City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

موزه باستان شناسی دره شهر

(44 رای)


موزه باستان شناسی شهرستان دره شهر یکی از مهمترین موزه های استان ایلام به شمار می رود که بخش مهمی از آثار شهر تاریخی سیمره را به نمایش گذاشته است؛ شهری که با قدمت بالای خود قابلیت ثبت به عنوان یکی از میراث جهانی ایران را دارد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»موزه باستان شناسی دره شهر نخستین موزه باستان شناسی استان ایلام که به عنوان تنها موزه تخصصی باستان شناسی غرب کشور نیز شناخته شده است.
موزه مردم شناسی شهر ایلام حاوی فرهنگهای گذشته مردم استان ایلام است و ما در شهر ایلام با توجه به وجود دو هزار و ۵۰۰ شی تاریخی نیازمند یک موزه باستان شناسی در مرکز استان هستیم که پس از سالها هنوز در انتظار یک مکان برای ایجاد این موزه هستیم.
موزه باستان شناسی از چند جهت برای استان ایلام ارزشمند است که یکی از مهمترین علتهای آن تمدن بزرگ شهرستان یعنی شهر تاریخی سیمره است.

 • تاریخچه

  برای اولین بار ساخت موزه باستان شناسی دره شهر در سال ۸۲ در زمینی به مساحت ۸۴۸ مترمربع و با زیربنای ۵۵۰ مترمربع آغاز و در سال ۸۸ به بهره‌برداری رسیده است.
 • ویژگی ها

  استان ایلام با تمدن ۹ هزار ساله خود بخش مهمی از تمدن کشور ما است که در همه جای این استان تاریخ نهفته شده و شهرستان دره شهر شهر باستانی و اولین شهر ساسانی به شمار می رود.
  شاهکار آثار تاریخی شهرستان دره شهر شهر تاریخی سیمره است که امروز نمادی از تمدن و فرهنگ استان ایلام شده که چیزی در حدود ۲۰۰ هکتار رازهای نهفته تاریخی در خود جای داده است.
  سیمره نامی آشنا در تاریخی کهن مردم غرب کشور است و امروز مهمترین آثار تاریخی مربوط به دورانهای مختلف در کنار رودخانه سیمره وجود دارد و البته شهری به همین نام که در شهرستان دره شهر به وجود آمده است.
  شهر تاریخی سیمره امروز یکی از آثار مهم تاریخی کشور بوده که قرار است در آثار جهانی ثبت شود و البته اشیا تاریخی این شهر حکایت از تمدن مهمی در این منطقه حکایت دارد.
  در سالهای گذشته آثار متنوع تاریخی از شهرستان دره شهر به خصوص شهر تاریخی سیمره به دست آمده که امروز موزه باستان شناسی شهرستان دره شهر عنوان تنها موزه باستان شناسی استان ایلام و تخصصی ترین موزه در غرب کشور این آثار را به نمایش گذاشته است.
 • سایر اطلاعات

  با وجود ۹ فصل کاوش از این شهر تاریخی آثاری مهم در زمینه معماری به دست آمده که در دنیا بی نظیر است، بنابراین این موزه مهمترین مکان برای نمایش این آثار است.
  در یک شهرستان باستانی مثل دره شهر، این موزه در حقیقت ویترین و نمایش تمدن شهرستان است و برای گردشگران که می خواهند از شهرستان اطاعات تاریخی داشته باشند بسیار مفید است.
  برخی از اشیا نگهداری شده در این موزه مربوط به دوران ساسانی و شهر تاریخی دره شهر و برخی نیز مربوط به سایر شهرستان های استان است که در این موزه نگهداری می شوند

اماکن مرتبطتگ ها