City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

موزه آبگينه و سفالينه

(76 رای)


موزهٔ آبگينه با بنايي زيبا و تاريخي يکي از موزه‌هاي مرکزي شهر تهران است که  موزه تخصصي شيشه و سفال به شمار مي رود.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • موزه آبگينه و سفالينه
 • موزه آبگينه و سفالينه
 • موزه آبگينه و سفالينه
 • موزه آبگينه و سفالينه
موزه آبگينه و سفالينه موزه آبگينه و سفالينه موزه آبگينه و سفالينه موزه آبگينه و سفالينه مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • وب سایت : www.glasswaremuseum.ir
 • قیمت : اقتصادی
 • آدرس : تهران، خیابان 30 تیر، نرسیده به خیابان جمهوری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»ساختمان موزه هشت ضلعی است و در باغی به مساحت ۷۰۰۰ مترمربع قرار دارد. طرح‌های در و پنجره‌های نفیس که بسیار خوب نگه‌داری شده‌اند، یادآور معماری عصر سلجوقی است. این ساختمان در دو طبقه و پنج تالار ساخته شده است. تالار یک و دو در طبقه اول و تالارهای دیگر در طبقه فوقانی قرار دارد. در تالار شماره دو (بلور) قدیمی‌ترین شیشه‌ها و لوله‌های شیشه‌ای و سفال‌ها قرار داده شده است. طراح ویترین‌های موزه مهندسی اتریشی به نام هانس هولاین است. تزیینات بنا شامل منبت کاری چهارچوب درها و پله‌ها است و آجر کاری نما که در ۵۰ نوع‌است.

 • تاریخچه

  این مجموعه تا ۱۳۳۰ خانه و محل کار قوام‌السلطنه بود و بعد از آن مدت هفت سال در اختیار سفارت مصر قرار گرفت. بعد از آن، به ترتیب سفارت افغانستان، بانک بازرگانی و در سال ۱۳۵۵ با همکاری مهندسان ایرانی و اتریشی تغییرات آن شروع شد.
 • ویژگی ها

  تالار صدف به علت شباهت شکل آن به صدف نیمه باز به این نام خوانده می‌شود و شامل انواع سفال‌های قرن سوم و چهارم شهر نیشابور است.


  تالار چهار (زرین) که به خاطر ظروف زرین‌فام که از دوران سلجوقی به جا مانده چنین نامی گرفته است، شامل ظروفی است که دور تا دور با خط نسخ و نستعلیق تزیین شده‌است. هم‌چنین چهره‌های مغولی روی این ظروف خود نمایی می‌کنند که با توجه به شهر محل پیدایش، نقوش آن‌ها فرق می‌کند.


  تالار پنج (لاجورد) به خاطر لعاب‌های یک رنگ فیروزه به این نام خوانده می‌شود، و از قرن هفتم و هشتم (دوره ایلخانی) به جا مانده است.


  با نزدیک شدن به دوران صفویه، اشیا مصرفی‌تر می‌شود. تزیینات این بخش شامل گلاب پاش و صراحی است. هم‌چنین میزی که از دوران قاجار به جا مانده با لعاب هفت رنگ و مزین به نقش چهره‌های شخصیت‌های شاهنامه است که نام هر شخص بالای چهره نوشته شده است.
 • سیمای عمومی

  موزه شامل بخش‌های اداری (زیر زمین)، دبیرخانه و ریاست (طبقه بالا) است. کتاب‌خانه نیز، واقع در ضلع شمال غربی، شامل ۴۰۰۰ جلد کتاب فارسی و انگلیسی در زمینه‌های باستان شناسی، تاریخ و هنر است. در ضلع شمالی محوطه، بناهایی برای تکمیل مجموعه در دست احداث است که در طبقه اول کلاس‌های آموزشی و در طبقه دوم نمایشگاه موقت قرار دارد.
 • پیشنهاد ویژه

  سفالینه‌های عرضه شده در موزه را ظروف کتیبه‌دار متعلق به سده‌های چهارم تا هفتم هجری تشکیل می‌دهد که در انواع زرین فام، مینایی، فیروزه‌ای و لعاب‌دار با پوشش گل سفید عرضه شده و روی این سفالینه‌ها عموماً ضرب المثل‌ها، دعاهای خیر، اشعار نظامی و فردوسی و اشعار عربی به چشم می‌خورد. موزه آبگینه به دلیل نحوه ساخت بنا و معماری، نورپردازی داخل تالارها و اشیای موجود در آنها، جزو یکی از پربیننده‌ترین موزه‌های ایران است.
 • سایر اطلاعات

  گچ‌بری موزه شامل دو دوره است: دوران قوام، و سبک غربی در زمان سفارت مصر و آینه‌کاری‌های طبقه دوم، که مربوط به دوره قاجار است.
 • کارت خوان
 • سرویس بهداشتی
 • سرپوشیده
 • مناسب برای کهنسالان
 • تلفن عمومی

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار

سفرنامه های اینجا

 • خانه شيشه‌ اي سياست

  «حالا صد و چند ساله شده است و ميان شکستن‌هاي قولنج درهاي چوبي منحصر به ‌فردش، خاطرات روزهاي تاريخ معاصر ...

همه سفرنامه ها


تگ ها

موزه آبگينه سفالينه سي تير تهران موزه آبگينه موزه سفالينه موزه سي تير تهران آبگينه موزه موزه سفالينه آبگينه سي تير تهران سفالينه موزه سفالينه آبگينه سفالينه سي تير تهران سي تير تهران موزه سي تير تهران آبگينه سي تير تهران سفالينه موزه آبگينه سفالينه موزه آبگينه سي تير تهران موزه سفالينه آبگينه موزه سفالينه سي تير تهران موزه سي تير تهران آبگينه موزه سي تير تهران سفالينه آبگينه موزه سفالينه آبگينه موزه سي تير تهران آبگينه سفالينه سي تير تهران آبگينه سفالينه موزه آبگينه سي تير تهران موزه آبگينه سي تير تهران سفالينه سفالينه موزه آبگينه سفالينه موزه سي تير تهران سفالينه آبگينه موزه سفالينه آبگينه سي تير تهران سفالينه سي تير تهران موزه سفالينه سي تير تهران آبگينه سي تير تهران موزه آبگينه سي تير تهران موزه سفالينه سي تير تهران آبگينه موزه سي تير تهران آبگينه سفالينه سي تير تهران سفالينه موزه سي تير تهران سفالينه آبگينه موزه آبگينه سفالينه سي تير تهران موزه سفالينه سي تير تهران آبگينه موزه سي تير تهران آبگينه سفالينه موزه سفالينه آبگينه سي تير تهران موزه سفالينه سي تير تهران آبگينه موزه آبگينه سي تير تهران سفالينه آبگينه موزه سفالينه سي تير تهران آبگينه موزه سي تير تهران سفالينه آبگينه سفالينه سي تير تهران موزه آبگينه سفالينه موزه سي تير تهران