City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

موزه عبرت

(57 رای)


موزه عبرت در منطقه تاريخي باغ ملي قرار گرفته است و با استفاده از كليه اسناد و مدارك مكتوب و شفاهي سعي در به تصوير، كشيدن حركات و جنايات رژيم پهلوي و معرفي آن به نسل جوان دارد. اين موزه در واقع مدلي کوچک شده از زندان هاي ساواک است که تمامي جزئيات آن روزگار را به صورت زنده به تصوير مي کشد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • موزه عبرت
 • موزه عبرت
 • موزه عبرت
 • موزه عبرت
موزه عبرت موزه عبرت موزه عبرت موزه عبرت مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • تلفن تماس : ۷-۶۶۷۲۲۰۹۶
 • وب سایت : http://www.ebratmuseum.ir
 • قیمت : اقتصادی
 • ساعت کاری : 10 الی 14
 • آدرس : ميدان امام خمينی - ابتداي خيابان فردوسي جنوبي - خيابان كوشك مصري - خيابان شهيد يارجاني - پلاك۱۱

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»موزه عبرت در واقع یکی از زندان های ساواک است که به شکل استوانه ای در سه طبقه ساخته شده است. زندان با این که تنها ظرفیت دویست نفر را دارد ولی در بعضی مقاطع تعداد هشتصد نفرهم در آن جای داده شده است و در مجموع تعداد ده هزار نفر در آن نگه داری شده اند.

 • تاریخچه

  تاریخ ساخت بنای آن به زمان فتحعلی شاه قاجار بر می‌گردد. این بنا نخستین زندان مدرن ایران است که در دوران رضا شاه در سال ۱۳۱۱ توسط مهندسان آلمانی تکمیل گردید ودر سال 1316 با عنوان «توقیفگاه» افتتاح و به عنوان نخستین زندان مدرن در ایران شروع به کار کرد. بعدها اولین زندان اختصاصی زنان در این محل تاسیس شد.
  تا سال 1350 از این مکان به عنوان «زندان موقت یا زندان زنان» استفاده می شد. در 1352 همزمان با اوج گیری مبارزات مردم ایران که توسط چهار سازمان نظامی و انتظامی (ساواک، شهربانی، ارتش وژاندارمری) به صورت ناهماهنگ وگاهی متعارض سرکوب می شد، به دستور محمدرضا پهلوی و با الگوگیری از سیستم امنیتی انگلیسی، تشکیلات مخوفی با نام «کمیته مشترک ضد خرابکاری» با همکاری ساواک، شهربانی ،ارتش و ژاندارمری - و البته این بار با مدیریت واحد ومنسجم- تاسیس و محل آن همین ساختمان زندان موقت انتخاب شد.
 • ویژگی ها

  ساختمان این زندان از طراحی پیچیده و شگفت انگیزی برخوردار است. این بنا دارای چندین لایه حفاظتی بوده که زندانی نتواند از آن فرار کند. ستون های ساختمان از اسکلت فلزی و بدنه آن از سیمان ساروج است و لذا فضای داخلی زندان در زمستان ها ، بسیار سرد ودر تابستان ها، خیلی گرم است و فاقد هر گونه وسیله گرمایشی وسرمایشی بود. در ضمن هیچ صدایی از آن به بیرون منعکس نمی شود.
  «اتاق تمشیت» از جمله اتاق های شکنجه در این مجموعه مخوف بود که وقتی زندانی را با چشم بسته وارد زندان می کردند ابتدا در آنجا با انواع و اقسام شکنجه ها پذیرایی می شد.این اتاق در موقعیتی قرار داشت که صدای شیون زندانی وفحاشی های شکنجه گران در همه سلول ها وبندها در همه طبقات می پیچید در عین حال به بیرون منعکس نمی شد.
  «اتاق تمشیت» از جمله اتاق های شکنجه در این مجموعه مخوف بود که وقتی زندانی را با چشم بسته وارد زندان می کردند ابتدا در آنجا با انواع و اقسام شکنجه ها پذیرایی می شد.این اتاق در موقعیتی قرار داشت که صدای شیون زندانی وفحاشی های شکنجه گران در همه سلول ها وبندها در همه طبقات می پیچید در عین حال به بیرون منعکس نمی شد.
 • سیمای عمومی

  این زندان دارای چهار بند انفرادی با 86 سلول یک و نیم در دو و نیم متری و دو بند عمومی بود که همه بندها و راهروی های آن به نقطه میانی دایره ای منتهی می شوند.
  ماجراها و اتفاقات زندان همان طوری که اتفاق افتاده و تا حدودی بدون دخل و تصرف و تحریف روایت شده و در اختیار بازدید کنندگان قرار می گیرد. عکس های زندانیان و مشخصات آنان از حضرات آیات خامنه ای، هاشمی، منتظری گرفته تا محمدجواد حجتی کرمانی، صادق خلخالی، غلامحسین کرباسچی (شهردار اسبق تهران با لباس طلبگی) تا خسرو گلسرخی، حنیف نژاد و... بر در و دیوار بندها و ورودی سلول های هر کدام نصب شده است. مجسمه های هر کدام از شخصیت های بر جسته در داخل سلول اختصاصی خود قرار داده شده است.
 • شرایط استفاده

  همه روزه به جز سه شنبه ها، ساعت 10 و ساعت 14
 • سایر اطلاعات

  نام پیشین موزه عبرت در رژیم ستمشاهی «زندان کمیته مشترک ضد خرابکاری» بود.شکنجه هایی مانند شوک الکتریکی، تخته شلاق، سوزاندن ریش وبدن با الکل وفندک، آویزان کردن از سقف ، زدن دستبند قپانی ، بستن صلیبی به نرده های حیاط ، بستن به آپولو، ، لگد زدن به شکم ، سوزن فروبردن به زیر ناخن وناخن کشیدن، تحقیر کردن و... کار روزانه وعادی شکنجه گران در این مکان بود.
 • نقاط مثبت

  پس از تغییر مخوف‌ترین شکنجه‌گاه تاریخ ایران به موزه عبرت ایران، کار بازسازی و آسیب‌شناسی این مکان با نظر مثبت سازمان میراث فرهنگی کشور، با حضور رییس و معاونین ارشد این سازمان و با اخذ نظریات دقیق کارشناسی آغاز شد.
 • منبع

  رجا نیوز ، همشهری آنلاین، عصر ایران،پایگاه خبری شیرازه، روزنامه اعتماد
 • مسیر تاکسی با استفاده از تاکسی های پایانه امام خمینی (ره) می توانید خود را به این میدان رسانده و از آنجا با کمتر از 5 دقیقه پیاده روی به موزه عبرت بروید.
 • مسیر مترو نزدیک ترین ایستگاه مترو به این مکان ایستگاه امام خمینی (ره) است.
 • نظر
  يكشنبه 20 تير 1395

  یکی از بهترین موزه هایی ک تا حالا رفتم و تنها موزه ای که تونستم با فضا و مجسمه هاش ارتباط برقرار کنم...من زمستون این موزه رو رفتم به شما هم توصیه میکنم زمستون برید...با اینکه فضای ترسناکی ولی واقعا ارزششو داشت

 • نظر
  دوشنبه 02 اسفند 1395

  من یه بار14بهمن نود و چهار با دوستان و یه بارم یازده آذر امسال با بابام رفتم؛ خیلی جای قشنگیه واگه بازم فرصتش پیش بیاد که برم با سر میرم
  کتابفروشی هم داره
  جای خوبیه در کل

اماکن مجاور

اماکن مرتبطتگ ها

موزه عبرت گردشگري موزه تاريخي موزه عبرت گردشگري موزه عبرت موزه موزه عبرت تاريخي گردشگري موزه عبرت موزه عبرت موزه گردشگري تاريخي موزه موزه عبرت موزه گردشگري موزه تاريخي تاريخي موزه عبرت تاريخي گردشگري تاريخي موزه موزه عبرت گردشگري موزه موزه عبرت گردشگري تاريخي موزه عبرت موزه گردشگري موزه عبرت موزه تاريخي موزه عبرت تاريخي گردشگري موزه عبرت تاريخي موزه گردشگري موزه عبرت موزه گردشگري موزه عبرت تاريخي گردشگري موزه تاريخي گردشگري موزه موزه عبرت گردشگري تاريخي موزه عبرت گردشگري تاريخي موزه موزه موزه عبرت گردشگري موزه موزه عبرت تاريخي موزه گردشگري موزه عبرت موزه گردشگري تاريخي موزه تاريخي موزه عبرت موزه تاريخي گردشگري تاريخي موزه عبرت گردشگري تاريخي موزه عبرت موزه تاريخي گردشگري موزه عبرت تاريخي گردشگري موزه تاريخي موزه موزه عبرت تاريخي موزه گردشگري موزه عبرت گردشگري موزه تاريخي موزه عبرت موزه تاريخي گردشگري موزه عبرت تاريخي گردشگري موزه موزه عبرت موزه گردشگري تاريخي موزه عبرت موزه تاريخي گردشگري موزه عبرت گردشگري تاريخي موزه گردشگري موزه عبرت موزه تاريخي گردشگري موزه عبرت تاريخي موزه گردشگري موزه تاريخي موزه عبرت گردشگري موزه موزه عبرت تاريخي