City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

موزه اسناد، نسخ خطي و مردم شناسي کرج

(31 رای)


موزه اسناد و نسخ خطي و مردم شناسي کرج اولين موزه تاريخ شهر کرج بوده و از نظر تحقيق،‌پژوهش و فعاليت يکي از ١٢ موزه برتر کشور است که داراي يک پژوهشکده و مرکز مطالعات و تحقيقات کرج شناسي نيز مي باشد. شانه و چله بافندگي با قدمت بيش از ١٠٠ سال،‌ خورجين با قدمت ٨٠ سال،‌ انواع چوب سيگار و سرقليانهاي قديمي،‌ انواع کمربند،‌ عکسهايي از رجال دوره قاجار و اماکن قديم ايران، همه و همه را مي توان در اين موزه ديد. 


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • موزه اسناد، نسخ خطي و مردم شناسي کرج
 • موزه اسناد، نسخ خطي و مردم شناسي کرج
موزه اسناد، نسخ خطي و مردم شناسي کرج موزه اسناد، نسخ خطي و مردم شناسي کرج مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • ساعت کاری : 8 الی 16
 • آدرس : کرج- چهارراه طالقانی- تالارشهیدان نژاد فلاح- موزه اسناد و نسخ خطی و مردم شناسی

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»در موزه اسناد، نسخ خطی و مردم شناسی کرج آثار تاریخی و باستانی متعددی به چشم می خورد که مربوط به دوره های مختلف تاریخی می باشد. این موزه شامل بخشهای مختلفی است که در بخش اسناد و نسخ خطی انواع طومار به زبانهای مختلف عبری،‌زرتشتی،‌ عربی و فارسی در زمانهای تاریخی مختلف یافت می شود.
انواع حسابهای تجاری،‌ انواع بیاض (دفترچه حساب) ، سند ملکی ،‌ سند تجاری و سند ازدواج و انواع کتابهای خطی نفیس و قرآن کریم از دیدنی های این موزه به شمار می رود. وسایل نوشتاری،‌ انواع ادعیه، اسناد دولتی، انواع پاکت نامه و فرمانهای حکومتی مربوط به دوره های افشاریه،‌زندیه و قاجار از دیگر اسناد ارزشمند این موزه است.

 • تاریخچه

  موزه اسناد و نسخ خطی و مردم شناسی کرج پس از پنج سال کار طاقت فرسای تحقیق و پژوهش توسط "عباس فتاحیان" در تاریخ ٠١/٠٢/١٣٨٨ در این شهرستان افتتاح شد و در تاریخ ٠٧/٠۵/١٣٨٨ مجوز دایم خود را از ریاست جمهوری وقت و سازمان میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری دریافت کرد.
 • ویژگی ها

  در موزه اسناد و نسخ خطی کرجبیش از ۴٠ هزار سند خطی جمع آوری شده که از نظر شمار اسناد جمع آوری شده در رده ششمین موزه ایران قرار دارد.
  قدیمی ترین اشیای موزه مردم شناسی کرج هم سفالهایی هستند که قدمت آنها به هزاره اول میلاد مسیح می رسد. همچنین استخوان انسانهای باستان که در ارتفاعات سپهسالار کرج پیدا شده در این موزه وجود دارد. قدیمی ترین کتاب در موزه مردم شناسی کرج کتاب یوسف و زلیخا است که بیش از ۵٠٠ سال قدمت دارد.
 • سایر اطلاعات

  پژوهشکده و مرکز مطالعات و تحقیقات کرج شناسی نیز در این موزه زیر نظر پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری فعالیت می کند و در این مرکز کارشناسان به ساخت فیلم و تهیه عکس و گزارش از آثار تاریخی و باستانی و جاذبه های گردشگری کرج اشتغال دارند. در این پژوهشکده ٢٠ گروه اصلی فعالیت دارند که در زیرمجموعه این گروهها ٢۵٠ نفر از دانشجویان،‌اساتید و هنرمندان همکاری دارند و در پنجشنبه هر هفته جلسه ای در محل این مرکز در موزه مردم شناسی کرج تشکیل می دهند و هر جمعه نیز تورهای گردشگری کرج همراه با تحقیق و پژوهش دایر است. انواع سلاحهای جنگی مربوط به دوران تاریخی مختلف را می توان در این موزه دید .

اماکن مرتبطتگ ها

موزه مردم شناسي اسناد خطي کرج موزه مردم شناسي موزه اسناد خطي موزه کرج مردم شناسي موزه موزه اسناد خطي مردم شناسي کرج اسناد خطي موزه اسناد خطي مردم شناسي اسناد خطي کرج کرج موزه کرج مردم شناسي کرج اسناد خطي موزه مردم شناسي اسناد خطي موزه مردم شناسي کرج موزه اسناد خطي مردم شناسي موزه اسناد خطي کرج موزه کرج مردم شناسي موزه کرج اسناد خطي مردم شناسي موزه اسناد خطي مردم شناسي موزه کرج مردم شناسي اسناد خطي کرج مردم شناسي اسناد خطي موزه مردم شناسي کرج موزه مردم شناسي کرج اسناد خطي اسناد خطي موزه مردم شناسي اسناد خطي موزه کرج اسناد خطي مردم شناسي موزه اسناد خطي مردم شناسي کرج اسناد خطي کرج موزه اسناد خطي کرج مردم شناسي کرج موزه مردم شناسي کرج موزه اسناد خطي کرج مردم شناسي موزه کرج مردم شناسي اسناد خطي کرج اسناد خطي موزه کرج اسناد خطي مردم شناسي موزه مردم شناسي اسناد خطي کرج موزه اسناد خطي کرج مردم شناسي موزه کرج مردم شناسي اسناد خطي موزه اسناد خطي مردم شناسي کرج موزه اسناد خطي کرج مردم شناسي موزه مردم شناسي کرج اسناد خطي مردم شناسي موزه اسناد خطي کرج مردم شناسي موزه کرج اسناد خطي مردم شناسي اسناد خطي کرج موزه مردم شناسي اسناد خطي موزه کرج