاده (پایین کوه) احداث و توسط اداره بهداشت محیط، نیز امکانات بهداشتی نیز در این زایرسراها فراهم شده است.
 • منبع

  خبرگزاری ایسنا
  سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
 • مسیر خودروی شخصی زائرانی که قصد رفتن به محل این بقعه را با وسیله نقلیه دارند، پس از پیمودن 27 کیلومتر با اتومبیل و گذشتن از چند کلاته و مسیر رودخانه و جاده خاکی پرپیج و خم به پای کوه مرتفعی می‌رسند که در گذشته زائران بایستی تا فراز کوه که محل مقبره است را با اسب و الاغ و یا پیاده طی می‌کردند. اما در سال‌های اخیر نسبت به احداث جاده جدید از پای جاده تا محل بقعه و تامین برق بقعه اقداماتی به عمل آمده است.

اماکن مرتبطتگ ها