City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

منطقه حفاظت شده الوند خمين

(42 رای)


 الوند منطقه اي کوهستان است که بطور مايل از شمال غرب به سمت جنوب شرق امتداد يافته و در بخش جنوبي استان مرکزي قرار گرفته . کوه الوند در ۲۰ کيلومتري غرب شهرستان خمين و ۳۰ کيلومتري جنوب شرقي شهرستان شازند واقع است .


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»منطقه حفاظت شده الوند خمین ۱۲ درصد پرندگان ایران و ۴۴ درصد پرندگان استان را در خود جای داده ، بیش از ۳۰ درصد پرندگان این منطقه و از جمله پرندگان شکاری حمایت شده اند و از نظر پستانداران نیز غنی است و ۸/۸ درصد پستانداران کشور را در خود جای داده است از ۱۱ گونه پستانداران این منطقه ۳ گونه حمایت شده اند .

 • تاریخچه

  منطقه حفاظت شده الوند خمین در سال ۱۳۸۱توسط شورایعالی حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده تعیین گردید.
 • ویژگی ها

  کوه الوند منطقه ای کاملاًکوهستانی با کمربندهای ارتفاعی متفاوت که دارای کوه ها و تپه ماهورهای بلند و دره های متعددی است بلندترین نقطه قله کوه الوند با ارتفاع ۳۰۹۶ متر بوده و پست ترین نقطه آن در جنوب شرقی منطقه در محلی بنام سه راهی چارطاق واقع شده که ۲۰۵۰ متر از سطح دریای آزاد ارتفاع دارد . قسمت عمده این منطقه از ارتفاعات صخره ای تشکیل شده است که به این علت تردد را در آن مشکل می نماید .
  میزان بارندگی متوسط سالانه منطقه ۳۸۰ میلیمتر در سال و متوسط درجه حرارت سالانه معادل ۲/۱۰ درجه سانتیگراد برآورد گردید که حداکثر مطلق دما ۳۷ و حداقل مطلق نیز معادل ۳۱- درجه سانتیگراد برآورد شده است . تنوع زیستی موجود در منطقه الوند در هیچ نقطه دیگری از محدوده های جنوبی استان تکرار نشده و وجود ۹ تیپ گیاهی با ۱۱۵ گونه که ۲ درصد آنها اندمیک می باشد و نیز حضور بیش از ۶۰ گونه پرنده که ۱۹ گونه آن حمایت شده و آسیب پذیر هستند و پستانداران عمده و بارزی نظیر کل و بز ، قوچ و میش ، پلنگ ، گرگ و … اهمیت این منطقه را از لحاظ ارزشهای زیستگاهی و جانوری آن نشان میدهد .
 • سایر اطلاعات

  کوه الوند منطقه ای کاملاٌ کوهستانی با کمربندهای ارتفاعی متفاوت که دارای کوهها وتپه ماهور های بلند ودره های متعددی است.بلندترین نقطه این منطقه قله کوه الوند با ارتفاع ۳۰۹۶متر می باشد.تنوع زیستی موجود در منطقه الوند در هیچ نقطه دیگری از محدوده های جنوبی استان تکرار نشده و وجود ۹تیپ گیاهی با ۱۱۵گونه که ۲درصد آنها اندمیک می باشد.ونیز حضور بیش از ۶۰گونه پرنده که ۱۹گونه آن حمایت شده وآسیب پذیر هستند.پستانداران عمده وبارزی نظیر کل وبز،قوچ ومیش،گرگ و...اهمیت این منطقه را از لحاظ ارزشهای زیستگاهی وجانوری نشان می دهد.این منطقه ۱۲%پرندگان ایران و۴۴%پرندگان استان را در خود جای داده وبیش از ۳۰%پرندگان این منطقه،پرندگان شکاری حمایت شده اند.واز نظر پستانداران نیز غنی است و۸/۸%پستانداران کشور را در خود جای داده است.از ۱۱گونه پستانداران این منطقه ۳گونه حمایت شده اند.
  جاذبه هاي اكوتوريسمي:وجود چندين چشمه كه در فصول پرآبي چشم انداز زيبايي در منطقه ايجاد مي كنند. استفاده از گياهان داروئي در منطقه
  وضعيت عمومي اقتصادي اجتماعيمنطقه حفاظت شده الوند خمین : وجود چندين روستا مانند طيب آباد، لكان، كجارستان، آب باريك، موچان، عليم آباد، خرمآباد و ... كه اقتصاد منطقه بر پايه دامداري و كشاورزي است.

اماکن مرتبطتگ ها