City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

موزه تاريخي شهر ساري ( عمارت کلبادي)

(45 رای)


موزه تاريخي شهر ساري شامل هنرهاي سنتي، مردم شناسي و باستان شناسي هست؛ اين موزه تاريخي در عمارت کلبادي شهر ساري واقع شده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • موزه تاريخي شهر ساري ( عمارت کلبادي)
 • موزه تاريخي شهر ساري ( عمارت کلبادي)
 • موزه تاريخي شهر ساري ( عمارت کلبادي)
 • موزه تاريخي شهر ساري ( عمارت کلبادي)
موزه تاريخي شهر ساري ( عمارت کلبادي) موزه تاريخي شهر ساري ( عمارت کلبادي) موزه تاريخي شهر ساري ( عمارت کلبادي) موزه تاريخي شهر ساري ( عمارت کلبادي) مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : اقتصادی
 • آدرس : مازندران - ساری - میدان ساعت - خیابان انقلاب

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»معماری ساختمان کلبادی برگرفته از مکتب اصفهان و دوره قاجار است. این عمارت دو بخش اندرونی و بیرونی دارد. بنای اصلی این عمارت در دو طبقه و یک سرداب احداث شده است و هر طبقه یک شاه نشین و اتاق هایی در طرفین دارد. شاه نشین طبقه دوم با تزئینات ارسی و پنجره های گره چینی شده از زیباترین اتاق های بنا است. مصالح ساختمانی این بنا شامل چوب، آجر و خشت و بام آن به صورت شیروانی و سفال پوش می باشد.
این عمارت علاوه بر بخش مسکونی دارای اصطبل، آشپز خانه، محل مسکونی خدمه و حمام بوده که در حال حاضر تغییر کاربری یافته است. حمام بنا متشکل از دو بخش سربینه و گرمخانه است و در بخش گرمخانه خزینه های آب گرم و سرد قرار دارد.
در موزه کلبادی آثار متنوعی از هنرهای سنتی، صنایع دستی، مردم شناسی و باستان شناسی به نمایش درآمده است. اشیاء باستانی این موزه با 7000 سال قدمت در تنوع مصنوعات سفالین، فلزی، شیشه ای و سنگی از دوران پیش از تاریخ ایران تا اواخر دوره قاجار، راوی فرهنگ و گذشتة ایران و مازندران است.

 • تاریخچه

  عمارت کلبادی به دستور سردار جلیل از امرای ارتش در اواخر دوران قاجار برای فرزندش امیر نصرت ساخته شد. امیر نصرت در جوانی درگذشت و سردار جلیل پس از مرگ او بنا را به فرزند وی منوچهرخان بخشید. منوچهرخان کلبادی که زمانی نماینده مردم ساری در مجلس شورای ملی بود، در سال 1362 دار فانی را وداع گفت و این بنا در سال 1370 در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت. در سال 1388 به مناسبت سی امین سالگرد انقلاب اسلامی موزه هنرهای سنتی، صنایع دستی و باستان شناسی در عمارت تاریخی کلبادی در شهر ساری افتتاح گردید. این موزه در مرکز شهر ساری و در محله ای موسوم به چهار راه برق واقع شده است.
 • ویژگی ها

  موزه ساری که تا سال 90 به تناوب تنها با محوریت نمایش تولیدات سفالین از دوره های مختلف تاریخی شکل گرفته بود، مخاطب چندانی نداشت اما رفته رفته در طی سالهای اخیر با هدف بهینه سازی و ارتقاء کمی و کیفی و در نتیجة انتخاب اشیاء برجسته که بیشتر آنها در نتیجة گسترش کاوش‌های باستان شناختی و فعالیت های علمی در مازندران بدست آمد، به موزه ای با تنوع با اموال منقول از دورة پیش از تاریخ با دست ساخته های 6 هزارساله تا اواخر دوره قاجار و نیز به مکانی برای نمایش آثار متنوع مردم شناسی و صنایع دستی بدل شد.
 • سیمای عمومی

  مساحت این بنا 350 متر، مساحت زمین 5000 متر مربع و مساحت فضای نمایش آثار 900 متر می باشد.
  در راستای معرفی هرچه بهتر اشیاء ویترین ها پس از چیدمان فنی بر اساس توالی دوره های مختلف تاریخی، اتیکت و زیرنویس دو زبانه اشیاء به دو شکل ساده و تخصصی انجام پذیرفت تا رویت و خواندن آنها برای مخاطبین عادی و متخصص مفید واقع شود.
  در کنار فعالیت یگان حفاظت مستقر در موزه، در زیرگروه حفاظت غیر ملموس، دوربین های مدار بسته نصب شده در اتاق های موزه و همچنین متعلقات آن شامل سیستم رایانه ای با قابلیت نگهداری و ذخیره تصاویر ارتقاء و بهینه شود.

اماکن مرتبطتگ ها