City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

منطقه حفاظت شده پلنگ دره

(18 رای)


منطقه حفاظت شده پلنگ دره، در جنوب غربي و پنجاه كيلومتري شهرستان قم واقع شده است. اين منطقه به علت وجود پلنگ و داشتن زيستگاه هاي جانوري و گياهي در آن از دير باز به اين نام شهرت يافته است. طبيعت پلنگ دره صخره اي و تپه ماهوري است و قسمت كمي را نيز دشت تشكيل مي دهد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • منطقه حفاظت شده پلنگ دره
 • منطقه حفاظت شده پلنگ دره
 • منطقه حفاظت شده پلنگ دره
 • منطقه حفاظت شده پلنگ دره
منطقه حفاظت شده پلنگ دره منطقه حفاظت شده پلنگ دره منطقه حفاظت شده پلنگ دره منطقه حفاظت شده پلنگ دره مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : شهرستان قم - منطقه حفاظت شده پلنگ دره

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»منطقه پلنگ دره با وسعتي معادل 31 هزار و 735 هكتار، دارای ارتفاع يك هزار و 950 متري از سطح دريا می باشد. منطقه داراي پرتگاهها و مكانهاي مناسبي براي حيات وحش از جمله كل و بز است و بخش اصلي منطقه كه حدود 5 كيلومتر طول دارد بعلت ويژگيهاي طبيعي و وجود پوشش گياهي و چشمه هاي فراوان مأمن پرندگان و ساير جانوارن است.
درجه حرارت منطقه بين 15- تا 35+ درجه در سال متغير بوده و ميزان بارندگي ساليانه آن بين 250-150 ميليمتر است.

 • ویژگی ها

  اقليم اين منطقه نيمه سرد و در زمستانها اكثراً پوشيده از برف است. وضعيت عمومي آب در پلنگ دره نسبتاً خوب است و پراكندگي چشمه ها به نحوي است كه در تمام طول سال آب كافي براي حيات وحش فراهم است.
  پلنگ دره از لحاظ پوشش گياهي داراي مراتع درجه 2 و 3 است و عمدتاً ييلاق و ميانبند است. گونه هاي گياهان مرتعي منطقه شامل انواع گرامينه، درمنه، كلاه مير حسن، كنگر، ريواس، گون، شيرين بيان و انواع درختچه از جمله بادام كوهي، نسترن وحشي، گز، تاغ، پسته وحشي و ... بوده؛ تراكم درختچه هاي بادام به نحوي است كه از كيلومتر ها در ارتفاعات خود نمايي مي كند.
  گونه هاي مختلف پرنده از جمله بلدرچين، كبك، عقاب، سبزه قبا، هدهد، جغد، پرستو، چكاوك سر دم سياه و تيهو نيز در منطقه پلنگ دره شناسايي شده است. شاخص ترين گروه هاي جانوري منطقه نيز خزندگانند كه از تنوع نسبتا مناسبي برخوردارند. تاكنون 13 گونه خزنده متعلق به 12 جنس، شش خانواده و يك راسته در منطقه مشاهده شده است . انواع مارها ، سوسمار، بزمچه بياباني، لاك پشت ، آگاماي اليويه از نمونه هاي خزندگان اين منطقه هستند.
  با توجه به اینکه این منطقه حداقل دارای 50 درصد تنوع گونه های گیاهی استان بوده که از لحاظ تفرج بسیار مناسب است. عبور بخشی از رودخانه قم رود از کنار منطقه و وجود پرندگان متنوع وجاده های دسترسی مناسب ارزش توریستی آنرا افزایش داده است.
 • سیمای عمومی

  اين عرصه كوهستاني در شمال منطقه حفاظت شده 70 قله استان مركزي واقع شده و چندين كيلومتر مرز مشترك با اين منطقه دارد. در ناحيه شمالي پلنگ دره، منطقه سلفچگان، در ناحيه شرقي آن رودخانه قمرود و در ناحيه غربي آن چند روستاي كوچك قرار گرفته است.
  وجود ارتفاعات و قله هاي متعدد، چشم اندازي زيبا به اين بخش از استان قم بخشيده است كه در طول سال شاهد حضور ورزشكاران جهت صعود به قله هاي مرتفع آن و استفاده از طبيعت زيباي كوهستاني منطقه است.
  وجود 23 چشمه كوچك و بزرگ از جمله چشمه اهو، شمشك ، شانيه ، پيرسلطان و پلنگ دره به طبيعت اين منطقه لطافت و طراوت بخشيده و آب مورد نياز طبيعت سبز و باغهاي اين منطقه را تامين مي كند. علاوه بر اين چشمه ساران، وجود دو رشته قنات، روستاهاي اطراف، مزارع، باغات و حيات وحش منطقه را سيراب مي كند.

اماکن مرتبطتگ ها