City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

منطقه حفاظت شده تنگ سولک

(55 رای)


منطقه حفاظت شده تنگ سولک از دیگر جاذبه های طبیعی کهگیلویه و بویراحمد به شمار می رود. تعداد شش چشمه دائمي و دو چشمه فصلي در عرصه مذکور وجود دارد که از ميان اين چشمه ها چشمه گوردک از آبدهي قابل توجهي برخوردار و ماوراي بسيار حائز اهميتي جهت وحوش منطقه محسوب مي شود .


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»منطقه حفاظت شده تنگ سولک با مساحت 2325 هکتار در سال 1378 حفاظت شده اعلام شد دامنه ارتفاعی 900 تا 2200 متر ، دما و بارندگی متوسط سالیانه 17 درجه سانتی گراد و 550 میلیمتر ، منطقه دارای اقلیم مرطوب معتدل نموده اند منطقه از پوشش گیاهی خوبی برخوردار است.
منطقه حفاظت شده تنگ سولک با فاصله 40 کيلومتري شمال شهرستان بهبهان از توابع شهرستان بهمئي در حوزه استحفاظي استان کهگيلويه و بويراحمد قرار دارد .

  • ویژگی ها

    اين منطقه زيبا که شامل تنگ سولک و نيمي از تنگه ماغر را تحت عنوان حفاظت شده سولک در بر مي گيرد . علاوه بر آثار قديمي و سنگ نوشته هاي باستاني موجود از دوران اشکاني داراي طبيعتي بديع و استثنايي و چشمه زار و جنگلهاي آن غالبا بلوط و درختان زيباي زربين و از تيپي کوهستاني و صخره اي برخوردار است . اهميت اصلي آن وجود درختان نادر وکمياب زربين بوده که اخيرا از طرف مديريت منابع طبيعي استان عرصه هايي از آن زربين کاري شده است و چندين بنه و آبادي فصلي کوچک بنام آبدولي ، سينه سولک ، چال انجير ، زيرچک( زيرکمر) در اين منطقه موجود است .
  • سیمای عمومی

    مختصر باغات موجود انار و ... از اين چشمه مشروب و قسمت اعظم آن در قالب خط لوله آب آشاميدني روستاهاي بخش ليکک استفاده مي شود . در حال حاضر آماري قريب به 30 الي 50 هزار اصله از درختان کهنسال و نهال هاي دست کاشت زربين شمال و غرب تنگ سولک را پوشش که اين منظره بسيار بديع چشم هر بيننده اي را خيره مي گردانند. جالب تر از آن وجود حيات وحش بسيار غني از جمله ، کل و بز و پرندگاني چون کبک ، تيهو ، کبوتر جنگلي و چاهي و انواعي از کلاغها در اين منطقه بصورت مشهود موجود است .
  • سایر اطلاعات

    بايد اذعان نمود اين محدوده 2000 هکتاري شرايط بسيار حائز اهميتي به عنوان آثار طبيعي ملي را دارا مي باشد و تنها جاده خاکي ماشين رو بطول تقريبي 4 الي 5/5 کيلومتر تا محل روستاي آبدولي در قلب تنگ سولک ادامه دارد . از طرفي منطقه مذکور از نقطه نظر پوشش گياهي داراي گياهان دارويي و خوراکي وزينتي حائز اهميتي از قبيل بن سرخ ، حلپه، تره ، کارده ، آب اندول ، بومادران ، پشموک ، کنگر ، گل لاله سرنگون ، آويشن و ... جنگلهاي پرپشتي از بلوط و ساير گونه هاي متفاوت اين محدوده را در گرفته است .
Map Data
Map data ©2016 Google
Map DataMap data ©2016 Google
Map data ©2016 Google

اماکن مرتبطتگ ها