City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

منطقه حفاظت شده ورجين

(59 رای)


منطقه حفاظت شده ورجين  در شمال شرقي شهر تهران واقع شده‌است و طبق آخرين بررسي‌هاي انجام شده ۲۲/۲۷۴۳۶ هکتار وسعت دارد. اين منطقه از پوشش گياهي و جيواني بسيار غني برخوردار است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • منطقه حفاظت شده ورجين
 • منطقه حفاظت شده ورجين
 • منطقه حفاظت شده ورجين
 • منطقه حفاظت شده ورجين
منطقه حفاظت شده ورجين منطقه حفاظت شده ورجين منطقه حفاظت شده ورجين منطقه حفاظت شده ورجين مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»این منطقه در شمال شرق تهران واقع شده و از شمال با پارک ملی لار و از سمت شرق با منطقه حفاظت شده البرز مرکزی هم مرز است. منطقه حفاظت شده ورجین دارای سیمایی کوهستانی بوده و حداکثر ارتفاع آن در داخل منطقه ۳۹۳۰، حداقل آن ۱۵۶۰ و ارتفاع متوسط آن ۲۶۶۴ متر محاسبه گردیده است.

 • تاریخچه

  منطقه ورجین قبل از پیروزی انقلاب یکی از شکارگاههای سلطنتی بوده و به صورت قرق سلطنتی حفاظت می شده است. این منطقه پس از پیروزی انقلاب در سال ۱۳۵۸ به سازمان حفاظت محیط زیست واگذار و در تاریخ ۱۳۶۱/۶/۲۱ بر اساس مصوبه شماره ۸۹ شورای عالی محیط زیست بعنوان منطقه حفاظت شده ورجین معرفی و با مساحت ۲۶۹۰۷ هکتار تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران قرار گرفت.
 • ویژگی ها

  به لحاظ جاذبه های اکوتوریستی این منطقه یکی از زیباترین و پرجاذبه ترین مناطق در کنار کلان شهر تهران به شمار می آید. آب و هوای دلنشین، گونه های گیاهی و جانوری غنی و زیبا، رودخانه های پر آب، چشمه ها و ارتفاعات سرسبز از جمله جاذبه ها و چشم اندازهای طبیعی این منطقه به شمار می روند.
 • سیمای عمومی

  چهره عمومی پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده ورجین را گندمیان و گون ها تشکیل می دهند و در محدوده جغرافیایی کمی از ارتفاعات جنوب غرب و غرب آن نیز تک درختهای ارس (سرو کوهی) و جامعه درختچه ای بادام تلخ (بادام کوهی) قابل مشاهده است.از نظر تنوع گونه های گیاهی این منطقه نسبتا غنی می باشد و گونه های گیاهی غالب منطقه گیاهان ارتفاع پسند و گیاهانی است که اغلب روی شیبی تند قابلیت استقرار دارند و از نظر حفظ ذخایر ژنتیکی دارای اهمیت خاصی می باشند. منطقه حفاظت شده ورجین در برگیرنده ۳۲ گونه از گیاهان انحصاری ایران است و از مهمترین گونه های گیاهی این منطقه می توان به موارد ذیل اشاره نمود. زرشک، گل گاوزبان، بومادران، درمنه کوهی، گل گندم، کنگر، شکر تیغال، شنگ بابویه، پیچک صحرائی، خاکشیر تلخ، ارمک (ریش بز)، پونه، مریم گلی، چای کوهی، لاله کوهی، جغجغک، ختمی و پنیرک.
 • امکانات ویژه

  محدوده امن منطقه حفاظت شده ورجین به دلیل شرایط خاص توپوگرافیک و آب و هوایی، پر تراکم ترین جمعیت قوچ و میش را دارا می باشد و می توان انواع زیر گونه های قوچ و میش در سطح استان تهران را در این منطقه مشاهده نمود. از حیات وحش شاخص حیات وحش منطقه حفاظت شده ورجین می توان به گونه های زیر اشاره نمود: قوچ و میش البرز مرکزی، کل و بز، پلنگ، خرس قهوه ای، گراز، گرگ، خرگوش، تشی، گربه وحشی، سیاه گوش، شغال، روباه، راسو، سمور، شنگ و کفتار / پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی همانند حواصیل، خوتکا، اردک سرسبز، آبچیلیک، کاکائی، پرندگان شکاری خانواده عقاب ها و شاهین ها، کبک دری، کبک معمولی و بلدرچین / لاک پشت مهمیزدار، مارآبی، مار آتشی، مار جعفری، گرگ مار، افعی پلنگی، گرزه مار، افعی البرزی و آگاما / قورباغه، وزغ و قورباغه درختی / ماهیها: قزل آلای خال قرمز، سیاه ماهی، عروس ماهی وزرده پر یا زردک.
 • سایر اطلاعات

  به لحاظ وضعیت اجتماعی و جوامع انسانی داخل منطقه حفاظت شده ورجین، بهره‌برداران روستایی معمولا از اواسط بهار تا اوایل مهرماه دامهای خود را در مراتع حریم روستاهای خویش نگهداری می کنند. این گروه از بهره‌برداران فاقد پروانه چرای انفرادی بوده و معمولا پروانه چرای دامهای این بهره‌برداران بصورت گروهی و یا به اسم شورای اسلامی روستا صادر شده ‌است.
 • نقاط منفی

  با توجه به اینکه منطقه ورجین یکی از ییلاقات استان بوده و دارای آب و هوایی مطبوع و خنک در ماه های گرم سال می باشد از گذشته مورد توجه شهرنشینان اطراف علی الخصوص تهرانی ها بوده که این امر مسائل و معضلات متعددی را برای منطقه به دنبال دارد.
 • منبع

  دیده بان محیط زیست، همشهری آنلاین، ویکیپدیا، بومگان
 • مسیر خودروی شخصی ورود به منطقه از دو طریق یکی از داخل شهر لواسان (جاده کند و بوجان) و دیگری در مجاور شهر فشم (جاده امامه) میسر می شود. مسیرهای یاد شده فوق همگی آسفالت می باشند. علاوه بر این، از مسیر گرمابدر نیز جاده ای به داخل منطقه وجود دارد که در ابتدا به صورت آسفالت و پس از آن به صورت خاکی و شن ریزی شده وجود دارد. این جاده بسیار کم تردد است و عمدتاً توسط عشایر مورد استفاده قرار می گیرد.
 • نظر
  شنبه 01 شهريور 1393

  همون طور که در تصویر معلومه به نظر من نزدیکی زیاد به شهر ومناطق مسکونی عامل اصلی تهدید حیات وحش این منطقس

اماکن مجاور

اماکن مرتبطتگ ها