City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

منطقه حفاظت شده آرک و کرنگ بيرجند

(13 رای)


 منطقه حفاظت شده آرک و کرنگ با وسعت ساحت 23,571 هكتار در استان خراسان جنوبي و در 80 کيلومتري جنوب غربى بيرجند واقع شده است، اين منطقه يكى از نواحى جنگلى و زيباى استان محسوب مى‏ شود.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»غالب پوشش گياهى منطقه حفاظت شده آرک و کرنگ بیرجند را درختان بادامشك، بنه، گز و تاغ، و گياهان دارويى همچون گل زوفا، كلپوره، شاه تره، خاكشير، درمنه و... تشكيل مى ‏دهند.
همچنين در منطقه حفاظت شده آرک و کرنگ بیرجند جانوران و پرندگانى مانند گرگ، روباه، شغال، خرگوش، قوچ، بزكوهى، كبك، تيهو و سينه سياه و ... وجود دارند كه در شمار ثروت‏هاى طبيعى به شمار مى ‏روند.

 • تاریخچه

  منطقه آرك و گرنگ بر اساس آگهي رسمي مصوبه شماره 270 شورايعالي حفاظت محيط زيست مورخ 19/01/85 به عنوان منطقه حفاظت شده معرفي گرديده است.
 • ویژگی ها

  حدود اربعه
  شمالاً: از کلاته شمس در امتداد جاده خاکي تا بين آباد و از اين نقطه تا روستاي آرک و پس از گذشتن از روستاي حامي تا دهن رود.
  غرباً: از دو راهي تقاطع جاده آسفالته کرمان- بيرجند و جاده فرعي روستاي گرنگ تا روستاي دهن رود
  جنوباً: از تقاطع جاده قديم بيرجند- خور و جاده آرک به خوسف تا تقاطع جاده آسفالته کرمان - بيرجند تا دو راهي گرنگ.
  شرقاً: از دو راهي جاده قديم بيرجند - کرمان و جاده خوسف و آرک تا دو راهي کلاته شمس.
  از نظر توپوگرافي منطقه حفاظت شده آرک و کرنگ بیرجند عمدتاً كوهستاني و صخره اي است. نواحي دشتي در جنوب منطقه واقع شده و در سمت شمال داراي کوهستانهاي مرتفع و تپه ماهوري مي¬باشد و از نظر اقليمي منطقه در ناحيه خشک و نيمه خشک قرار گرفته و تقريباً تمامي پديده¬هاي طبيعي مثل کوه, تپه, چشمه, رودخانه و قنات¬هاي مختلف در آن به چشم مي¬خورد.
  از نظر پوشش گياهي، گياه غالب در منطقه آرک وگرنگ در حال حاضر در مناطق دشتي درمنه و در ارتفاعات درختچه¬هاي بنه و بادامشک مي¬باشد و ساير گياهان موجود عبارتند از: زيره, مستار, کلپوره, گل زوفا, کاکوتي, گل بومادران, آويشن, لاله قرمز ،آنغوزه، پرند, انجيرکوهي, گون, گز, بيد, کلاه ميرحسن, خارشتر, افدرا و برخي از گياهان خانواده کاسني مي¬باشد.
  از نظر حیات وحش پستانداران مختلف از جمله کل و بز، گرگ، شغال، روباه، خرگوش, تشي و ... و پرندگان مختلفي از جمله کبک, تيهو, باقرقره, کبوتر چاهي, زاغ، انواع عقاب و پرندگان گوشتخوار، انواع گنجشک سانان و... در منطقه حضور دارند. صخره هاي صعب العبور زيستگاه گونه شاخص منطقه، کل و بز است.
 • سایر اطلاعات

  جاذبه های اکوتوریستی: با عنایت به اینکه در منطقه حفاظت شده آرک و گرنگ طرح مدیریت انجام نگرفته و در حال حاضر نیز قراردادی به شماره 15493 مورخ 17/12/90 جهت اجرای طرح مطالعاتی- پزوهشی منطقه حفاظت شده آرک و گرنگ با دانشگاه محیط زیست کرج به امضاء رسیده است، تاکنون هیچگونه سرمایه گذاری برای امر تفریح و تفرج از سوی این اداره کل در داخل منطقه صورت نگرفته است. شایان ذکر است در روستای آرک که در حاشیه منطقه واقع گردیده از سوی دستگاههای ذیربط استانی در امر تفرج، اقدام به ایجاد یک محیط تفریحی با بازسازی منبع آب و ایجاد یک محیط سایبان اقداماتی صورت گرفته است. همچنین دو پاسگاه محیط بانی مجهز به کلیه امکانات در داخل منطقه ساخته و در حال بهره برداری می باشد.

  وجود نه روستا در داخل منطقه: بر اساس سرشماري عمومي نفوس و مسکن سال 1385 ، جمعيتي بالغ بر 232 نفر در اين روستاها حضور دارند. تعداد دامهاي افراد نيز بيشتر از حد معمول بوده و تعادل دام و مرتع رعايت نشده که اين موضوع باعث تخريب بيش از حد مراتع منطقه گرديده است.
  وجود پنج روستا در حاشيه منطقه با جمعيتي بالغ بر 650 نفر: وجود سكونتگاه ها در داخل و حاشيه منطقه باعث گرديده افراد سودجو با كمترين مانعي بطور سريع به تخريب يا شكار غير مجاز خود پرداخته و در فاصله زماني كوتاهي به خانه هايشان مراجعت كنند بدون اينکه مأموران محيط زيست بتوانند اقدامي انجام دهند.
  9- معادن: در حال حاضر در منطقه پنج معدن وجود دارد. معدن تقاب به نام آقاي حبيب ا... نجاتي با سابقه فعاليت 4 ساله و نوع ماده معدني مرمريت در مرحله بهره برداري كه در حال حاضر غيرفعال مي باشد. معدن اناور به نام آقاي مهدي رسائي با نوع ماده معدني بنتونيت در مرحله بهره برداري كه در حال حاضر غيرفعال مي باشد. معدن بسطام بيرجند به نام آقاي اميد سرتيپي با نوع ماده معدني مرمريت در مرحله بهره برداري كه در حال حاضر فعال مي باشد. معدن تجگ به نام آقاي حبيب ا... نجاتي با نوع ماده معدني سنگ آهك در مرحله بهره برداري كه در حال حاضر فعال مي باشد. معدن آرك به نام آقاي محمد حسين بني اسدي با نوع ماده معدني مرمريت در مرحله بهره برداري كه در حال حاضر غير فعال هستند.

اماکن مرتبطتگ ها