City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

منطقه شکار ممنوع کهندان

(36 رای)


منطقه شکار ممنوع کهندان، در دامنه رشته کوههاي زاگرس در استان قم بخش خلجستان واقع شده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • منطقه شکار ممنوع کهندان
 • منطقه شکار ممنوع کهندان
 • منطقه شکار ممنوع کهندان
منطقه شکار ممنوع کهندان منطقه شکار ممنوع کهندان منطقه شکار ممنوع کهندان مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : استان قم - بخش خلجستان - منطقه کهندان

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»مساحت منطقه شکار ممنوع کهندان بیش از 54 هزار هکتار است. این منطقه که در ضلع غربی استان قم قرار گرفته است، دارای بیشترین ارتفاع و بارش در سطح استان بوده که به لحاظ شرایط آب و هوایی و زیستگاهی از مناطق بکر و ویژه بشمار می رود و وجود گونه ارزشمند سیاه گوش و سایر گونه های ارزشمند در این منطقه گزارش شده است.
کهندان در دامنه قلّه وتوس درارتفاع حدوداَ ۲۰۰۰متری بالاتراز سطح دریا قرار دارد، اهالی کهندان بیشتر به زراعت باغداری می پردازند. زمین‌های کشاورزی بیشتر به صورت باغهای زیبا جلوه نمایی میکنند. باغ های گیلاس، سیب، فندق، توت و گردو و سایر درختان مثل (زرد آلو، آلوچه، بادام، گلابی، به، انگور و غیره) با میوه های رنگارنگی که می دهند.

 • ویژگی ها

  منطقه کهندان از مناطق مهم ییلاقی قم و اطراف آن بشمار می‌آید و پوشش گیاهی آن در فصل‌های گرم سال بسیار متنوع است. پوشش گیاهی این منطقه بعلت فاصله دور آن از جاده اصلی ودوری از مرکز استان کمتر مورد توجه قرار گرفته است. محیط طبیعی این منطقه به علت چرای مفرط دربرخی از سالها با خطر نابودی روبرواست و حیات وحش نیز دراثر عدم مراقبت‌های لازمه وشکاربی رویه در حال حذف از محیط است.
  وجود پستی و بلندی‌ها، جهات جغرافیایی و شیب‌های مختلف، سبب تنوع رویشها شده و تاحدودی می‌توان علت تنوع رویشها را ناشی از آن دانست. عوامل خاکشناسی و زمین‌شناسی نیز می‌توانند معرف تغییر رویش‌ها در منطقه کهندان باشند، زیرا تفاوتهای مشهودی در منطقه مورد مطالعه از لحاظ زمین‌شناسی و خاکشناسی دیده می‌شود. بعلاوه فلور و پوشش گیاهی منطقه کهندان منحصر به فرد می باشد. منطقه کهندان از لحاظ گیاهان مرتعی ودارویی، گون‌زارهای متراکم وکما(ریواس علوفه ای)، آویشن و گونه‌های بالشتکی، گل خطمی، شیرین بیان، گل بابونه، خاکشیر، کاسنی، شاتره، ریواس، مورت حائز اهمیت است.
  ازنظر حیات وحش این منطقه زیستگاه گرگ، روباه، شغال، تشی، گراز، خرگوش، بزکوهی، قوچ و میش، کبک،کرک یا کلک(بلدرچین )، قرقاول و قرقی، شاهین، عقاب و انواع لاشخوران است. همچنین وجود سیاه گوش در این منطقه گزارش شده است.
 • سیمای عمومی

  منطقه کهندان در دامنه رشته کوههای زاگرس واقع است؛ این رشته کوهها مرز بین استان مرکزی (شهرستان تفرش )و استان قم می باشد. در شمال شرقی منطقه کهندان روستاهای کاسوا و انجیله و در شمال غربی آن روستای کهک تفرش و شهرستان تفرش قرار دارد. در جنوب کهندان روستای روشگان و در سمت شرق کهندان روستای ونان می باشد.
  این منطقه برروی کمربند آتشفشانى ارومیه دختر واقع شده و سنگهاى ولکانیک ائوسن آن را توده هاى نفوذى به سن الیگومیوسن قطع کرده اند. تاثیر عمده نفوذ توده آذرین گرانیتى تا تونالیتى بر سنگهاى ولکانیک بصورت آلتراسیون هیدروترمال مى باشد و در این سنگها کانیهایى مانند کلریت، کلسیت، زوئیزیت، اپیدوت، اسفن، اکتینوت و کانیهاى اوپاک بوجود آمده اند. میان لایه هاى آهکى همراه با توده هاى ولکانیکى تاثیر نفوذ توده گرانیتوئیدى را بیشتر نشان داده و در آنها اسکارنهاى چندکانیایى (پیروکسن اسکارن، گارنت اسکارن و اکتینولیت اسکارن) و تک کانیایى (اپیدوتیت و گروناتیت) بوجود آمده است.
  مناطق دیدنی کهندان: چشمه های آب معدنی،چشمه خون آب،چشمه مرّه،چشمه علی اِستان،قنات بندموران، قنات علمک
  مقبره امام زادگان :شاهزاده حسین وشاهزاده ابوطالب از نوادگان امام موسی ابن جعفر(ع)
  آسیابهای آبی: محل پنج آسیاب قدیمی آبی که تقریبا سه تای آن بعد از پیروزی انقلاب تخریب شده اند. همه نشانه های توسعه کشاورزی در منطقه واستفاده از جریان آب فراوان این منطقه بوده است.
 • شرایط استفاده

  کهندان در انتهای یک مسیر پرپیچ و خم کوهستانی واقع است و برای دسترسی به آن باید از مسیر قم یا تهران وارد شهرستان ساوه شوید و در سمت چپ میدان مشهور ساوه که تندیس انار دارد مسیر سمت غرب را بپیمایید که مستقیما ختم به قهوه خانهٔ رحمت آباد می‌شود و با ادامهٔ این مسیر به جاده‌ای کوهستانی وارد می شوید که پس از عبور از دهات متعددی به نام‌های اسپید موشکیه، بسنگرد، چمانگ، الگان و ونان نهایتا به کهندان می‌رسد. از سلفچگان تا این قهوه خانه ۳۰ کیلومتر فاصله است.

اماکن مرتبطتگ ها